Sıradaki içerik:

Çiçek Böreği Nasıl Hazırlanır?

e
sv

Bilgi Nedir?

Bilgi Nedir

Bilgi : İnsanların araştırma, öğrenme veya gözlem aracılığı ile elde ettiği malumat olarak tanımlanmaktadır. Bilgi kendiliğinden doğduğu gibi insanlar tarafından bulunarak yada keşfedilerek de ortaya çıkabilir. Kaydedilip kullanılmakta ve değerlendirilmektedir.

Türk Dil Kurumu Tanımı:

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlüğe göre: İnsan aklının erebileceği olgu, gerçek ve ilkelerin bütünü, bilgi, malumat

Bilgi Türleri:

Bilgi dahil olduğu alan, elde edilme yöntemi, özne nesne ilişkileri açılarından bakıldığında farklı türlere ayrılmakta olduğunu görmekteyiz.

Gündelik:

Yalnızca duyu organı yardımıyla dış dünyamızın tasvir edilme biçimidir. Bu bilginin meydana gelmesinde deneme, tecrübe ve gözlemlerin etkili olduğu söylenebilir. Belli yöntemlere göre kazanılmış bilgi değildir, genel  olarak herhangi bir geçerliliği de bulunmamaktadır.

Teknik:

İnsanların temel gereksinimlerini gidermek, günlük hayatı basitleştirmek gayesiyle araç gereç oluşturulması ile ilgilidir.

Sanat:

Bilimsel ve felsefi konulardan farklı olarak akla dayanmayan bu türde duygu ve coşku ön plandadır. Sanat bilgisi sanatı icra eden insanla ilgi duyduğu nesne arasında ortaya çıkan bir olgu olarak tanımlanabilir. Diğer türleri ifade edebilmek için çeşitli argümanlar kullanılmakta iken sanatçılar ses,renk ve şekiller yardımıyla kendisini ifade etmektedir.

Dini:

Allah’ın insanoğluna peygamberler yardımıyla, vahiyler kullanılarak ideal hayat tarzı ile ilgili bildirilen malümatlara denir.

Bilimsel:

Bilimsel yollar ve akıl yürüterek canlılar ile ilgili ortaya çıkarılan bilgidir. Nedensellik ilkesi üzerinden giderek olgular hakkında hipotezler üretir ve bütün bunları deneyler ile test eder. Deneysel testleri başarıyla geçen hipotezleri bilimsel bilgi arşivine aktarılır.

İlginizi Çekebilir  Bir Tablet alırken Neler dikkat edilmesi gerekir
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli