Sıradaki içerik:

Rüyada Acı Çekmek Ne Anlama Gelir?

e
sv

Akıllı Telefon Hastalığına Yakalanmış Olabilirsiniz!

Akıllı Telefon Hastalığına Yakalanmış Olabilirsiniz!

Akıllı telefonlar ve aynı sistemle üretilmiş olan tabletler yaklaşık 10 yıldır hayatımızda. Öyle ki bazılarımız gerçekten bu küçük teknolojik aletlerin bağımlısı olmuş durumdayız.

Bu teknolojik bağımlılığın bazı yan etkileri var elbette. Tech-neck denilen ve dilimizdeki karşılığı akıllı telefon hastalığı olan hastalık da bu teknolojik ürünlerle birlikte hayatımıza girmiş durumda. Tech-neck kullanılan, akıllı telefon ve tablet kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor.

İnsanların günün en az iki saatini, akıllı telefon veya tablet başında geçirdiğini düşünürsek bu hastalık da akıllı cihaz bağımlılığının doğal sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Sürekli başın öne eğik bir şekilde durarak bu cihazların başında zaman harcamak, boyun ve sırt ağrısı, çene altı olarak bilinen gıdı bölgesinde sarkma ve boyunda sarkma olarak bize kötü bir geri dönüş sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Bu belirtiler veya şikayetlerle kendini gösteren Tech-neck hastalığı da pek çok kişide yaygın halde görülen bir hastalık ve daha çok kişide görülme oranı artan bir hastalık. Şimdi sizlere Tech neck olarak bilinen akıllı telefon hatalığı ile ilgili biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Tech-neck Hastalığı Neden Ortaya Çıkıyor?

Günün en az 2 saatini boyun öne eğik şekilde telefon ve tablet başında geçirmek bu hastalığı en önemli nedeni. Şöyle ki,; Boyun 15 derece eğimli tutulduğunda, boyuna 13 kg, çeneye değdirerek baktığınızda ise yaklaşık olarak 27 kg ekstra yük biniyor. Bu durum da, boyun ve sırt ağrısı, ciltte elastikiyet kaybına bağlı kırışıklıklar ve gıdı sarkması meydana geliyor. Bu durum uzun süre tekrar ettiğinde kalıcı kırışıklıklar meydana geliyor ve geçmesi de söz konusu olmuyor.

İlginizi Çekebilir  Apple İos 14 Güncellemesiyle İle bilikte 6s modellerine güncelleme vermeyecek!

Tech-neck Hastalığı En Çok Kimlerde Görülüyor?

Tech-neck modern çağın hastalığı olarak biliniyor ve en çok 18-40 yaş arasındaki genç popülasyonda görülüyor.  Boyun ve çene altındaki kırışıklıklar 50 yaş ve üzeri kişilere normal karşılanıyor. Tech-neck Hastalığı bu kırışıklıkların çok daha erken yaşlarda görünmesine neden oluyor.

Tech-neck Hastalığı Nasıl Tedavi Ediliyor?

Aslında tech-neck hastalığı farklı bir hastalık gibi görünse de, özellikle de boyun ve çene altında oluşan kırışıklıklar,Botox, dolgu, mezoterapi gibi tedaviler ile yok edilmeye çalışılıyor. Sırt ve boyun ağrısı için ise, çeşitli egzersizler ve fizik tedavi programları uygulanabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli