Sıradaki içerik:

Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

e
sv

Corona Virüs Nedir?

Corona Virüs ilk olarak 2019 yılı son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, bulaşıcı, öldürücü ve solunum yoluyla bulaştığı düşünülen Sars ile aynı familyadan gelen, hastalık bulaştıran bir virüstür. Solunum yollarında yarattığı tahribat bir enfeksiyona sebep olmaktadır ve virüsü tehlikeli yapan kısım da budur çünkü bu virüs insandan insana solunum yolu ile geçmektedir.

Dünya sağlık örgütünce yapılan bir açıklamaya göre Corona Virüs’ün Sars ailesinden geldiği bildirilmekle beraber bilimsel adının Sars Cov2 yada Covid 19 yani hastalığa sebep olan virüsün adı olduğu duyurulmuştur. Corona Virüsün şiddetli bir akut solunum sendromu olarak belirti gösterdiği ve hastalığa yakalananları nefessiz bıraktığı da bilinmektedir. Zira Corona Virüs aslında 2019 yılı aralık ayında ilk kez ortaya çıkmamış, farklı versiyonları ve familyasında ki diğer Corona Virüs çeşitleri geçmiş yıllarda insanları öldürmüş ve üzerinde klinik çalışmalar da yapılmıştır. Dünya sağlık örgütü 30 Ocak 2020 yılında Wuhan’da ortaya çıkan bu Corona Virüs türünden dolayı küresel çapta acil sağlık durumu ilan etmiştir. İlk ortaya çıktığı yere yani Wuhan’a gidecek olursak ilk vakıanın yüksek ateşe sahip olduğu ve nefes darlığı çektiği not edilmiştir. Nefes darlığına sebep olan hastalığın halen tanımı düzgün bir şekilde konulamamış ve yeni viral solunum yolları hastalığı olarak kayıtlara geçmiştir. Corona Virüs yalnızca solunum yolu ile değil tükürük ve temas yolu ile de bulaştığı kesinleştirilmiştir. Dünya çapında bir salgın olmasından ötürü aynı zamanda pandemi olarak da adlandırılma gereği duyulmuştur. Bugün dünyanın her bir kentinde ve ülkesinde Corona Virüs salgını ve bu salgından ölenler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kaspersky'den 3 ay boyunca kullanım hakkı

İkinci Sars benzetmesi yapılan Corona Virüs diğer adıyla Covid-19 nezle ile aynı belirtileri göstermektedir ve üst solunum yolları enfeksiyonuna sebep olduğu bilinmektedir. Kimi insanlarda hafif olarak görülürken kimilerinde ölümle sonuçlanmıştır ve kimileri ise yalnızca taşıyıcı olarak virüsün konağı haline gelmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli