Sıradaki içerik:

Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi

e
sv

Bebekler Neden Ağlar ve Ne Yapmak Gerekir?

Bebekler Neden Ağlar ve Ne Yapmak Gerekir?

Bebeklerin Neden Ağlar ve Ne Yapmak Gerekir? bebekler doğası gereği bir şeyler ifade etmek için ağlarlar. Aslında her ağlamanın bir anlamı vardır.

Fakat neden ağladığı konusunda doğru tespit yapılıp, bebeğin ihtiyacı karşılanırsa daha mutlu bir bebek olur.

Bebeklerin ağlaması, psikolojik veya fiziksel nedenlerin oluşturduğu bir rahatsızlığı haber veren imdat işareti niteliğindedir. Bebekler için fiziksel problemler arasında en yaygın olanlar; Açlık, ıslak ya da kirli bir bez, aşırı soğuk veya sıcağın verdiği rahatsızlık, gaz sancısı, hazımsızlık kaynaklı acı gibi durumlardır. Fakat belirtmek gerekir ki fiziksel olarak hiçbir problemi olmayan bir bebek de sırf canı sıkıldığı ya da duygusal uyarıma ihtiyacı olduğundan dolayı acı acı ağlayabilir. Bu bazen gözden kaçan önem verilmemiş bir noktadır ancak, bazen bebeğinizin can sıkıntısını gidermek için ona duygusal yönden uyarımlar sağlamanız onun fiziksel ihtiyaçlarını karşılamanız kadar önem taşır.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi

Bebeğin Ağlamasını Durdurmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu annelerin çoğu zaman karşılaştığı bir sorudur ve bilinmesi gerekir ki; bebeğiniz sadece mutsuz olduğu için ağlar ve sizin göreviniz ise anne olarak onu mutlu etmektir. Bebeğiniz iletişim kurup, onu neyin rahatsız ettiğini bulmaya ve rahatlatmaya çabalayın.

Hiçbir zaman “Bırak Ağlasın” ön yargısıyla hareket etmeyin. Özellikle bebeğin doğumdan sonraki ilk dokuz veya on ayı için bu fazlasıyla önemlidir. Bebeğinizde insanların kendisine yardımcı olması konusunda güven veya güvensizlik duyularının gelişmesi, onun bu en savunmasız dönemindeki yardım isteme ağlayışlarına cevap verdiğini görecek, bu şekilde de insanların zor durumda kendisine yardım edeceği konusunda güven kazanacaktır.

Bebeğim Ağladığında Onu Kucağıma Almalı Mıyım?

Farkettiyseniz bebeğinizi yatağından kaldırıp kucağınıza aldığınızda ve gezdirdiğinizde ne denli mutlu olduğu göz önünde bulundurulacak olursa, buradan kucağa alınmaya ihtiyacı olduğu sonucuna varabiliriz. Kucakta gezdirilme, bebeğinize sürekli ve değişken bir görsel uyarı sağlamakla kalmayıp ona aynı zamanda; kollarınızda olmaktan doğan dokunma uyarısı, kendini taşıyan kişinin hareketlerinden ve ona sarılmış olmasından dolayı kaslarını uyarın hareket duyusu yani kinestetik uyarılar sağlar.

İlginizi Çekebilir  Anneliğe Hazırlık

Duyularının uyarılması bebeklerin sevdiği bir şeydir. Bütün bunların ışığında bebeklerin uyku esnasında dönerken yaptığı gibi birkaç saniyelik ağlamaları haricinde, uzun süreli ağlamalarında bebeğinizi kucağınıza almanızın gerekli olduğu sonucuna varabiliriz.

Araştırmalar, kısa süreli de olsa, sıklıkla kucağa alınan bebeklerin daha az ağladığını kanıtlamıştır. Bebeğinizi gün içerisinde gözlemleyerek, en çok hangi zamanlarda en huzursuz olup ağladığını tespit edebilirsiniz. Böylece o zamanlardan biraz daha önce bebeğinizi kucağınıza alırsanız, gerginlik saatlerindeki ağlamaları büyük ölçüde azalacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli