Sıradaki içerik:

Brezilya Fönü Nedir?

e
sv

Akıllı Telefonlar Bizleri Dinliyor Olabilir mi?

Akıllı Telefonlar Bizleri Dinliyor Olabilir mi?

Başlığa bakıp da benim paranoyak olduğumu düşünebilirsiniz. Acaba Akıllı Telefonlar Bizleri Dinliyor Olabilir mi?

Ama bu konu ile ilgili öyle iddialar var ki, insan bir an için kendisini düşünmekten alıkoyamıyor. Akıllı telefonlarımızın bizi dinliyor olabileceği düşüncesi bile insanı ürkütmeye yetiyor.

Peki bu gibi bir düşünceye sahip olmanın sebepleri neler. İçerik paylaşım sitesi reddit bu tür hikayelerle dolu. İnsanların hepsi paranoyak olamaz ya öyle değil mi?

Akıllı Telefonlar Bizleri Dinliyor Olabilir mi?

Akıllı Telefonlar Bizleri Dinliyor Olabilir mi?

Akıllı Telefonlar Bizi Dinleyebilir mi?

Bir kadın annesi ile, yakın bir aile dostlarının Tayland’da trafik kazası geçirerek öldüğünü konuşuyor. Bu konuşma yüz yüze yapılan bir konuşma ve telefon da o sırada masa üzerinde duruyor. Aradan belli bir süre geçtikten sonra kadın cep telefonunu eline alıp arama motorunu açıyor. Arama motorunda kendisine önerilen konuların başında Taylan’daki trafik kazasında ölen aile dostlarının ismi ile birlikte Taylan’da trafik kazası konusu olduğunu görüyor tabiri caizse afallıyor. Bu şaşkınlıkla acaba telefonla mı konuştuk diye düşünüp son arama bilgilerini kontrol ediyor. Yüz yüze annesi ile yaptığı bir konuşma nasıl oluyor da telefondaki arama motorunda kendisine önerilen ilk konu olarak karşısına çıkabiliyor ?

İlginizi Çekebilir  Akıl Telefonlarda Aşırı ısınma Sorununa Çözümü

Samsung Televizyonunuz da Sizi Dinliyor Olabilir

Bir kadın ilk defa migren ağrısı yaşadığında, erkek arkadaşına, çektiği ağrının ne kadar korkunç olduğundan bahsetmiş. Onlar dışında odada olan tek şey Samsung televizyonmuş. Ertesi gün Twitter hesabını açtığında, migren destek grubu tarafından takip edilmeye başladığını görmüş.

Başka bir kişi ise, kız kardeşiyle vergi konusunda uzun süreli bir sohbetin ardından, Facebook hesabında söz edilen vergi meselesi hakkında danışmanlık hizmeti veren şirketlerin reklamını görmüş. Aynı şekilde pek çok insan sözünü ettiği bir tatil ile ilgili ya da beğendiği bir ürün ile ilgili konuştuktan sonra, konuşmaları ile ilgili reklamlara sıklıkla rastladığını belirtiyor.

Apple: FBI Telefon Mikrofonlarını ve Kameralarını Kontrol Edebilir

Apple tarafından yapıldığı iddia edilen bir açıklamaya göre FBI telefonlarda bulunan kamera ve mikrofonları kontrol edebilir deniliyor. İçerik paylaşım sitesi Reddit’de de buna benzer pek çok hikaye mevcut. Mesela, bir gazeteci, eşi ile regl dönemi hakkında bir konuşma yaptıktan sonra, her internete girişinde hijyenik ped reklamları karşısına çıkmış.

Akıllı Telefonların Kulağı Var

Peki tüm bunlar gerçek mi? Haberimiz olmadan dinleniyor muyuz? Pek çok kişiye göre, bunlar tesadüflere dayanan kişisel hikayeler. Fakat, Pen Test Partners Şirketi’nden siber güvenlik uzmanı Ken Munro ve meslektaşı David Lodge’a göre durum kişisel hikayelerden çok daha öte.  Munro “Başta ikna olmamıştım, kişisel öykülere dayanıyor gibi görünüyordu” diyor.

İlginizi Çekebilir  GTA 5 Epic Games Store’da Kısa bir süreliğine ücretsiz olarak sunuldu

Ancak yanıt hepimizi şaşırtarak “evet” oldu diyerek devam ediyor. “Yapmamız gereken tek şey mevcut, Google Anroid faaliyetini kullanmak oldu. Bunu işimizi kolaylaştıracağı için seçtik” diyen Munro “Telefondaki mikrofonu kullanma izni aldıktan sonra internette bir dinleme sunucusu kurduk.

Telefonun mikrofonunda duyulan her şey, dünyanın neresinde olursa olsun bize geri döndü ve biz de o konuyla ilgili özel reklamlar gönderdik” şeklinde açıklama yapıyor. İki günde kurulan sistem mükemmel olmasa sa kilit kelimeleri belirleme kapasitesine sahip olduğundan, telefonların mikrofonlarından kişilerin dinlenme olayı da kanıtlanmış oluyor.

Teknoloji devleri her ne kadar böyle bir şeyi kabul etmeseler bile, cihazın geliştirilmesinde kullanılan yazılım kodları internette mevcut ve bunu pek çok firma kolaylıkla yapabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli