Sıradaki içerik:

Sosyal Paylaşımlar Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor?

e
sv

Akıllı Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Akıllı Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Her geçen gün teknolojinin ilerleyerek gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar hemen herkesin, her yaş grubunun kullandığı bir alet haline geldi.

Akıllı cep telefonları günümüz insanlarının vazgeçilmezi haline gelmiş bir cihazdır. Tahmin edilemeyecek kadar büyük bir bağımlılığa neden olan etkenler artık tehlikeli bir hale gelmeye başlamış durumda. 7’den 70’e herkesin elinden akıllı telefon var. Herkesin Facebook ya da Twitter gibi sosyal paylaşım hesapları üzerinden sürekli bir şeyler konuşmak açlığı tavan yapmış durumda.

Artık insanlar doktorda, dişçide, toplantılarda, işe giderken otobüste, metroda ya da kahvaltısında cep telefonunu kontrol ediyor.

Peki siz akıllı telefon bağımlısı mısınız?

Artık insanlar doktorda, dişçide, toplantılarda, işe giderken, otobüste, metroda, takside, ofiste, sokakta, restaurantlarda, havaalanlarında Blackberry, Iphone veya Samsung, LG, Sony gibi akıllı cep telefonları sayesinde nette anlaşmalar yapmakta, plan değiştirmekte, maillerini okumakta, paylaşım sitelerini ziyaret etmektedirler. Böylelikle insanlar işyerlerinde olmasalar da kendilerini internet aracılığıyla dünyaya bağlayıp uyum içinde yaşayıp çalışabiliyorlar.

Yapılan araştırma sonuçlarına baktığımızda 12- 15 yaş arasındaki ergenlerin çoğunun telefon bağımlısı olduğunu ve bu gençlerin bir kısmının sinemada, kütüphanede, tiyatro vb. gibi yerlerde telefon kullanabildiklerini bir kısmının ise tuvalet ve banyoda telefonlarıyla iletişime geçtikleri sonuçları dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir  OPPO Enco W31 kablosuz kulaklığı Türkiye fiyatın açıkladı

Gençlerde ise büyük bir kesimin akıllı cep telefonunun olduğunu ve bunların bir kısmının kendini cep telefonu bağımlısı olarak açıkladığını yüksek bir kısmının ise telefonlarını sürekli açık tuttuklarını dikkat çekiyor. Gençler ise cep telefonlarıyla en çok kısa mesaj atmak ve arama yapmak, sosyal paylaşım sitelerini ziyaret etmek için kullanıyorlar.

Akıllı cep telefonlarının insanlar üzerinde olumlu etki sağlayabileceği gibi olumsuz etkilere de sahip olduğu anlaşılıyor. Özellikle çalışan meslek grupları akıllı cep telefonlarıyla ne kadar içli dışlı olurlarsa bir o kadar da kolektif düzenleri bozulmuş oluyor. Odaklanmaları azalıyor,verimlilik düşüyor ve yapılacak olan işlerini, görevlerini unutuyorlar vb. gibi.

Peki Cep Telefonları mı Bizi Ele Geçirdi Yoksa Biz mi Onları Ele Geçirdik?

  • Akıllı cep telefonlarınızı her zaman yanınızda taşıyor musunuz?
  • Uyanırken ilk, yatarken son kontrol ettiğiniz şey telefon mu?
  • Cep telefonunuzu kontrol etmek için çıkarttığınızda aileniz, iş ve sosyal hayattaki arkadaşlarınız sinirleniyor mu?

Eğer bu çok önemli olan 3 soruya cevabınız EVET ise hemen cep telefonu bağımlılığınız için önlem alın.

Akıllı telefon bağımlılığından nasıl kurtulabiliriz?

  • Sabah uyandığınızda kendinizi hazır hissetmeden (giyinmeden, kahvaltı etmeden vb.) cep telefonunuzu elinize almayın.
  • Aklınızda yapmayı planladığınız bir şey yokken cep telefonunuzu kurcalamayın. Çünkü bir görüşmeden önce bunu yapmanız az önce aklınızda tutmaya çalıştığınız şeyleri unutmaya neden olabilir.
  • Bire bir görüşmelerde cep telefonunuzu kapatın. Çünkü cep telefonlarınızla uğraşırken karşıdaki insana yönelemeyeceksiniz ve onu doğru anlayamazsanız ilişki-iletişimdeki güven kırılabilir ve  kişi ertelendiğini düşünebilir.
  • Yatağınıza gitmeden en geç 30 dk önce telefonunuzu kontrol edin. Eğer mesajlarınız, cevapsız aramalarınız varsa yarını bekleyin yarın dönün. İlk önce uyku düzeninizi düşünün.
  • Yemek yerken, arkadaşlarınızla gezerken, film seyrederken, rahatlamaya çalışırken akıllı cep telefonlarınızı kullanmayın.
  • Gerçek olan ne olursa olsun uygun olabileceğiniz, yanınızda kim olursa olsun zaman ayırabileceğiniz anlarınız olacak. Bu yüzden sosyal hayatın gereklerini düşünün ve kendinizi bağımlı hale getirmeyin. (Alıntı : Psk.Didem Uçak)
İlginizi Çekebilir  İnternet’ten Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğim adımlar olmazsa olmazlardan değildir. Şunu bilin ki her insan biriciktir. Bu yüzden kişiye özgü değişiklik gösterir. Yukarıda anlatılanlarda kendi adımınızı bulabildiyseniz öneme alın ve uygulayın lütfen.

Tüm bunlara disiplinli bir şekilde uyarsanız, birkaç gün içinde bu düzene alışırsınız. Böylece hem kendinizle daha fazla baş başa kalırsınız, hem de sevdiklerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli