Sıradaki içerik:

BTS Nedir

e
sv

Dana Nuar Rosto Nasıl Yapılır

Dana nuar rosto yemeği yağsız ve sinirsiz özellikler gösteren bir et çeşidi olan nuar eti ile yapılan bir ana yemektir. Çok lezzetli olmasının yanında bu lezzeti nuar etinin sinirsiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu et türü yaklaşık olarak bir buçuk iki gelmektedir ve damak tadınızı zirveye taşıyacak lezzete sahiptir.

 

Nuar eti sığır eti yada dana etinden elde edilmektedir ancak diğer büyükbaş hayvanların da nuar etleri vardır. Bu hayvanlarda nuar eti kontrnuar, sokum, tıpkı tranç ve yumurtada olduğu gibi hayvanın but bölümünde yer almaktadır. Bu bölgeden elde edilen nuar eti çok leziz olmaktadır ve ana yemeklerin kraliçesi haline gelmiştir. Dana nuar rosto ana yemeği için gerekli olan malzemeler hemen her evde bulanabilecek tarza gıdalardır. Öncelikle bir diş sarımsak ve iki ila üç adet havuç ile dört adet kuru soğan gerektirir. Elbette ana malzeme dana nuar da malzeme listesinin başındadır ve yaklaşık 900 gr dana nuar bu yemek için yeterli olacaktır. İlk olarak sarımsakların kabukları soyulur ve etlerin üstüne derin çizgiler atılır. Bu çizgilere sarımsak ve karabiber konur. Ardından etin üzerine ince çekilmiş bir tatlı kaşığı deniz tuzu serpilir ve yine taze çekilmiş kara biber konulur. Mühürlenir ve bir yemek kaşığı sirke konulur. Un kavrulur ve soğan ile havuç eklenerek karıştırılır ve ardından etin üzerine konulur. 200 derecelik fırına bir tepsi içerisinde konulur. Üzeri kızarana kadar pişirilmeye devam edilse de pişirme süresi 30 dakikayı geçmemelidir.

İlginizi Çekebilir  Arı Polen nedir? ve etkiler nelerdir!

 

Leziz süt ile yapılmış bir patates püresi, kızartılmış tereyağı ve demli bir çay eşliğinde servise sunulabilir. Ülkemizde son zamanlarda popülerleşen bu ana yemek sizin de damak zevkinize uyacak ve bundan sonra evlerinizin vazgeçilmezi olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli