Sıradaki içerik:

İş yerinde Kullanılacak En iyi PDF dönüştürücüler!

e
sv

Aşırı Terlemenin Çözümü ve nedeneleri

Aşırı Terlemenin Çözümü ve nedeneleri

Yaz ayların gelmesiyle oldukça sorun olmaya başlayan terleme problemine halen kesin bir çözüm bulunmuş değil. İnsanlar neden terler? Terlememek için ne yapmak gerekiyor? Ter ne iyi geliyor? Terleme problemine çözüm neler? Sıcak günler baş belası olan terleme için en etkili yöntemmleri yazımızda bulacaksınız. işte detaylar…

İnsan Neden Terler?
Terleme, vücudunuzun her bölgesinde görülebilir. Bu durum bazen aşırıya kaçıp sizin rahatsız olmanıza neden olabilir. Özellikle kalabalık bir ortama girdiğiniz zaman aşırı terleme nedeni ile kötü koku yayar ve elbiselerinizin pis görünmesini sağlar. Böyle bir durumla karşılaşmak insanın isteyeceği son şeydir.

Elbette her terleme sonucu böyle durumlar oluşmaz. Aslına bakarsak terlemeyi iki çeşide ayırabiliriz, Birisi; ”Normal derece terleme” diğeriyse; ”Aşırı derece terlemedir.”

Normal derece terlemede; ”Beynimizde sürekli olarak vücut ısımızı kontrol eden bir organizma vardır. Eğer vücudunuz aşırı derece bir sıcaklığa maruz kalırsa bu organizma ter bezlerine sinyal gönderir ve terleme işlemi başlar.

Terlediğiniz zaman vücudunuzun ısı değeri normal bir dengeye döndürülmeye çalışılır yani vücuttan çıkan ter dışarıyla buluştuğu zaman buharlaşır. Böylece vücut ısısı dengelenmiş olur. Sağlık açısından olması gereken de budur.

İlginizi Çekebilir  Pinterest nedir - Pinterest nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir!

Aşırı Terleme Nedenleri
Eğer Adana, Antalya, İzmir gibi sıcak iklime sahip bir şehirde yaşıyorsanız terlemeniz pek tabii mümkündür. Ancak hava sıcak olmadığı halde sürekli olarak terliyorsanız, ve bu terleme normalin üzerinde ise o zaman vücudunuzda bir anormallik olabilir. Tıpta bu anormalliğinin adına; ”Aşırı terleme yani hiperhidroz adı verilir.”

Aşırı terleme nedenleri olarak sizlere şunları söyleyebiliriz;

Eğer yüksek tempolu bir spor çalışması yapıyorsanız, sinirli ve stresli bir yapıya sahipseniz aşırı terleme vücudunuzda gözükebilir. Daha dikkatli olmanız gereklidir.

Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir?
Özellikle yaz aylarında insanların korkulan rüyası olan koltuk altı ter kokusu, aşırı terleme sorunu olanların sık karşılaştığı bir durumdur. Öyle ki çoğu zaman tabiri caizse adeta çileye dönüşmektedir.

Özellikle İstanbul gibi nem oranı yüksek ve bunaltıcı havaların sebep olduğu koltuk altı terlemesi kendisine vermiş olduğu rahatsızlıklardan daha çok etrafındakilere rahatsızlık vermektedir.

İnsanlar bu kötüyü engellemek için deodorant, parfüm gibi kozmetik çözümler arasa da tam verim aldıkları söylenemez. Hatta bazı durumlarda bu kozmetik kokular çevredeki diğer kokularla karışınca kötü sonuçlar verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Bilgi Nedir?

Terleme aslında vücut için en önemli reaksiyonlardan birisidir. Vücut terleme yapmazsa mutlaka bir sorun var demektir. Terleme vücudu rahatlatan bir reaksiyondur. İnsanlar terlemez ise vücut çok fazla ısınır ve havale geçirebilirsiniz.

Koltuk Altı Ter Kokusu Neden Olur?
Sıcak ve nemli havada ısınan vücut terleme ile vücuttaki ısıyı dışarıya atar ve rahatlamaya çalışır.
Giydiğiniz kıyafetler naylon karışımı olabilir ve nefes almayan kıyafetler seçerseniz terlemeye neden olur.
Kişisel temizliklerin zamanında yapılmaması.
Fazla kilo aşırı terleme nedenleri arasındadır. Fazla kilolu insanların kilosundan dolayı aşırı terlediğine siz de tanık olmuşsunuzdur.
Yediğiniz içtiğiniz içeceklerden kaynaklanmaktadır.
Gün içerisinde yaşamış olduğunuz stresler.
Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm Var Mı?
Ter kokusuna çözüm için mucizevi bir öneri beklemeyin. Fakat bazı önerileri de mutlaka uygulamaya çalışın. Biz aşırı terleme sorunu olanlar için iki bitkisel çözüm öneriyoruz.

Aşırı terlemeye ilk olarak limon suyu önerebiliriz. Bir kaç damla limon suyu koltuk altınıza sürünüz ve kokunun anında gittiğini göreceksiniz.

İkincisi ise elma sirkesi. Elma sirkesine batırdığınız pamuğu koltuk altına iyice uygularsanız terleme ve ter kokusunun önünü alabilirsiniz. Mutlaka deneyin…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli