Sıradaki içerik:

Dana Nuar Rosto Nasıl Yapılır

e
sv

Denizden Doğal Gaz Nasıl Çıkarılır

Doğal gaz renksiz ve fosil kaynaklı, havadan daha hafifçe olan, Etan, Metan, Bütan ve Propan ile Karbondioksit, Helyum, Azot ve Hidrojen Sülfür adında Hidrokarbonlardan oluşan son derece yanıcı bir madde, bir gaz karışımıdır. Endüstride ki kullanımı yadsınamaz bir gerçektir ve yandığı zaman kül oluşturmamasıyla da bilinir.

 

Doğal gaz günümüzde her alanda ve mekanda kullanılmakta, ısınma, pişirme, yıkanma, araç yakıtı olarak da kullanılmaktadır. Doğal gaza sahip olan ülkeler ekonomik anlamda güçlü hale gelirler ve kendi kendilerine yetebilme gücüne de sahip olurlar. Bunun yanı sıra doğal gaz rezervlerinin çok olması ihracatı da etkileyeceğinden ekonomik anlamda ülkeyi kalkındıracaktır. Doğal gaz stratejik bir enerji kaynağı olarak da adlandırılmaktadır ve son derece kokusuzdur ancak sızıntı olma durumuna karşılık özel olarak uzmanlar tarafından kokulandırılmıştır. Böylelikle doğal gazdan dolayı oluşacak felaketlerin önüne erken geçilmesi hedeflenmektedir. Doğal gaz LPG’liye göre çok daha avantajlıdır ve havadan hafif olması onun için artı bir özelliktir. Sanayide, küçük atölyelerde ve fırınlarda, konut ve ofisler de doğal gaz kullanımı oldukça yaygındır. Türkiye için önemli bir enerji kaynağıdır ve enerji ihtiyacının oldukça fazlaca bir kısmı doğal gaz santrallerinde gururla üretilmektedir. Doğal gaz sondaj yapılarak çıkarılır ve sondajın yapıldığı yer genellikle denizdir. Deniz üzerine 1897’den beri yapıla gelen platformlar kurulur ve sondaj operasyonları yapılmaya başlanır. Sondaj yapılacak suyun derinliği çok önemlidir çünkü kurulacak platform ve yükleme yapılacak gemilerin büyüklüğü ile derinliği suyun derinliği ile doğru orantılıdır.

İlginizi Çekebilir  Aşırı Alkol Tükettiğimizde Vücudumuzda Neler Olur?

 

Son zamanlar da kullanımının yaygın olması ve yapı itibariyle bir çok avantajı barındırması doğal gazın çok tercih edilen bir enerji türü olmasına neden olmuştur. Şimdilerde ülkemizde keşfedilen doğal gaz rezervlerinin sondaj çalışmaları yapılmakta olup, Türkiye’nin enerji ihtiyacına önemli katkılar sağlayacağı öngörülmekle birlikte doğal gaz sondajı ile ilgili projeler geliştirilmeye devam edilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli