Sıradaki içerik:

2020 Yılı Kaliteli Backlink Kazanmanın 50 Yolu

e
sv

14 Muhteşem SEO Yazarlığı Sırları (Hızlı Etkili)

14 Muhteşem SEO Yazarlığı Sırları (Hızlı etkili)

Bahsettiğimiz SEO yazarlığı da nedir?

Metin yazarlığı yapabilmek harikadır. Peki SEO uyumlu metin yazarlığı yapabilmek? İşte o zaman göğsünüze kocaman bir “S” harfi yapıştırabilirsiniz. Çünkü artık durdurulamazsınız. Ve bugün sizi SEO ile ilgili süper güçleri olan biri gibi hissettirecek birkaç sırrım var.

SEO yazarlığı demek artık siz demek!

14 olağanüstü muhteşem etkili SEO uyumlu metin yazarlığı sırlarını artık kullanmak üzeresiniz.

 1. Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak içeriğinizi 2-3 kat daha fazla zenginleştirin

Bakın:

 • Çoğu insan SEO uyumlu metin yazarlığını tamamen kelimeleri ardı ardına sıralamak olarak düşünür.
 • Ancak tecrübelerimize dayanarak içeriğinizin YAPISI, en az yazmanın kendisi kadar önemlidir.
 • Ve kanıtlanmış arama sonuçları analizinizi yaparak içeriğinizin yapısını oluşturabilirsiniz.

Öncelikli olarak yapmanız gereken, anahtar kelime analizi yaparken arama sonuçları ve sitenizin konumumu tespit etmek. Sonra ilgili anahtar kelime türevlerini yazılarınızda kullanarak google sonuçlarında hızla yükselebilirsiniz. Bu kanıtlanmış bir yöntemdir.

 1. Yazılarınızda “Elden Ele Taktiği” kullanın ve sayfanızdaki vakit geçirme süresini arttırın

Birileri arama motoru kullanarak sayfanıza geldiğinde 2 muhtemel durum gerçekleşebilir: Gelir gelmez sitenizi terk edebilirler. ya da sitenizde takılabilirler. Ve insanlar sitenize yapışmış gibi takıldığı zaman Google düşünür ki: “Burası güzel bir sayfa. O zaman hadi bu sitenin sıralamasını yükseltelim.” Ancak eğer insanlar batan bir gemi gibi sitenizi anında terk ederse O zaman Google da sizi uçurumdan aşağı fırlatılan bir taş gibi aşağı düşürecektir. Eğer daha yüksek sıralamalar istiyorsanız, ne yapıp edip insanları sitenizde tutmak durumundasınız.

Nasıl mı? Elden Ele Taktiği ile.

Elden Ele Taktiği insanları sayfanızda tutmaya yarayacak kelimeler ve deyimlerdir.

Örnek olarak;

Yazımızın girişinde kısa kısa cümleler kullandık. O kısa cümleler yavaş yavaş uzadı ve açıklamalar geldi. Siz de buralara kadar geldiniz ve okumaya devam ettiniz.

Elden Ele Taktiği asıl olarak insanların satış broşürlerinde ve mektuplarında okumaya devam etmesini sağlayan eski bir metin yazarlığı taktiğidir. İngilizce’de buna “Bucket Brigades” deniyor.

Bu taktiği kullanmaya başladığınızda sayfalarınızda geçirilen sürelerde ciddi artışlar gözlemleyeceksiniz.

Şimdi sayfanızda geçirilen süreyi arttırabilmeniz için Elden Ele Taktiğini nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

İçeriğinizde tarayıcıların “geri” tuşuna yakın bir konuma yerleştirin…

Giriş cümlenizle başlayın. Daha sonra yazınızın ortalarına yerleştirin. Son olarak ise okuyucuların genellikle sıkılmak üzere olduğu yazının alt hattına yerleştirin.

İşte kullanabileceğiniz eski ama etkili Elden Ele Taktiği klasik kelime ve deyimleri;
 • Merak ediyor olabilirsiniz:
 • Şimdi:
 • Bakın:
 • İşte önerimiz:
 • Daha iyisi/kötüsü var:
 • İşte can alıcı yoksa:
 • En iyi kısmını öğrenmek istiyor musunuz?
 • Şoke olacaksınız:

Bu kelimeler okuyucunuzu bir önceki bölümden alıp yazınızın diğer bölümüne taşıyacak kelimelerdir. Eğer Elden Ele Taktiği konusunda anlaştıysak 3 numaralı sırrımıza geçelim.

 1. SEO uyumlu yazılarınıza bu kelimeleri ekleyin (Ve Google mutlu olsun)

Günümüzde artık süper zeka Google, makalelerinizde anahtar kelimelerinizi kaç sefer kullandığınızı çok da önemsemiyor.

Bunun yerine eş anlamlı kelimelere ve anahtar kelimeniz ile alakalı kullandığınız kelimelere dikkat ediyor. Buna İngilizce’de Latent Semantic Indexing (LSI) anahtar kelimeleri deniyor. Ve LSI anahtar kelimeleri Google’ın sayfanızın tam olarak ne ile alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Örnek olarak “Arabalar” kelimesini ele alalım.

Google aramanızı ne şekilde algılayabilir;

 • Otomobil olan arabalar
 • Arabalar filmi
 • El arabaları Vs.
Cevap ne peki? LSI anahtar kelimeleri.

Google, sayfanızda araba parçaları ve araba marka-modelleri ile ilgili LSI anahtar kelimeleri görürse sayfanızın otomobil olan arabalar olduğunu algılar.

Ya da yazıda film, eleştiri, seslendirenler gibi LSI anahtar kelimeleri görürse sayfanızın arabalar filmi ile alakalı olduğunu algılar. Tamam bunu anladık ama LSI anahtar kelimelerini nasıl kullanmamız gerekiyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Bir örnek ile açıklıyorum:

Şimdi anahtar kelimemiz “laptop tamiri” olsun.

Öncelikle Google’ı açıp “laptop tamiri” diye bir arama yapın, daha sonra ilk sayfada çıkan sonuçlara dikkatle bakın.

Göreceksiniz ki sonuçlarda karşınıza sıkça “bilgisayar tamiri”, “teknik servis”, “notebook servisi” şeklinde kelimeler çıkacaktır.

Bu ne demek:

Demek oluyor ki Google en az anahtar kelimeleriniz kadar anlam olarak bu kelimelere çok yakın ve alakalı kelimelere de önem veriyor ve sonuçlarda yukarılarda tutabiliyor.

Demek ki neymiş; SEO yazarlığı ile metin yazarken sadece anahtar kelimelere değil, bunların eş anlamlılarına ve bunlarla beraber sıklıkla kullanılan kelimelere de maksimum önemi vermemiz gerekiyor.

 1. Google’da 1. sıradaki yerinizi bu SEO uyumlu metin yazarlığı sırrı ile ayırtın

 • Kalın punto da olacak mı? Kesinlikle.
 • Benimle kalın.
 • Bahsettiğim bu büyük sır da neyin nesi?
 • Kendi anahtar kelimenizi oluşturun.
İlginizi Çekebilir  Pinterest nedir - Pinterest nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir!
Açıklıyorum.

Şuanda bulunduğunuz sitenin adı Herbilgivar.com Google’a gidip “Herbilgivar” olarak arama yaptığınızda 1. 2. 3. ve 4. sıralarda bu site alakalı sonuç olduğunu göreceksiniz. Şimdi bir de her bilgi kelimesinin doğru yazılışı olan “Her bilgi var” olarak arama yapmayı deneyin. Bu siteyle alakalı herhangi bir sonucu belki de ilk sayfada bile göremeyeceksiniz.

İşte bahsetmek istediğimiz şey de bu. SEO yazarlığı olarak kendi tekniklerinizi ve markanızı isimlendirerek ilk sıradaki yerinizi kimseye kaptırmayın. Örnek olarak Elden Ele Taktiği yazım tekniğine daha önce hiçbir yerde rastlamadınız. İleride böyle bir arama yapılırsa eğer, ilk sırada bu yazının olacağından hiç şüphemiz yok.

 1. Diğer siteleri ve forumları inceleyerek okuyucularınızın tam olarak hangi kelimeleri kullandığını tespit edin

Rekabetinizin az olacağını düşündüğünüz ancak okurların sıklıkla kullandığı kelime veya cümlelere odaklanın.

Örneğin bir site yöneticisin sıklıkla yakınabileceği “Google neden sitemden nefret ediyor?”, “Sitem neden üst sıralarda gözükmüyor.” gibi forumlarda sıkça karşılaşabileceğiniz konular üzerine gidin. Bu sorular muhtemelen forumlara yazılmadan önce google araması yapılmış ama sonuca varılmamış sorunlardır. Yani o soruların cevabı aslında sizde olabilir.

Sitenizin veya blogunuzun konusuyla alakalı olan forumları gezdiğinizde buna benzer birçok konuyla karşılacaksınız.

 1. Daha fazla sosyal medya paylaşımı elde edin

Şimdi:

Biliyorsunuz ki sosyal medya günümüzde insanların bilgisayar başında en çok vakit geçirdikleri alanlar. Öyle ki birçok insan sizin yazdığınız konularla ilgili ama bundan haberi yok. Dolayısıyla Google’ı açıp bu tarz bir arama yapıp da sitenize gelmiyor. O insanlara ulaşmak sizin başlıca göreviniz.

SEO yazarlığı ile ilk olarak yapabileceğiniz hamle tabii ki sayfanıza sosyal medya paylaşım butonları yerleştirmek olacaktır. Hatta bunu ileri bir boyuta taşıyıp yazınızın aralarına da serpiştirebilirsiniz. Ülkemizde insanlar çok ünlü olmadıkça başkasının sitesini paylaşmakta biraz çekingen davranabiliyor. Ama dünyada insanlar bu tarz paylaşımları yapma konusunu hiç dert etmiyor.

Sitenize ait sayfaları oluşturabileceğiniz ya da ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz yazıları paylaşabileceğiniz sosyal medya platformlarını sıralamaya gerek yok aslında ama biz yine de değinelim:

Facebook, Twitter, Instagram, Reddit, Stumbleupon ve bunlara benzer diğer harika siteler.

 1. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile alt sıralardan da trafik alın

Anahtar kelime denilince akla 1 veya 2 kelimeden oluşan yapılar gelir. Bilemedin en fazla 3. Ama uzun cümlelerden de trafik alma ihtimaliniz çok yüksek.

İnsanlar arama yaparken sizin gibi sadece anahtar kelime üzerine arama yapmıyorlar. Çünkü siz Google’ın kısa yazsanız da aradığınızı bulabileceğinizi biliyorsunuz ama herkes bilmiyor.

En basitinden herkesin gönülden istediği “evden nasıl para kazanabilirim” araması veya “inşaat demiri birim ağırlıkları listesi” gibi aramalar. Bu tarz aramalarda muhtemelen Google’da adwords reklamlarına rastlarsınız. Ancak onlardan hemen sonra siz gelirsiniz ve diğerlerinde aradıklarını bulamayanlar sizi tercih edeceklerdir.

Burada açıklama etiketini sizin yazmış olduğunuzdan emin olun. Eğer siz yazmazsanız Google sizin için yazınızın içerisinden bazı bölümleri alacaktır. Ama bu pek anlamlı olmayabilir. Eğer wordpress kullanıyorsanız SEO eklentileri size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Unutmayın:

İnsanlar Google’da arama yaptıklarında aradıklarına HIZLI ulaşmak isterler. Onlara istediklerini çok vakit kaybettirmeden verin.

 1. Alt başlıklarınızda stratejinizi kullanın

Siz de biliyorsunuz ki alt başlıklar yazınızı daha kolay okunur kılar. Okuyucular sıkılmaz. Hatta alt başlıklara göre tekrar geri dönüp okumak isteyebilirler.

Siz de alt başlıklarınızı yazarken sadece anahtar kelimeye odaklanmayın ve okuyuculara bilmek istediklerinin bir kısmını alt başlıklarda verin.

 1. Yazı başlıklarınıza destekleyiciler ekleyin

Tamam anahtar kelimelerinizi başlıklarınızda kullanıyorsunuz. Gayet güzel. Peki sadece anahtar kelimesi olması yeterli mi? Eğer bu kelimelerde ilk sırada değilseniz ki yazınızı yeni yazdığınızda bu neredeyse imkansız, başka birşeyler yapmalısınız.

Burada destekleyiciler yardımınıza koşuyor:

Örnek olarak bu yazının başlığını verelim; “14 muhteşem SEO yazarlığı sırları (Hızlı etkili)” Burada birden çok destekleyici kelime bulunuyor. “Muhteşem, sayı, hızlı, etkili.” Sadece “SEO yazarlığı sırları” da yazabilirdim ama sizi daha az etkileyeceği kesindi.

Peki destekleyici olarak neler kullanabilirsiniz:

 • 2020
 • En iyi
 • Hızlı
 • Kolay
 • Etkili
 • Basit
 • Nasıl
 • İnceleme

Bu destekleyici örnekleri yazı başlığınıza göre çeşitlendirilebilir. Önemli olan destekleyiciler ile birlikte kullanılan başlıklar, sade anahtar kelimeli başlıklarınıza göre daha fazla trafik alacağınızdır.

 1. Yazınıza sihirli giriş formülü oluşturun

Okuyucuları sayfanıza yapıştırmak. Onlara gel bi şunları oku demek. Okumazsan çok şey kaybedersin izlenimi vermek için giriş yazılarınızda sihirli formülü uygulayın.

İlginizi Çekebilir  Operatörler Arası Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?(Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)

Biz buna OSİ formülü diyoruz. Onaylama, Söz Verme, İnceleme

İlk kadememiz Onaylama;

Yazınıza okurların katılacağı ve onaylayacağı bir fikir ile başlayın. Bu onlara sizin problemi anladığınızı ve çözümün ilerlerde olacağı izlenimini verir.

Şimdi gelelim Söz Verme kısmına;

Okurlarınıza burada eğer yazınızı okurlarsa neler kazanacağından bahsedin. %25 trafik kazancı mı, %10 satış artışı mı, problem çözümü mü ya da her ne konuda yazıyorsanız.

Artık vaat edilen topraklara ulaşma vakti geldi. İşte İnceleme kısmı;

Burada lafı fazla dolandırmayın. İnsanlara vaatlerinizi tam olarak anlatın. Onlara daha güzel bir dünyanın kapısını açıyormuş hissiyatı verin. Yazınızda veya devamındaki videoda, resimlerde aradıkları şeyu bulacaklarından emin olsunlar.

Girişteki son dokunuşları tamamladıktan sonra yazınızın devamında okurlarınız çiçeklerle dolu bir bahçede bir oraya bir oraya koşuyorcasına mutlu mesut dolaşacaklardır.

Her OSİ kademesinde 1 veya 2 cümle yeterli olacaktır. Okurlarımızı daha giriş kısmında sıkmak istemeyiz.

 1. Daha fazla, daha fazla alakalı anahtar kelimeler kullanın (LSI anahtar kelimeleri)

Yazınızı yalnızca hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile yazıp bırakmayın. Google’da aramalar yapıp ilk sayfada bulunan başlıkları ve açıklamaları okuyun.

Ve olmazsa olmaz Google’ın bir nimeti olan ve arama sayfasının en altında çıkan benzer aramalar listesini mutlaka gözden geçirin ve bu kelimelere yazınızda yer verin.

 1. Popüler sitelerdeki başlıkları örnek alın

Mesela ülkemizde Onedio sitesi bunlara güzel bir örnek. Kendisi de İngilizce olan BuzzFeed sitesini örnek alıyor ve bu konuda gayet başarılı.

Bu tarz sitelerde kullanılan başlık türlerini ve yazı yapısını inceleyin. Mümkünse BuzzFeed ve ViralNova sitelerini de inceleyebilirsiniz.

 1. Yazılarınızda uzuuuun uzun paragraflardan kaçının

İnsanlar özet geçilen yazılardan. Bol ara başlığa sahip yazılardan hoşlanırlar ve sıkılmadan okuyabileceklerine inanırlar.

Sonsuzluğa doğru ilerleyen paragrafların satırları arasında kaybolacaklarını düşünürler.

Onların bu korkularını kısa paragraflarla yenin ve onlara yazınızda boşluklar tanıyın.

Yazı aralarına alıntı balonu yerleştirin, ara başlığı içeren görseller koyun. Onları sıkmayın, onlar bizim velinimetimiz.

 1. Adwords reklamlarında geçen anahtar kelimeleri başlığınıza ve meta açıklamanıza serpiştirin

Adwords reklamverenler eğer bir profesyonel ile çalışıyorlarsa mutlaka en çok hedefli olan kelimeleri tercih ediyorlardır.

Siz başlangıç aşamasında bile olsanız bu kelimeleri başlık ve açıklamalarınızda bulundurarak onlara kafa tutabilirsiniz.

Sonuç olarak o bir reklam ve her reklamın bir süresi vardır. Ama sizin yazınız sonsuz olacak.

Şimdi sıra sizde SEO yazarlığı ustaları

Biz sizlerle hepsi denenmiş ve başarıya ulaşmış 14 adet favori SEO metin yazarlığı sırrımızı paylaştık. Bunları hayata geçirmek ve sonuç almak sizin elinizde.

Vakit geldi:

Sırlarımız içerisinden bildikleriniz ve hali hazırda uyguladığınız varsa ya da dur bak bir de şunlar şunlar var diyorsanız eğer, aşağıdaki yorum kısmını kullanarak anlatın bakalım elinizde neler var.

İçindekiler

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Blogcular İçin Etkili SEO İpuçları – HerBilgiVar.com11 ay önce
 • […] İçeriğiniz her ne kadar akıcı olursa ziyaretçileriniz açısından da faydalı olur. Sizler14 Muhteşem SEO Yazarlığı Sırları (Hızlı Etkili) makalemize göz atarak daha fazla bilgiye sahip […]