Sıradaki içerik:

Tüp bebek nedir – Tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor!

e
sv

Aşırı Tuz kullanımın insan vücut üzerindeki etkisi!

Bir çok hastalığın başında gelen tuz kullanım dikkat edilmesi tansiyon kalp gibi başlıca büyük sorunlar neden olabiliyor.Tuz azlatma yöntemleri neler? Tuz insan vucut nasıl etkile neden olur? aşırı tuz kullanımda vucut ne gibi durumlar olmaktadır.Aşırı tuz kullanım bağlık olarak vucut şişkinliği susuzluk gibi bazı etkiler gözkür? Fazla tuz kullanım yolla açtığı sorunlar işte ayrıntılar….

Aşırı Tuz kullanımın insan vücut üzerindeki etkisi!

Aşırı Tuz kullanımın insan vücut üzerindeki etkisi!

Tuzun Zararlarını Nasıl Azaltırız?

Elbette ki birçok kişinin yaptığı gibi önümüze gelen yemeğin tadına bakmadan tuz katmamalıyız. Her zaman içinde fazla tuz bulunmayan ve tazeliğinden emin olduğumuz gıdaları tercih ederek onları tüketmeliyiz.

Market alışverişinde aldığımız fabrikasyon ürünlerinin etiketlerini mutlaka okumalıyız.
Eğer yapabiliyorsak sofrada tuzsuz besinler tüketmeli veya tuzu ölçüsünü kaçırmadan kullanmalıyız. Masaya tuzluk koymamaya özen göstermeliyiz.

Tuz yerine kullanılacak birçok alternatif vardır. Örnek olarak; baharat, maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene ve fesleğen verebiliriz.

Ayrıca turşu, ketçap, hardal ve soya sosu gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çünkü bu gıdaların tuz değeri çok fazladır. Bu yüzden bu gıdalardan mümkünse hiç tüketilmemeli veya tüketimini olabildiğince minimum hale getirmeliyiz.

İlginizi Çekebilir  Dişlerinize daha iyi bakman yolları!

Su tüketimini arttırmalı ve bolca meyve sebze yemeliyiz. Şişe ve maden suları alırken etiketinde sodyum içeriğine bakarak almalıyız.

Fazla Tuz Tüketimi Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?
Eğer sizde fazla tuz tüketimi gerçekleştiriyorsanız, bilmelisiniz ki bazı hastalıklar için risk grubunda yer almaktasınız. Bu hastalıkların en başında hipertansiyon yani yüksek kan basıncı gelmektedir.

Bildiğiniz gibi tuzun içinde sodyum miktarı fazladır. Bu da tuz tüketimi sonucunda sizin vücudunuzda dehidrasyon yani su tutmasına sebep olmaktadır. Sonucunda kalp yetmezliği, akciğer hastalığı, eklem yangısı ve böbrek hastalığına neden olmaktadır.

Fazla Tuz Tüketiminin 3 Belirtisi:

Eğer fazla tuz tükettiğinizi düşünüyorsanız bunun anlamanın yolları vardır aşağıdaki belirtileri okuyarak bunu anlayabilirsiniz. Eğer sizde kendinizi bu ilk 3 belirtileri yaşarken görüyorsanız yukarıdaki önlemleri almalısınız ve bir doktora danışmanızda tavsiyemizdir.

Şişkinlik
Eğer yüzük takıyorsanız ve taktığınız yüzük parmağınıza dar gelmeye başladıysa veya dar geliyorsa, sabahları ayak ve gözleriniz şişik bir şekilde uyanıyorsanız bu fazla tuz tükettiğiniz anlamına gelebilir. Eğer fazla tuz tüketiyorsanız fazla soydum aldığınız anlamına gelir ve fazla sodyumda vücudunuzda fazlaca su tutmasına neden olmaktadır. Bunun yüzünden vücudunuzda öden oluşabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Hacamat Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Kemik Ağrıları
Fazla su tüketmenin sonucu olarak böbrekleriniz tuzun tamamını vücuttan atmakta zorlanır. Vücudunuzda birikmiş olan tuz ise kalsiyum kaybına neden olmaktadır. Bunun yüzünden diş problemleri, kemik erimesi ve kemiklerin zayıflaması sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

İdrar Değişimleri
Sodyum artışı idrara da yansımaktadır yani fazla tuz tükettiğinizde böbrekleriniz bu tuzu vücuttan atmakta zorlandığı için bu daha fazla tuvalet ihtiyacı oluşmasına neden olacaktır. Fazla tuz tüketimi yüzünden yaşadığımız su kaybı idrarın daha koyu olmasına neden olmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli