Sıradaki içerik:

Peki Çocuklar Dünyayı Nasıl Farklı Algılarlar?

e
sv

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı nedir, tedavisi nasıl yapılır: Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri olan boyun ağrıları, ağrı sıralamasında ilk başlarda yer almaktadır. Özellikle sürekli olarak bilgisayar başında çalışmak durumunda olan kişilerin yaşadığı bu ağrıların temelinde boyun fıtığı yatıyor olabilir. Yazımızda boyun fıtığı ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. İşte, detaylar;

Boyun ağrılarının nedenleri

Genellikle çalışan kişilerde görülen boyun ağrıları, hemen hemen her yaş grubundaki kişilerde görülebilen ciddi bir sorundur. Her üç kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez de olsa boyun ağrısı yaşamıştır.

Boyun ağrısı, omur adı verilen ve boyun omurgasını meydana getiren kemiklerin, bu omurlar arasında bulunan disklerin, eklemlerin ve omurganın çevresinde yer alan kaslarla bağların bozulmasıyla gelişmektedir. Modern hayatın getirdiği bir takım olumsuzluklardan biri olan boyun ağrılarında en çok boyun fıtığı, boyun omurgası kireçlenmesi, disk dejenerasyonu, romatizma, miyofasyal ağrı sendromu, osteoporoz, boynun kötü kullanılması ve kötü duruş gibi durumlar etkili olmaktadır. Boyun ağrılarının en başta gelen nedeni olarak boyun fıtıkları öne çıkmaktadır.

Boyun fıtığı

Boyun, yedi tane boyun omurundan meydana gelmiştir ve bu omurlar arasında hareket etmeyi sağlayan diskler yer almaktadır. Disk yapısında su ve kallojen bulunmaktadır ve bu sayede omurganın üzerine binmekte olan yükü absorbe etmektedir. Ayrıca iki kemik dokunun birbirlerine temas etmelerini engellemektedir. Kişinin yaşı ilerledikçe disk dokusunun suyu azalmakta, daha sert ve kısıtlı hareket eden bir yapı haline gelmektedir.

İşte, vücudun yükünü taşımakta olan disk dokusu dejenerasyona uğradığı zaman, boyun fıtığı ortaya çıkmaktadır. Diskin dış kısmında bulunan sert yapıda oluşan küçük yırtıklardan, içte bulunan yumuşak kısım dışarıya çıkmaktadır. Bazı durumlarda omur yapısı bozulduğu için, omurların üstünde ufak kemik çıkıntıları oluşmaktadır. Bu yumuşak yapı veya kemiklerin çevre dokulara olan baskısı nedeniyle boyun fıtığı tablosu ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Yaz Aylarında Maske Nasıl Takmalıyız!

Boyun fıtığı belirtileri

En önemli boyun fıtığı belirtisi ağrıdır. Sorunun ilk dönemlerinde sırt ağrısı ile boyun ağrısı öne çıkmaktadır. Sorun büyüdükçe dejenerasyona uğrayan disk sinirlere baskı yapmaya başlamasıyla kol ve parmaklara inen ağrılar ve uyuşmalar meydana gelir. Belli bir süre sonra da kuvvet düşüklüğü başlar. Tedavisi yapılmayan ilerlemiş durumlarda, omurilik baskı altında kalır ve bacaklarda güç kaybı ile idrar kaçırma sorunu görülebilir.

Boyun fıtığı teşhisi:

Hastalığın teşhisinde anlatılan şikayetler önemli ölçüde yardımcıdır. Fıtığın kesin teşhisi doktor muayenesi ve MR neticesinde yapılır. Benzerlik gösteren kol ve boyun ağrısına yol açabilen diğer hastalıklardan ayıran tanılamanın gerçekleştirilmesi, boyun fıtığı tedavisinin planlanmasında büyük önem taşır. Bu gibi durumların gözden kaçırılmaması için hastanın muayenesi ve radyolojik incelemesi oldukça önemlidir.

Boyun fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi müdahale en son çaredir. Birçok hasta ilaç tedavisi, fizik tedavi ya da yatak istirahatı ile tedavi edilebilmektedir. İlk zamanlarda şiddetli ağrılar nedeniyle hastaya istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. Ağrıların azalmasıyla da fizik tedavi tavsiye edilmektedir. Hastaya tedavide ağrı kesici, kas spazmı çözücü ve ödem azaltıcı ilaçlar verilmektedir.

Boyun fıtığında fizik tedavi:

Birçok hastanın boyun fıtığı sorunu fizik tedavi sayesinde düzeltilebilmektedir. Tedavide sinir kökünün baskısıyla oluşan ağrıları, yumuşak doku ağrıları ve spazm meydana gelen kasların gevşetilmesi için sıcak uygulaması, kızıl ötesi ışınlar ve elektriksel uyarılar uygulanmaktadır.

Boyun fıtığında cerrahi tedavi ne zaman yapılır?

Bu yöntem yaklaşık 10 hastadan birine uygulanmaktadır. Bu yöntem, ilerlemiş kas gücü, refleks ve duyu kaybı yaşanacak şekilde, kollardaki sinirlere ve omuriliğe baskı uygulayan boyun fıtığı sorunlarında, yapılan tedaviye rağmen şikayetler sürüyorsa, omurga kayması ve omurga kırığı olanlarda, şiddetli omurilik ve sinir baskısı olan kişilerde uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Propolis Nedir ?
Boyun fıtığında cerrahi operasyon nasıl yapılır?

Servikal laminektomikorpektomi ve önden ya da arkadan diskektomi gibi cerrahi uygulamalar bulunmaktadır. Ülkemizde yapılan boyun fıtığı operasyonları, genellikle önden boynun ön bölgesinin sağından 4-5 cm’lik bir kesiden girilerek gerçekleştirilmektedir.

Fıtıklaşmış olan disk ameliyat mikroskobu yardımıyla çıkarılmakta, kollara uzanan sinirlerin çevresinde bulunan kemikler açılmakta ve sinirler rahatlatılmaktadır. Disk, operasyonla boşaltıldıktan sonra omurların ileride deforme olmaması, çökmemesi ve sinirin olduğu bölgenin genişletilmesi amacıyla, titanyumdan veya kemikten yapılmış olan bir kafes ya da greft yerleştirilmektedir.

Boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer?

Masa başı bir işte çalışıyorsanız, kol desteği olan bir sandalye kullanmalı, omuzlarınız geride durmalı ve ayaklarınız tam olarak yere basmalıdır. Bele ve sırta arkadan destek konulmalıdır. Mümkünse ense kısmınıza da bir yastıkla deste sağlamalısınız. Sandalyenizden direk yukarı doğru değil, öne kayarak kalkmalısınız.

Boyun ağrısının önüne geçmek için uzun süreli televizyon seyretmekten, kitap ve gazete okumaktan, bilgisayar başında kalmaktan kaçınmalısınız.

Yüksek bir yere ulaşmanız gerektiğinde merdiven kullanın. Sert ve ani hareket etmekten sakının. Çalışırken sizi sıkmayan rahat giysiler giymelisiniz.

Sürekli masa başında çalışmanız gerekiyorsa, kısa aralar verip kalkın ve biraz dolaşın. Çok sayıda ve kalın yastıklarda yatmayın. Özellikle televizyon başında koltuğun koluna dayalı bir şekilde uyumayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli