Sıradaki içerik:

Beyin İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

e
sv

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Aşk herkesin hayatında en az bir kere başına gelen dünyanın en güzel duygusudur.

Kimi insan defalarca kez aşık olurken kimileri de hayatında bir defa aşık olur. Bütün insanlığı ilgilendiren bu gizemli duygu, pek çok bilimsel araştırmaya da konu olmuştur. Aşk ile ilgili en çok tartışılan konuların başında, aşkın ömrünün ne kadar olduğu konusu gelmektedir.

Bu konu ile ilgili bireylere soru sorulsaydı eminim herkesin cevabı da farklı olurdu. Ama bilim adamları bu konuya son noktayı koymuş ve yapılan araştırmalar sonucunda aşkın ömrünün ne kadar olduğunu net olarak belirlemiş. İngiltere’de, aşk ve beyin fonksiyonları üzerine yapılan bilimsel araştırma sonucuna göre, aşkın ortalama ömrünün ne kadar olduğu tespit edilmiş.

İlginizi Çekebilir  Instagram Nasıl Kullanılmalı

Aşkın ömrünün ne kadar olduğu konusuna geçmeden önce, dilerseniz, aşık olunduğunda beyin fonksiyonları nasıl etkileniyor konusunda bilgiler verelim. Aşk ve beyin ilişkisi de pek çok insan tarafından merak edilen bir konu.

Aşk ve Beyin İlişkisi

  • İnsanlar aşık oldukları zaman, beyindeki nefret duygusunu harekete geçiren bölüm devre dışı kalmaktadır.
  • Aşk ve nefret son derece yoğun duygulardır ve bu duyguların beyin hareketliği ve dışa vurumu benzer özellikler göstermektedir.
  • Aşk ve nefret arasındaki en büyük fark, beyin korteksinin aşık olunduğunda etkisiz hale gelmesidir. Nefret duygusu besleyen kişide beyin korteksi çalıyorken, aşık olan kişide kortekste ışık gözlenmemektedir.
  • Aşık olunduğu zamanlarda beyin kendini kapatır.
  • Kadın ve erkek beyni, aşkı farklı şekillerde ve düzeyde yaşar. Çünkü, erkeklerin beyninde bulunan nörolojik aşk devreleri kadınlarınkinden farklıdır. Bu durum ilk görüşte aşk ve tek gecelik ilişki olaylarını da açıklamaktadır.
İlginizi Çekebilir  Rüya Gördüğümüz Sırada Bedenimizde Neler Oluyor?

Aşkın Ömrü Ne Kadar ?

İngiltere’de yapılan bilimsel çalışma sonucunda, aşkın ömrünün 937.5 gün olduğu tespit edilmiş. Denekler üzerinde yapılan araştırmaya göre evli çiftlerin %83 lük kısmı 3. yıldan sonra evlilik yıl dönümlerini kutlamak için özel bir çaba sarf etmiyormuş.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli