Sıradaki içerik:

Vertigo Hastalığı Nedir. Tedavi Yolları Nelerdir?

e
sv

Batıl İnançların Dinimizdeki Yeri Nedir?

Batıl İnançların Dinimizdeki Yeri

Batıl inançlar hemen hemen herkeste var olan bir durum.

Hiç inanmıyorum diyenler bile fal baktırmak ya da burçları okumak gibi eylemlerde bulunuyor. Batıl inançlar oldukça yaygın. Ama bu batıl inançların İslam Dinimizde de bir yeri elbette var. Bakalım Batıl inançların dinimizdeki yeri nedir.

Fal Bakmak ve Baktırmak Günah mıdır ?

Batıl inançların en yaygın olanlarının en başında yer alan fal baktırmak dinimizce caiz değildir. Fal bakan ve baktıran Allah’a şirk koşmuş olur. Falcının söylediğine inanan kişi Kur’an-ı kerime inanmamış olur. Fal baktıran kişi, falcıya inanmasa bile kılmış olduğu namazlar 40 gün boyunca kabul olunmaz.

Büyü Yaptırmak Günah mıdır ?

Büyü yapmak ve yaptırmak dinimizdeki en büyük günahlardan bir tanesidir. Büyü yapan ve yaptıran Kuran-ı Kerimi inkar etmiş olur. Ayrıca cinci hocalara gidip, cinden kurtarması için para ödemek de caiz değildir. Çalanları kaybolanları bulurum diyenler, cinler bana haber veriyor ondan dolayı biliyorum diyenler ile, bunlara inananlar kafir olur. Çünkü cin gaybı bilmez. Gaybı Yalnızca ve yalnızca Allahü Teala ile Allah’ın vahiy ve ilham verdikleri bilir. Cinle arkadaşlık kurup, olmuş şeyleri ona sorup öğrenmek ve başkaları ile bunu paylaşmak caiz değildir. Çünkü cinler gördüğü şeyleri doğru olarak anlatıp anlatmadığı bilinemez.

İlginizi Çekebilir  Rüyada Acur Görmek Ne Anlama Gelir?

Burçların İslam Dinindeki Yeri

Hemen hemen hepimizin en azından baktığı ve kişiler hakkında bir fikir edinmeye çalıştığı burçlar da batıl inançlardan bir tanesidir. Astrolojide bilinen 12 farklı burç vardır. Bu burçlar doğum tarihine göre tayin edilir. Her burçta doğan kişiler aynı karaktere sahip olsa dünyada sadece 12 çeşit insan olurdu.

Oysaki yer yüzündeki milyarlarca insan içinde öyle farklı karakterler vardır ki burç sayısını kat be kat geçmektedir. Dikkat ederseniz aynı burçta doğanlardan biri alimse, bir diğeri zalim, biri sert mizaçlı ise başka biri de sın derece mülayim bir insan olabilmektedir. Bu sebeple burçlar da hurafedir ve insan karakterini belirlemek gibi bir özelliği yoktur.

Batıl İnançlar

  • İlk siftah yapan esnafın aldığı parayı sakalına sürmesi, güvercine kağıt çektirmek, misafir gidince 3 gün evi süpürmemek, sabunu elden ele vermemek, salı günü yola çıkmamak, kötü bir şey olduğunda kualğını çekip, şeytan kulağına kurşun demek, lohusalık dönemimde 40 gün dışarı çıkmamak, cenaze defin işlemi sırasında, küreği elden ele vermemek ve yere atmak,kırkı çıkmamış iki çocuğu yan yana getirmemek gibi davranışların tümü hurafe ve batıl inançtır.
  • Nazar için kurşun dökmek, nazar boncuğu takmak, tarlaya at kafası takmak bidat değildir. Bunlara bakılınca, gözlerdeki şua ilk defa oraya gider ve nazar önlenir. (Hindiye)
  • Ölü işittiği için, ölüye telkin vermek sünnettir. Devir ve iskat bidat değildir.
  • Definden sonra, mezarlıkta, cenaze sahiplerine taziyede bulunmak bid’at değildir.
  • Dini alet etmek Malını müşteriye gösterirken, tüccarın Allah demesi, Kelime-i tevhid okuması günahtır. Bunları para kazanmaya alet etmek olur. Müşteri çekmek için dükkanına dini levhalar asmak da, dini ticarete alet etmek olur.
İlginizi Çekebilir  Akşam Namazı nasıl kılınır - Akşam namazı kaç rekattır!

İki Bayram Arası Nikah Yapmak

En bilinen batıl inançlardan bir tanesi iki bayram arası nikah yapılmaz söylemidir. Oysaki iki bayram arasında nikah yapmak dinen caizdir ve hiç bir sakıncası yoktur. İşin aslı şu şekildedir.  Peygamber efendimiz, Cuma gününe rastlayan bir bayram günü, namazdan sonra, nikah yapması istenince, (İki bayram arası nikah olmaz) buyurdu. Yani vakit dar, bayramlaştıktan sonra tekrar Cuma namazı için mescide geleceğiz demek istemiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli