Sıradaki içerik:

Boğaz Kuruluğu İçin Bir de Tuzlu Suyu Deneyin!

e
sv

Boğaz Kuruluğu İçin Bir de Tuzlu Suyu Deneyin!

Boğaz Kuruluğu İçin Bir de Tuzlu Suyu Deneyin!

Özellikle kış mevsiminde büyük küçük herkesin şikayet ettiği sağlık sorunu, boğaz kuruluğudur.

Kış boyu kapalı ortamlarda, klima ve kaloriferlerin havayı kurutması, alerjik durumlar, sigara kullanımı, yeteri kadar su içmemek ve boğaz enfeksiyonlarından dolayı boğaz kuruluğu yaşarız.

Boğaz kuruluğunu geçirmek için ilk başvurulan yöntemler ise, salep, ıhlamur, limonlu çay ve çorba gibi sıcak içeceklerdir. Bu içecekler nispeten boğaz kuruluğuna iyi gelse de bazı durumlarda yeterli olmayabilir. 1 Haftadan daha uzun süren boğaz kuruluğu şikayetleri, reflü, alerjiler, tümörler ve kanser hastalıkları açısından risk taşıması nedeniyle mutlaka bir uzman hekime muayene olmak gerekir.

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir ?

Boğazda kuruluk, tahriş, yanma ve kaşıntı hissi son zamanlarda pek çok kişinin şikayet ettiği bir konu. Boğazı yumuşatmak için, öncelikle boğazı dinlendirin. Bulunduğunuz ortamı nemlendirin. Su tüketiminin artırılması, salep, sıcak çorba, ıhlamur, limonlu çay gibi içeceklerle boğazın yumuşatılması gerekir. Boğazı yumuşatmak için bir diğer doğal yol ise, 1 çay bardağı ılık suyun içine 1 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırıp içmektir.

İlginizi Çekebilir  Dişlerinize daha iyi bakman yolları!

Bu karışıma ekleyeceğiniz zencefil ya da zerdeçal da antibakteriyel etki yapacaktır. Özellikle sigara içmek ve sigara içilen ortamlarda bulunmak da boğaz kuruluğunu artıracağı için uzak durmanız gereken eylemlerdir. Alkol tüketimine de ara vermeniz gerekir elbette. Çünkü alkol boğazdaki nemi yok eder ve boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur. Boğazınızı dinlendirmek, çok fazla konuşmamak, çok acılı, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak da boğazınızın dinelnemesi ve iyileşmesi açısından faydalı olacaktır.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Ayrıca boğaz kuruluğuna ne iyi gelir sorunun en iyi cevabı da, tuzlu su ile gargara yapmak olacaktır. Peki tuzlu su ile gargara yapmak ne işe yarayacak dersiniz? Tuzlu su ile gargara yapmak boğazı nemlendirir, tahrişi azaltır ve bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. Bakteri ve virüslerle savaşmayı daha kolay hale getirir. Tuzlu su ile gargara yapmak için, bir çay bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz karıştırmanız yeterlidir. Bu su ile gargara yapın. Ama asla ve asla bu suyu yutmayın. Gargara işlemi bittikten sonra mutlaka tükürün.

İlginizi Çekebilir  Arı Polen nedir? ve etkiler nelerdir!

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli