Sıradaki içerik:

Yıldızı Düşük Kişilerin Okuması Gereken Dualar

e
sv

Beyin İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Beyin İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Beyin İçin Faydalı Besinler konulu makalemizde, sizler için faydalı bilgiler vereceğiz.

Beyin İçin Yararlı Besinler, Beyin İçin Faydalı Yiyecekler,Beyni Çalıştıran Yiyecekler,Beyni Çalıştırmak İçin Ne Yemeli,Beyni Çalıştırmak İçin Bunları Deneyin, Ezberi Kuvvetlendirmek İçin Ne Yemeli konularında tüm sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Beslenme ile sağlıklı bir beyin arasında sıkı bir bağ vardır. Özellikle okul çağındaki çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmesi okul ve sınav başarısını oldukça fazla etkilemektedir. Bu makalemizde sizlere beyni çalıştıran yiyecekler nelerdir konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bazı besinleri düzenli ve daha fazla tüketmek, hafıza, algılama yeteneği, dikkat artırma, daha hızlı düşünme gibi, aslında pek çoğumuzun sahip olmayı istediği özellikleri artırmanın en kolay yolu.. Üstelik bu besinleri, hem kendiniz, hem de okul çağındaki çocuklarınız için rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Beyin İçin Faydalı Besinler/Yiyecekler

Günümüzde artık iyi bir üniversiteye girmek için çok fazla sınavdan geçmek gerekli. İş sadece üniversite sınavı ile de bitmiyor tabiki. İşe girmek için ayrı bir sınav, onun için bunun için derken hayatımız sınavdan başka bir şey olmuyor. Daha dikkatli, daha hızlı düşünen, daha kuvvetli bir hafızası olan insanlara dönüşmek için beslenme şekline çok dikkat etmek gerekir.

Örneğin okul çağındaki çocuklar için beyni çalıştıran besinlerin başında, zencefil, kimyon, havuç, ceviz, fındık, fıstık, Lahana, karides gibi besinleri çok büyük önem taşıyor. Sınavlardaki başarı oranını ciddi anlamda etkiliyor. Bu gün sizlere özellikle okul çağındaki çocukların beyninin daha iyi çalışması için bazı besin önerilerinde bulunmak istedik.

İlginizi Çekebilir  Ev yapımı Aloe vera özlü doğal güneş kremi tarifi

Beyini Çalıştıran Yiyecekler

Öncelikle şunu belirtmemiz gerek. Beyin aldığımız besinlerden elde edilen enerjinin %20 sini kullanır. Bunun dışında, beyin, kanın taşıdığı Oksijen ve glikozla beslenir. Fakat, belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp, daha hızlı düşünebilme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Odaklanma Sorunu İçin

Ceviz, fındık, fıstık, soğan ve karides gibi yiyeceklerin yenmesini öneriliyor. Ceviz, fındık, fıstık gibi yiyecekler konferanslarda, konserlerde, uzun Araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma Maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Soğan, aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır, beyin Oksijeni daha iyi alır. Karides, beyin besinidir. Vücuda önemli Omega-3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha uzatır.

Stresle Başa Çıkmak İçin

Lahana , troid bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için stressiz öğrenmeyi sağlar. Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir. Limon- portakal, C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata veya portakal Suyu için. Yaban mersini, beynin kanla daha iyi beslenmesi için, uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir.

Ezber İçin

Havuç hafızayı güçlendiren en iyi besindir. Bunun yanısıra, hafızayı güçlendirmek için ananas, avokado, zencefil, kimyon gibi yiyecek ve baharatların tüketilmesi çok fayda sağlar.  Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, bir şey ezberlerken bir küçük tabak Sıvı yağlı havuç salatası yiyin. Uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ananas bunu sağlar, ayrıca önemli bir Element olan mangan içerir. Avokado, kısa süreli hafıza içindir. Fazla miktarda yağ asidi içerir. Çalışırken yarım avokado yeterlidir.

İlginizi Çekebilir  Cilt Gençleştirici Elma Kayısı Maskesi

Yeni Fikirler Üretmek İçin

Yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil çok faydalıdır. Zencefilin içerdiği maddeler, beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Zencefil alındığı zaman kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir. Zencefil dışında kimyon sa son derece faydalıdır. Kimyonun  içerdiği uçucu yağlar, bütün sinir sistemini uyarır. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kişiler kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek hazırlanabilir.

Mutlu Olmak İçin

Çilek mutluluk veren besinlerin başında yer alır. Bir kase çilek stresi gidereceği gibi, mutlu olmanızı da sağlar. Muz da tıpkı çilek gibi seratonin içerdiğinden dolayı mutluluk hormonu salgılar.

Acı biber her nekadar yenildiğinde ağzınızın tadını bozsa da içerdiği aromalar nedeni ile mutluluk hormonu sağlayan diğer bir besindir. Burada acı çiğ biber en etkili olanıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli