Sıradaki içerik:

Bitkisel Yağların Cilde Faydaları Nelerdir?

e
sv

Dinen Caiz Olmayan İsimler Nelerdir?

Dinen Caiz Olmayan İsimler Nelerdir

Bebek doğacağı zaman aileler isim arama telaşına düşer. Özellikle pek çok aile, isimin Kuran-ı Kerimde geçen isim olmasını ister.

Fakat Kuranı- Kerimde geçen her kelime isim olarak kullanılamaz. İsim seçerken önemli olan, ismin anlamının güzel olması ve yaşanılan toplum kültürüne yabancı olmamasıdır.

Çocuğunuza isim koyarken dikkat etmeniz gerken en önemli konu, ismin güzel bir anlam taşımasıdır. Bu gün sizlere, insanların Kuranda geçtiği için çocuklarına koyduğu fakat dinimizde caiz olmayan isimler konusunda bilgiler vereceğiz. Burada vereceğimiz isimler, sıklıkla çocuklara konulan, ama anlamları çok farklı bilinen isimlerdir.

Örneğin Ecrin ismi, allahın hediyesi olarak bilinmesine karşın, esas anlamı ücrettir. Bu anlama gelen bir simin de çocuğa koyulması caiz değildir. Dinimizce çocuklara konulması caiz olmayan isimler konusunda bir derleme yaptık be bu derlemeyi de sizlerle paylaşmak istedik.

Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı, İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı Konuları ile ilgili detaylı sunumu aşağıda bulabilirsiniz.

Dinimizde Caiz Olmayan İsimler ve Anlamları

Sanem İsminin Anlamı ;

Put anlamına gelen bir sözcük olduğu için çocuğa konulması uygun değildir. (Sanem İsminin Anlamı ve Analizi İçin BURAYA Tıklayınız )

İlginizi Çekebilir  Berzan İsminin Anlamı ve Analizi

Samet İsminin Anlamı ;

Samet ismi son zamanlarda pek çok çocukta rastlanılan bir isim.   ‘hiç kimseye muhtaç olmayan’ demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, dolayısiyle isim olarak kullanılamaz.

Aleyna İsminin Anlamı

Aleyna da son zamanlarda kız çocuklarında en çok rastlanılan isimlerden bir tanesi..  üstümüze bela, sıkıntı aksın  demektir.

Kezban İsminin Anlamı

Kezban eskilerden çok kullanılan bir isim.. Şimdilerde çok sık rastlanmayan Kezban İsminin Analamı Yalancıdır. Kuran-ı Kerimde geçiyor olmasına rağmen dinen caiz olmayan isimler arasındadır.

Ayrıca; Resul, Nebi, Cebrail,Azrail, Mikail, İsrafil isimlerin konulması dinen hoş değildir.

Bekir İsminin Anlamı

deve yavrusu’ demektir. Bu isim belki Hz.Ebubekir’den dolayı konuyor ama; aslında Hz. Ebubekir’in esas ismi Abdullah’tır, Ebubekir ise lakabıdır.

Asiye İsminin Anlamı

isyan’ eden anlamına gelir.

Gülsüm İsminin Anlamı

gariban, zavallı, kimsesiz anlamındadır.

Julide İsminin Anlamı

Farsça’da dağınık,perişan’ demektir.

İrem İsminin Anlamı

Cennet bahçesi’ olarak bilinir ama aslinda ‘Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennet’ tir.

Bade İsminin Anlamı

‘içki’ demektir.

Hannas İsminin Anlamı

‘şeytanın’ ismidir.

Alara,Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil ‘gayrimüslim’ isimleridir.

İlginizi Çekebilir  Altını Islatan Çocuğa Okunacak Dua

Rumeysa İsminin Anlamı

‘gözü çapaklı kadın’ demektir.

Hüreyre İsminin Anlamı

‘kedicik’ demektir.

Kayra İsminin Anlamı

Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah olmaz. Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır.

Melis İsminin Anlamı

Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir.

Ecrin İsminin anlamı,

Allahın Hediyesi olarak bilinse de aslında, ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insan ücret olamaz.

Buğlem İsminin Alnamı

Internette yazan anlami: Cenneti müjdeleyen melek Gerçek anlami: eski bir kızılderili dilinde ‘bereket yüklü buluttur.

Ceylin İsminin Anlamı

Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat Cihad Reyyan Sadaka Hac Af Eymen ve Zikir-İlim kapısı.

Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor. Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir. Ceyl Farsçada ‘yengeç’ demek. Ceylin’in baska bir anlamı: yengeç yuvasi. Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı,İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli