Sıradaki içerik:

Akıllı Telefonda Yasaklı Sitelere Giriş Yolları

e
sv

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir?

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir?

Akraba Evliliğini Sakıncaları denildiği zaman ilk akla gelen doğacak çocukların sakat doğma riskidir.

Peki akraba evliliğinin bunun dışında bir sakıncası var mıdır ? Ya da akraba evliliği nedir? Bu günkü makalemizi, evlilik konusunda en riskli evlilik olan, Akraba Evliliği Nedir, Akraba Evliliği,Akraba Evliliğinin Sakıncaları, Akraba Evliliği Ve Sakıncaları, Akraba Evliliğinin Sonuçları, Akraba Evliliği Neden Sakıncalıdır konularına ayırdık. Öncelikle akraba evliliği nedir sorusunun yanıtını verelim.

Akraba Evliliği Nedir ?

Akraba evliliği aynı geni taşıyan aynı soya sahip kişilerin evlenmesidir.

Akraba Evliliği Sakıncaları,Akraba Evliliği Sonuçları

Akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanın ayni bozuk geni taşıma ihtimali, akraba evliliği yapmayan diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu için, çocuğun da hasta dogma ihtimali, normal popülasyonuna göre artmıştır. Bununla beraber, düşük ve ölü doğum ihtimali de artmıştır.

Türkiye gibi akraba evliliklerinin yoğun olduğu ülkelerde, sakat bebek doğumları çok sık görülmektedir. Akraba evliliklerin görülmesinin sebepleri arasında genellikle, aileye ait mal varlığının dağılmaması, aile bireyleri arasındaki sevgi ve saygıyı korumak, akrabaların evlilik ve sosyoekonomik beklentilerinin aynı olması ve karşı cinsle rahat iletişime girememe gibi etkenler sayılabilir.

İlginizi Çekebilir  Saç bakımı İçin Bakım Önerileri

Akraba Evliliği Neden Yapılır ?-Endogami Nedir?

Akraba evlilikleri genellikle maddi servetin aile içinde kalması için yapılmaktadır. ama, bu arada birbirlerine aşık olup da evlenen akrabalar da yok değildir. Bu sayı oldukça sınırlıdır.

Akrabalar arasında yapılan evliliğe endogami denilmektedir. Kalıtımın taşıyıcısı genlerdir. Bizler nesiller öncesinden gelen atalarımızın bize hediye ettiği genetik kalıtımla yaşama başlamaktayız. Vücudumuzun büyüyüp gelişmesi ve çalışması genlerimizin kontrolü altındadır.

Yaşamın temel taşı olan genler, bir DNA molekülündeki belirli bir özellik içeren kesitine verilen addır. Her bir gen ya da birkaç gen kümesi bizdeki bir özelliğin bilgisini içerir. Anne ve babadan eşit olarak geçen genler, bizdeki tüm yaşam duvarlarını örer. Genler hücrelerde bulunan kromozomların kısımlarıdır.

Dolayısıyla genler, kromozomlarla birlikte çoğalarak, hücre bölündükçe yeni hücrelere geçerler. Kişide her genin, biri anneden biri babadan gelmiş olan iki kopyası (aleli) bulunur.

Akraba Evliğinin Sakıncaları

  • Özellikle akraba evliliklerinde genetik danışmanın alınması ( bunu hekiminizin tavsiye ettiği bir yerde ve ya hastanelerin genetik bölümlerinde yaptırabilirsiniz )
  • Akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının nedeni basit olarak şöyle izah edilebilir ;
  • Her insanın yapısında var olan ama bulunduğu şekli ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır ( teknik olarak herkesin genetik şifresinde ki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır ) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma olasılığı fazladır. Doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısını anneden yarısını da babadan alacağı için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma olasılığı yüksektir. Ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir.
  • Teknik olarak her iki taraftan gelecek genetik şifre bozukluklarının aynı yerde ise çocukta o basamaktaki gen tamamen bozuk olacaktır.Akraba Evliliği Nedir,Akraba Evliliği,Akraba Evliliğinin Sakıncaları,Akraba Evliliği Ve Sakıncaları, Akraba Evliliğinin Sonuçları,Akraba Evliliği Neden Sakıncalıdır,Akraba Evliliği Sakıncaları,Akraba Evliliği Sonuçları,Akraba evliliği Neden Yapılır.
İlginizi Çekebilir  Dofollow Backlink Nedir ve Dofollow Backlink nasıl verilir!

İçindekiler

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli