Sıradaki içerik:

Adana Usulü İçli Köfte Nasıl Yapılır?

e
sv

6 Adımda Dip Köşe Ev Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

6 Adımda Dip Köşe Ev Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Temizlik tüm ev hanımları için çok önemli olsa da son derece yorucu bir iş. Günlük yapılan temizliğin yanı sıra, dip köşe yapılan temizlik hanımları çok daha fazla yorar.

Ama sonuç mükemmel olur. Dip köşe temizlik en meşakkatli temizlik işi. Bütün gününüzü hatta bir kaç gününüzü alır. Özellikle de ev kalabalıksa durum daha da vahim.

Siz işi bitirdiğinizde ev yeniden kirlenecek duruma gelir neredeyse.Mutfak, halılar, perdeler, mobilyalar derken tüm gün koşuşturursunuz ve canınız çıkar. Burada önemli olan şey planlı çalışmaktır. Örneğin mutfağı temizlemeye giriştiniz.

Oranın işini bitirmeden başka yerin işi yapmaya kalkışmayın.  bir yerin işini tamamen bitirip ondan sonra diğer bölümlerin temizliğine başlayın. Temizlik konusunda en çok vakit alan yer mutfak ve salondur. İlk önce oralardan başlamanız işin büyük bir bölümünü bitirmenizi sağlar.

Ev işinin çok zor olması nedeni ile bir kaç pratik önerinin çok işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu sebeple de 6 adımda dip köşe ev temizliği yapmanın püf noktaları konusunda sizleri bilgilendireceğim. Bu adımları haftada 1 bile uygulasanız tertemiz bir eve sahip olabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Ev yapımı Aloe vera özlü doğal güneş kremi tarifi

Buharlı Temizleyiciler Kullanın

Buharlı Temizleyiciler KullanınBuharlı temizlik araçları hem size zaman kazandırır, hem de evinizde baştan aşağıya bir seferde hijyen sağlar. Üstelik deterjan ve diğer temizlik maddeleri kullanmanıza gerek olmadığından ev bütçesine de katlı sağlar. Özellikle alerjik akarlardan evin temizlenmesi için muhteşem araçlardır. Buharlı temizleyiciler, mutfak, salon, odalar ve banyo dahil evin her yerinde güvenle kullanabilirsiniz.

Halı Temizliği

halı temizlemeAslına bakarsanız evde halı kullanımı çok da hijyenik değil. Yapısındaki milyonlarca iplik nedeni ile ev akarlarını ve alerjenleri çok rahatlıkla içinde barındırır. Bu sebeple düzenli olarak halıların yüzeysel temizliği yapılmalı, yılda bir kaç defa da profesyonel halı yıkamacılara verilip, derinlemesine temizlenmesi sağlanmalıdır.

Perdelerin Yıkanması

perdeleri yıkayınEvde her ne kadar dip köşe temizlik yapsanız da perdeleri yıkamadan tam bir temizlik yapmış sayılmazsınız. Bu sebeple dip köşe temizlik sırasında perdelerin mutlaka yıkanması gerekir. Çünkü perdeler hem tüm tozu hem de kalorifer peteklerinin isini çekerler. Yıkanmadıkları sürece siz perdeleri açıp kapattıkça tozu etrafa yayılır. Eğer eviiniz sobalı ise ve evde sigara içiliyor ise, perdelerinizi çok daha sık yıkamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Pinterest nedir - Pinterest nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir!

Mobilyaların ve Mutfak Aletlerinin Altını Temizleyin

mobilyaların altlarını temizleyinDüzenli olarak mobilyaların ve mutfak aletlerin altını temizlemeniz evde toz yumakları oluşmasını önler. Özellikle de mutfakta yiyecek kırıntılarının çok olduğunu düşünürsek düzenli temizlenmesinde fayda vardır. Bu şekilde evde haşere oluşumunu da önlemiş olursunuz.

Evdeki Fazla Eşyalardan Kurtulun

Evdeki Fazla Eşyalardan KurtulunEvde fazla eşya olması hem temizlik açısından zor olur hem de ne kadar temizlik yaparsanız yapın yaptığınız temizliğin görünmesini önler. Bu sebeple kullanmadığınız ya da evde ihtiyaç fazlası olan eşyalardan bir an önce kurtulun. Eşyalarınıza kölelik yapmayın.

Ahşapların Bakımını İhmal Etmeyin

Ahşapların Bakımını İhmal EtmeyinAhşap eşyalarınız için sadece toz almak yeterli olmaz. Bazı zamanlarda iyi bir bakım ve işlem yapmanız da gerekir. Ahşaplarınızın temizliği için ahşaplara özel temizleyiciler kullanmak gerekir. Ve ahşaplar için özel olarak imal edilmiş yağlar ve cilalardan da yardım almanız gerekir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli