Sıradaki içerik:

Çilli Yüze Uygulanması Gereken Makyaj Teknikleri

e
sv

Alaska Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alaska Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alaskanın Tarihçesi Konusunda sizlere kısa bir bilgi verdikten sonra, Alaskanın coğrafi konumu ve coğrafi özellikleri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Alaskanın tarihçesi konusunda değinelim. Alaska, ABD’de yüz ölçümü ve nüfus yoğunluğu en az olan eyalettir.

ABD tarafından Rusya’dan Rusya’dan 3 Ocak 1959’da 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınarak ABD’ye 49. eyalet olarak katılmıştır. Son derece soğuk bir iklime sahip olan Alaska’da yaşayan yerlilerin, günümüzden 15-40 bin yıl önce Bering Kara Köprüsü’nün geçerek Amerika kıtasına yerleşen ilk göçmenlerin soyundan geldiği sanılmaktadır. Eskimolar ve Aleutlar ise, büyük bir olasılıkla, Alaska’ya 3 ile 8 bin yıl önceden gelen, daha yerleşik Kuzey Kutbu halkının torunlarıdır.

Alaskaya yerleşen ilk Avrupalılar, 1784 yılında Kodiak Adasında bulunan Üç Azizler Koyuna yerleşen Rus Kürk Tacirleridir. Bölge, 1799’dan 1867’ye kadar bir Rus-Amerikan şirketi tarafından yönetilmiştir. ABD dışişleri bakanı William H. Seward, bölgenin ABD’ye satılmasını onaylayan belgeyi 1867’de imzalamıştır.

Alaska’daki önemli altın kaynaklarının keşfi 1880’lerde ve 1890’larda çok sayıda Amerikalının Alaska’ya yerleşmesine neden olmuştur ve ABD Kongresi 1912’de Alaska Toprakları’nı kurmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında Japonların bölgedeki etkinliği Alaska’da savunma tesisleri kurulmasını zorunlu kılmıştır.

1968’de Kuzey Kutbu kıyı ovasında petrol ve doğal gaz yatakları bulunmasıyla daha da gelişmiştir. Gördüğünüz gibi Alaskanın tarihçesinde kayda değer pek çok bilgi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Telefonunuzun Pil Sağlığı nasıl korunur

Alaskanın Coğrafi Konumu ve Coğrafi Özellikleri

Alaskanın coğrafi konumu ve coğrafi özelliklerini incelediğimizde dört coğrafi bölgede toplamak mümkündür.

  • Güneyde Büyük Okyanus dağ sistemi bölgesi,
  • Ortadaki ovalar ve yaylalar bölgesi,
  • Kuzeyde Brooks dağları bölgesi (Kayalık dağların kuzey uzantısı),
  • Kuzey uçta kıyı ovası.

Alaskanın Bitki Örtüsü

Alaskanın bitki örtüsü, bölgenin çeşitli alanlarında farklılıklar göstermektedir. Alaska’nın bitki örtüsüne bakıldığı zaman,Batı Alaska ve Alaska’nın kutup bölgesini bütünüyle kaplayan dikenler, kara yosunları, çiçekli bitkiler ve çimenler gibi küçük bitkilerden ve yüksek çalılardan oluşan tundra bitki örtüsüyle kaplı olduğu bilinmektedir.

bunun yanı sıra, Alaska’nın Güney, Doğu ve Orta kesimlerinde Katran ve Ladin ağacı karışımı büyük ormanlar bulunmaktadır. Yine Alaska’nın orta kesimlerinde,ladin, kayın, akçakavak, ve karaçamlardan oluşan geniş ormanlar büyük yer kaplamaktadır. Alaskanın bitki örtüsü çam bitki örtüsüyle kaplı olmakla beraber, geniş yapraklı karışık ağaçlar da bulunmaktadır.

Alaskanın İklimi

Alaskanın iklimi ise son derece soğuk bir iklimdir. Alaskanın iklimi Kuzeyinde tundra, güneyinde ise tagya adı verilen kuzey iklimine sahiptir. İç Kesimlerde ise yer yer karasal iklim görülmektedir. Alaskanın iklimi çok soğuk ve katı havası olan bir iklimdir. Bazı bölgelerde ise sis, rüzgar ve buzlanma görülür.

İlginizi Çekebilir  Resimli yazılı Cuma namazına özel sözler mesajlar ve hadisler

Alaska’da Ulaşım

Alaska’da ulaşım konusunda da bir kaç bilgi verelim sizlere. Alaska’da ulaşım konusu biraz sıkıntılı.  Pek çok şehrin birbirine kara yolu bağlantısı olmadığı için, bir şehirden başka bir şehre gitmek istenildiğinde, ya hava yolu ya da deniz yolu ile ulaşım sağlanmak zorunluluğu vardır.

Alaska’da  yerli halkının en çok bulunduğu bölge Ketchikan dır. Tligit, Haida, Tsimshian gibi pek çok kabilenin yerleşim yeridir. Somon balığı ticareti ilk kez bu şehirden başlamıştır.

Work and Travel  İle Alaskaya Gitmek

Makalemizin üst bölümünde de yazdığımız gibi, Alaska’da somon balığı ticareti yapılmaktadır. Balık işlerinde çalışmak için her yıl binlerce öğrenci  Work and Travel USA Programı ile Alaska’ya gitmektedir. Ancak Alaska’da çalışmayı tercih eden öğrencilerin büyük çoğunluğu sadece para kazanmak ve biriktirmek amacı ile work and travel programına katılmayı istemektedirler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli