Sıradaki içerik:

Hinduizm Hakkında Bilinmeyenler

e
sv

Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi

Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi

Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi Gece yatak ıslatma, uyurken karşılaşılan ve kontrol edilemeyen idrar kaçırma durumudur.

5 yaşının üzerindeki çocuklarda, ayda 2 kereden fazla olacak gibi idrar kaçırma varsa, çocuğun gece yatak ıslatma durumu olduğu varsayılabilir. Bu duruma enürezis noktürna da denir.

Yataklarını ıslatan bazı çocuklar ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını düşünürler. Onların duyguları hakkında hassas olmanız ve yatak ıslatma hakkında her türlü konuda açıkça konuşmaya hazır olmanız onlara çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Kaldı ki bu olay gençlik ve hatta yetişkinlik çağında da devam edebilir. 18 yaşındaki 100 kişinin 1’inde bu durum görülmeye devam etmektedir.

Gece Yatak Islatma Sorununa Nasıl Yaklaşılmalı?

Bu gibi bir sorunda çocuklara kesinlikle sert çıkışlar ve baskı yapılmamalı; çünkü Çocuklarda Gece Yatak Islatma Problemi seneler içinde düzelebilecek bir sorundur. Fakat uzun süren durumlarda kişiyi psikolojik açıdan etkileyebilecek bir durumdur.

İlginizi Çekebilir  Anne Karnında Bebeğinizle İletişim Kurun

Çocuğun yaşam kalitesini arttırabilmek ve günlük işlevselliğini etkilememek için idrar emici külot kullanımı tavsiye edilir.

Bu Sorunu Çocuğunuzla Konuşun

Yataklarını ıslatan bazı çocuklar ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını hissederek içine kapanık olabilirler. Onların duyguları hakkında hassas olmanız ve yatak ıslatma hakkında her türlü soruda açıkça konuşmaya hazır olmanız, onlara hem fizyolojik hem de ruhsal açıdan çok büyük bir destek sağlayacaktır.

Çocuklarınızın bu sorunundan kurtuluncaya kadar ona destek olacağınızı ve bunun kendi elinde olan bir durum olmadığını onlara anlatarak, morallerini yüksek tutmaları için teşvik edin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli