Sıradaki içerik:

Batık Tırnak Problemine Son Veren Doğal İksir

e
sv

Beyaz Kına Nedir Biliyor musunuz?

Beyaz Kına Nedir

Son dönemlerde oldukça moda olan beyaz kına, artık pek çok kişinin de kelime dağarcığı arasında yerini almaya başladı.

Kına denilince akla gelen bildiğimiz kızıl renk veren ve ellere ayaklara saçlara yakılan yeşil renkli kına geliyor. Ama beyaz kına bildiğimiz klasik kınadan oldukça farklı. Üstelik sağlık açısından da son derece şifalı bir kına çeşidi. Beyaz kına sadece sağlık amaçlı kullanılmıyor.

Tıpkı yeşil kına gibi süsleme amaçlı da kullanılıyor. Son dönemlerde beyaz dövme modasının yaygınlaşması ile birlikte de genellikle insanlar beyaz kınayı süsleme amaçlı olarak düşünüyorlar. Son günlerde beyaz kına ile geçici dövme yaptırma işlemi de oldukça moda oldu.

Bu sebeple sadece süsleme amaçlı kullanıldığının düşünülmesi son derece normal sanırım. Evet beyaz kına geçici dövme ve süsleme amaçlı da kullanılıyor ama, cilt bakımı ve güzellik açısından da son derece fayda sağlıyor. Sağlık için ise açık yaraların ve ağrıların tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

İlginizi Çekebilir  Ücretsiz Fotoğraf ve Vektörel Görsel Temin Edebileceğiniz Siteler

Antik çağlardan bu güne kadar gelen ve son dönemlerde yeniden hanımların yeniden gözdesi haline gelen beyaz kına hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim. Makalemin sonunda beyaz kınayı nereden bulabilirim dye soran okurlarımız için de kısa bir yanıt vereceğim.

Beyaz Kına Nedir ?

Beyaz kına Anadolu’da özellikle de Doğu Anadolu’da kullanılmaktadır. Beyaz kına ile, pek çok yaşlı nine saçlarınız beyaz kına ile yıkamakta, kına gecesinde gelinlerin ellerine bin bir çeşit motif ile süslemeler yapılmaktadır.

Beyaz kınanın tarihçesi, Mezapotamya’dan bu tarafa kullanıldığını göstermektedir. Özellikle Nil Nehri ve çevresi, Arap Yarımadası ve Antik çağlarda çok yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bu dönemlerde beyaz kına cilt bakımı ve güzellik amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca içerisinde barındırdığı mineraller ve antioksidanlar  sayesinde, antik ve tarihi eserlerin de günümüze kadar korunarak gelmesini sağlamıştır. Cilt ve saçlar için son derece faydalıdır.

Beyaz Kınanın Faydaları Nelerdir ?

Beyaz Kınanın Faydaları Nelerdir

  • Beyaz kınanın en çok bilinen faydalarından bir tanesi vücutta birikmiş olan toksinleri, ciltten emerek dışarı atmasıdır. Günümüzde de bunun en yaygın kullanım şekli beyaz kil maskesidir.
  • Beyaz kına saça ve saç derisine son derece faydalıdır ve en doğal terapi yöntemidir.
  • Beyaz kına cilt bakımı için de son derece idealdir. Özellikle sivilcelere ve bu sivilcelerden kaynaklı ağrılara birebirdir.
  • Beyaz kına antik çağlardan bu tarafa ağrı ve açık yaraların tedavisinde kullanılmıştır.
  • Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Cildin üst tabakasını nazik bir şekilde soyarak yeni ve canlı hücrelerin ortaya çıkmasını sağlar. En doğal peeling malzemelerinden bir tanesidir.
  • Beyaz kına cilt çatlakları ve çizikleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Cildi korur ve yaşlanmasını önler.
  • Cildi nemlendirir ve elastikiyetini artırır.
İlginizi Çekebilir  VPN Nedir?

Beyaz Kına Nereden Alınır ?

Beyaz kına bitkisel ürünler satan aktarlardan veya internet üzerinde çeşitli doğal ürünler satan e ticaret sitelerinden temin edilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli