e
sv

60 Saniyede Uyumanızı Sağlayacak 4-7-8 Formülü

avatar

Ömer Faruk Yılan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

60 Saniyede Uyumanızı Sağlayacak 4-7-8 Formülü

Bazı insanların uykuya dalması oldukça uzun sürer.

Günün yorgunluğu, stresi, kafanızın sürekli meşgul olması, yoğun iş temposu, gece yatmadan önce de insanların kafalarının içinde yapacaklarını veya söyleyeceklerini planlamaları, psikolojik sorunlar.. uykusuzluk için aklınıza pek çok sebep gelebilir.

Sebep her ne olursa olsun uyku bozukluğu ciddi sıkıntıdır. Çünkü, düzenli ve sağlıklı bir uyku uyumayan birey için ertesi gün oldukça verimsiz ve yorgun geçecektir. Eğer siz de yattığınız anda uykuya dalamıyorsanız size harika bir önerim olarak. Sizi 60 saniyede uyutacak olan tekniğin adı 4-7-8 sleep methot tekniği.

ABD’li doktor Andrew T. Weil tarafından geliştirilmiş olan 4-7-8 sleep methot tekniği ile 60 saniye içinde uykuya dalabilirsiniz.  6 aşamalı bir teknik olan 4-7-8 tekniğinin uygulama aşamaları şu şekilde;

1.Adım

Dilinizi damağınızın üst kısmına değdirerek, ön dişlerinizin arkasına dayayıp ve egzersizi yaptığınız sürece aynı pozisyonda tutun ve derin bir nefes alın.

 1. Adım

Nefesi tekrar verirken, ağzınızdan vızıltı sesi çıkarak nefesi dışarı verin. .

 1. Adım

Ağzınızı kapatın ve 4 saniye boyunca burnunuzdan soluk alın.

 1. Adım

Aldığınız nefesi, 7 saniye boyunca tutun.

 1. Adım

8 saniye boyunca ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.

 1. Adım

Tekrar nefes alın ve tüm işlemleri toplamda 4 defa tekrarlayın

Uyku Getiren Besinler Listesi

Ayrıca uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, uyumadan 1,5 saat önce bu besinlerden tüketmenizde fayda var. İşte sizlere uyku getiren besinler listesi ; Kiraz,Kırmızı et,Ceviz,Bitter çikolata,Beyaz ekmek,Hindi,Istakoz ve karides, Marul,Şekerlemeler,Muz,Humus, Somon,Bal

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Desyrel’in Yan Etkileri Nelerdir?