Sıradaki içerik:

Hangi Süt Daha Faydalı, Kutu Süt mü Açık Süt mü?

e
sv

Ay Ay Bebek Beslenme Önerileri

Ay Ay Bebek Beslenme Önerileri

Ay ay bebek beslenme önerilerine geçmeden önce bebek beslenmesinin öneminden bahsedelim.

İnsan beyninin gelişimi döllenme ile başlamakta ve adölesan çağı boyunca devam etmektedir. Bu gelişim en hızlı yaşamın ilk birkaç yılında olmaktadır.

Anne karnında başlayan ve doğumdan itibaren iki yaşın sonunu kadar devam eder süreç çocuklarda uygun fiziksel büyüme, gelişme ve yaşama sağlıklı başlangıç için çok önemli bir dönemdir. Büyüme ve gelişmenin ideal şartlarda olabilmesi için bu dönemdeki beslenme çok önemlidir.

Bebeklerin ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesi, fiziksel ve nörolojik büyüme ve gelişim için ihtiyaç duydukları şefkat ile besin maddeleri ve enerjiyi almalarını sağlar.

Emzirmeyi altı aydan sonraki dönemde de güvenli ve uygun besin takviyeleriyle birlikte sürdürmek bebeğin aç kalması, yeterli beslenememesi ve obezite gibi riskler karşısında gerekli olan enerji ve kaliteli besinlerin temin edilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Topuk Kanı Neden Alınır?

Ay Ay Bebek Beslenme Önerileri

Besinlerin kıvamı 6. ayda püre, 7-8.ayda ezilmiş, kıyılmış, rendelenmiş, 9-11. ayda ise doğranmış küp şeklinde yada parmak besinleri, 12 ayda ise sofrasındaki besinler ezilmiş-parçalanmış şeklinde olmalıdır. Bebeklerin küçük mide kapasiteleri nedeniyle yüksek enerjili, yeterli protein ve mikrobesin ögesi içeren besinlerin seçilmesi önerilmektedir.

Mide kapasitesi doğumda aklaşık 5 ml, altıncı ayda 125 ml (bir çay bardağı), bir yaşta 200 ml (bir su bardağı)’dir.

6-8 Aylık Dönemde Bebek Beslenme Önerileri

Bu dönemde temel besin anne sütüdür. Bebek her istediğinde emzirilirken, günde 2-3 kez, anne sütü almıyorsa 6 kez tamamlayıcı besin, çocuğun isteğine göre 1-2 kez de ara öğün önerilir.

İlginizi Çekebilir  Bebekleri neden ağlar

Ek besinlere geçiş tek çeşit besin ile başlamalı ve yeni bir besine geçiş en az 3 gün arayla olmalıdır. Her başlanan besin ilk gün bir çay kaşığı, ikinci gün tatlı kaşığı, üçüncü gün yemek kaşığı miktarınca olmalıdır. Dördüncü gün yeni besin eski başlananın yanında verilebilir.

Bebeğin mide kapasitesi 6. Ayda bir çay bardağıdır. Bir seferde verilecek miktar hazırlanırken mide kapasitesi dikkate alınmalıdır.

6-8 Aylık Dönemde Bebeğe Verilebilecek Ek Besinler
  • Günlük olarak mayalanmış yoğurt
  • Taze mevsim meyvelerinin püreleri yada suları
  • Muhallebi ya da sütlaç ()
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli