Sıradaki içerik:

3 Malzemeli Enfes Japon Keki Tarifi

e
sv

Akıllı Telefonlar Aklımızı Alıyor!

Akıllı Telefonlar Aklımızı Alıyor!

Hepimizin elinde düşük model ya da son model akıllı telefonlar var.

Ve artık bırakın yetişkinleri çocukların dahi elinde oyuncak olmuş durumda akıllı telefonlar. Akıllı telefonlar kişiler için pek çok kolaylığı sağlıyor elbette. Ufak bir cep bilgisayarı vazifesi görüp, sosyal medya hesaplarını takipten tutun da, bankacılık işlemlerine kadar pek çok işimizi yapabildiğimi akılı telefonlar bize bu kadar çok avantaj sağlamasına rağmen çok büyük dezavantajları da beraberinde getiriyor.

Akıllı Telefonlar Aklımızı Alıyor!

Yani akıllı telefonlar aklımızı alıyor. Ve biz de bu dezavantaja seve seve razı oluyoruz. Bu gün sizlerle akıllı telefon kullanmanın zararları/dezavantajları konusunda derlediğim bilgileri paylaşacağım.

Aşırı şekilde telefon kullanmak ve sık sık mesajlaşmak baş, omuz ve boyun ağrılarına neden oluyor. Telefona bakmak veya mesaj yazmak için öne eğilmek durumunda kalıyoruz. Bu şekilde bir duruş pozisyonu ağırlığı omurgaya bindiriyor, duruş bozuklukları ve ağrılara neden oluyor. Ayrıca cep telefonu sinir bozukluğunun da birinci nedenleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  Xiaomi Mi Band 5, yeni Ortaya çıkan görüntüleri

Akıllı Telefon İle Beraber Uyumayın

Cep telefonunuzun şarj olurken mümkünse başka bir odada bulundurmanız ve otururken bile cep telefonunuzu mümkün olduğunca kendinizden uzak tutmanız hem sizin için hem de çevre için zararı en aza indirecektir.

Özellikle hamile kadınları cep telefonundan mümkün olduğunca uzak durmaları, hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Cep telefonunun yaydığı radyasyon nedeni ile, çok uzun süre cep telefonu kullanan hamile kadınlarda düşük yapma riski daha az veya hiç cep telefonu kullanmayan kadınlara oranla çok daha fazla oluyor.

Akıllı cep telefonunuza yüklemiş olduğunuz sevdiğiniz müzikleri kısık sesle dinlemeniz sizin için sorun olmayabilir. Ama uzun süreli yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemeniz, kulak içinde bulunan ve beyine ses dalgalarını gönderen hücrelerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu hücrelerin zarar görmesi de uzun süre duyma kaybına neden olur.

Ağrılarınız Olabilir

Akıllı telefonunuzda çok fazla mail, mesaj yazmak ve sürekli oyun oynamak bilek ve parmak kaslarını çok yorduğu için ağrılara neden olur.

İlginizi Çekebilir  Shopify nedir? Shopify avantajları nelerdir!

Günümüzde en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin en baş nedenlerinden bir tanesi radyasyondur. Akıllı telefonların fazlasıyla yaydığı radyasyon da meme kanserine sebep olması neden ile uzmanların bir numaralı uyarısı haline geliyor.

Akıllı telefonunuzla çok fazla mesaj ve mail yazmak ya da sürekli oyun oynamak bilek ve parmak eklemlerinizi yorarak ağrılara sebep olabilir.

Yapılan araştırmalara ve genel bir öngörüye göre, erken yaşlarda cep telefonu kullanmaya başlayan çocukların maruz kaldıkları radyasyon nedeni ile zeka gelişiminin daha yavaş ve az olduğu belirtiliyor. 12 yaşından itibaren başlayan gelişimin 21 yaşına kadar sürmesi nedeni ile, uzmanların önerisi, bu yaşlar aralığında cep telefonunun kullanılmaması.

Cep telefonu ve akıllı telefonlar, erkeklerde sperm hücresinin ölmesine ve yavaşlamasına neden oluyor. Bu da ilerleyen yaşlarda kısırlığın başlaması için en büyük neden.

 

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli