Sıradaki içerik:

Tırnak Yemenin Bitkisel Tedavisi

e
sv

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein’in Hayatı

Yahudi Asıllı Alman Fizikçi Albert Eintein 14 Mart 1879 Albert Einstein, 1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiştir.

Babası Einstein & Cie  adlı bir elektrik fabrikasının sahibiydi. Annesi ise, klasik müziğe meraklı ve oldukça eğitimli bir ev hanımıydı. Albert Einstein’in geç konuşması ve içine kapanık bir çocuk olması ailesi tarafından endişe ile karşılansa da ilerleyen yıllarda sağlıklı bir çocuk olduğu anlaşılmıştır.

Albert Einstein 1880 yılında ailesi ile birlikte Münih’e taşınmışlardır.  Babası ile abisi Münih’te Einstein&cie adlı elektrik mühendisliği şirketini kurmuşlardır. Ailenin iflas etmesi ile birlikte 1894 yılında İtalya’ya taşınmışlardır. Günümüzdeki ismi,  “ETH Zürich” olan “Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü”ne gitmek için başvurdu. Fakat, giriş sınavında başarısız olduğu için, İsviçre’de Aarau’da eğitimine devam etti.

Babasının isteği onun da elektirik mühendisi olmasıydı, ama Einstein melektrik mühendisi olmayacağını anlamıştı. İki yıl sonra yani,1896’da “Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü”ne matematik ve fizik öğretmeni olmak için gitti. Maxwell’in “Elektromanyetik Teorisi” üzerinde çalıştı.

Albert Einstein’in Kariyeri

1900 yılının Haziran ayında okuldan mezun olarak 21 Şubat 1901’de İsviçre vatandaşlığına başvurdu ve başvurusu kabul edildi.1901 yılının Mayıs ayından 1902 yılının Temmuz ayına kadar, geçimini sağlamak amacıyla özel ders vererek öğretmenlik yaptı.

İlginizi Çekebilir  Diyanet, Cuma namazı uyarılarını Açıkladı

Bu dönemde öğretmenlik için başvurduğu yerlerden çok genç olması nedeniyle olumsuz cevap aldı. İsviçre’nin başkenti Bern’e giderek burada da geçinebilmek için matematik ve fizik dersleri vermeye devam etti. Bernese’deki “Akademie Olypia”ya katıldı ve pek çok bilim adamıyla tanıştı.

Bu tanışmalar kariyeri için çok önemli bir adım oldu. Sonrasında teknik asistan olarak İsviçre Patent Ofisi’nde çalışmaya başladı.

Einstein, mucitlerin patent alabilmesi için yaptıkları aletleri inceliyor ve elektromanyetik cihazların denetimini yapıyordu. Cihazların farklılıklarını ve zayıf yönlerini görerek, nasıl düzeltebileceği üstünde çalışıyordu. Bazen o kadar çok değişiklik yapması gerekiyordu ki alet artık onun tasarımı haline bile gelebiliyordu.1903 yılında, İsviçre Patent Ofisinde epeyce ilerlemiş ve makina teknolojileri konusuna epey hakim duruma gelmişti.

İşlerinin yanı sıra, Max Planck’ın kuantum teorisi üzerindeki çalışmalarına da devam ediyordu.  1905 yılında Zürich Üniversitesi’ne “A New Determination of Molecular Dimensions” adlı doktora tezini vererek doktor ünvanı aldı.

Aynı yıl modern fiziğin temellerini oluşturan makalelerini de yazmaya başladı. “Annus Mirabilis Papers” adlı bu çalışması ile birçok bilim okulunda teorileri tartışılmaya başladı. Bu makalelerden Brownian Motion, The Photoelectric Effect ve Special Relativity adlı 3 makalesi  Nobel Ödülü’ne aday gösterildi. Albert Einstein, Görecelik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir  Dofollow Backlink Nedir ve Dofollow Backlink nasıl verilir!

Albert Einstein Görecelilik Kuramı

Albert Einstein kuramsal fiziğe katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Nobel Ödülü’nün ve Nobel Komitesi’nin o dönemdeki ilkeleri doğrultusunda, bugünün en önemli katkısı olarak nitelendirilen görecelik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.Albert Einstein, buluş ve çalışmalarındaki esin kaynaklarını,çocukluğunda yaşadığı iki farklı olayla açıklamıştır.

Birinci olay, 5 yaşında amcasının kendisine hediye ettiği pusulada bulduğu gizem ve diğeri de 12 yaşında öklit geometirisi ile tanışmasıdır. Albert Eintein’e göre öklit geometirisi ile ilgilenmeyen veya öklit geometrisinin büyüsüne kapılmayan bir kişi kurumsal bilimde parlak bir gelecek sahibi olamaz.

20. yüz yılın en önemli kurumsal fizikçisi olarak kabul edilen Albert Einstein 18 Nisan 1955 yılında vefat etti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli