Sıradaki içerik:

Ananasın Faydaları Nelerdir?

e
sv

Alüminyum Folyo Zararlı mı?

Alüminyum Folyo Zararlı mı

 

Mutfaklarımızda sıklıkla kullandığımız Alüminyum folyo ve Alüminyum tabak, aslında sağlık açısından ciddi zararlara sebep oluyor.

Alüminyum kaplarda ve Alüminyum folyo ile yüksek ısıda pişirilen yemeklere, yüksek oranda Alüminyum elenti geçiyor.

Alüminyum folyo, yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezidir. Ateşe dayanıklı olması nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo, bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülebiliyor.

Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin uzun süre alüminyum folyoya maruz kalması ve ısı ile beraber gıdanın alüminyum ile temas etmesi halinde gıdalara alüminyumun migrasyonu, nüfuz etmesi söz konusu olabiliyor. Gıdaların alüminyum emmesine neden oluyor.

Alüminyum Folyo Zararları,Alüminyumun Zararları, Alüminyum Folyonun Zaraları,Alüminyum Folyo Zararlı mı

Alüminyum Folyo ve Alüminyum kaplardan dolayı, başta kemik hastalıkları olmak üzere alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yol açtığı belirtiliyor.

Kırsal kesimlerde Alüminyum kaplar, kentsel kesimlerde ise, Alüminyum folyo oldukça sıklıkla kullanılmakta. Bu da kemik hastalıkları ve başta alzheimer olmak üzere bazı nörolojik hastalıklara sebep oluyor. Özellikle diyaliz hastaları için de son derece sakıncalı…

İlginizi Çekebilir  Tiktok nasıl kullanılıyor - Neler dikkat etmem gerekiyor

Alüminyum folyo ile pişirilen kırmızı ve beyaz etlere, yüksek oranda Alüminyum geçiyor. Bu da vücutta ağır metal birikmesine neden oluyor. Fırın yemeklerinde Alüminyum folyo yerine yağlı kağıt kullanılması çok daha sağlıklıdır.

Çünkü, besinlerdeki Alüminyumun artması, başta alzheimer olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, kanser gibi birçok hastalığa neden olabiliyor. Bir diğer sağlık açısından sakıncalı yönü ise, vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini azaltıyor.

Alüminyum Folyo Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

  • Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur.
  • Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine hapsedilerek pişirilmesi sakıncalıdır.
  • Buzdolabının sağladığı 4-6°C derece sıcaklıkta alüminyum folyo ile uzun süreli saklama yapmak, sağlıklıdır.
  • Gıdanın, ıslak asidik ya da bazik karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.
  •  Alüminyum folyoyu, asitli (yoğurt, limon sıkılmış et ve ürünleri gibi), yüksek sıcaklıkta pişirilen ve uzun süre dondurarak muhafaza edilen gıdalarda kullanmayın.
  • Alüminyum kaplar yerine paslanmaz çelik kaplar, folyo yerine de yağlı kâğıt ambalajları tercih edin.
  • Folyoya ısıtma işlemi uygulamayın.
  • Balık, et gibi yiyecekleri alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmeyin. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girebilir.
  • Alüminyum folyoya sarılıp saklanacak gıdalar, çok tuzlu, ıslak ya da limonlu olmamalı.
İlginizi Çekebilir  Denizden Doğal Gaz Nasıl Çıkarılır

Alüminyum Zehirlenmesi, Alüminyum Zehirlenmesi Belirtileri
Alüminyum zehirlenmesinde, Bunama, gastroenterit, böbrek hasar,karaciğer fonksiyon bozukluğu, iştah kaybı, denge kaybı, adale ağrısı, psikoz, nefes darlığı, bünyede zayıflık gibi belirtiler görülebilir.

Son dönemde yapılan araştırmalar alüminyumun Alzheimer, Parkinson, bunama,hareketlerde koordinasyon kaybı, kelimeleri düzgün telaffuz edememe gibi nörolojik problemlerin oluşumunda çok büyük katkısı olduğunu ortaya koymuştur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli