Sıradaki içerik:

Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

e
sv

Et Nasıl Marine Edilir?

Marine etmek Türkçe tabiriyle terbiye etmek anlamına gelir ve genelde kırmızı ve beyaz et için daha çok kullanılmakta olan bir mutfak jargonudur.
et marinason

Marine etmek Türkçe tabiriyle terbiye etmek anlamına gelir ve genelde kırmızı ve beyaz et için daha çok kullanılmakta olan bir mutfak jargonudur. Etin sert dokusunu yumuşatmak, terbiye etmek ve kesinlikle daha lezzetli olmasını sağlamak amacı ile çeşitli malzeme ve yöntemlerle etler marine edilmektedir. Her mutfak kültüründe marinasyon yöntemi farklılıklar gösterir ve böylece marine etme de farklı ve zengin türlerine kavuşmuş olur.

 

Öncelikle et marinesinde kullanılacak malzemelerin içeriğinde asit olmalıdır. Asidin marinede kullanılmasının ana sebebi etin dış yüzeyinde ki dokuları parçalayarak yumuşatma işlemini gerçekleştirmesidir. Böylelikle et marinasyondan dolayı kolayca kesilir, kolayca parçalanır ve kolayca yenir. Eti marine etmek son derece basit birkaç işlem içermektedir. Ancak eti dövmek son derece yanlış bir uygulamadır çünkü eti dövmek etin sertleşmesine neden olacaktır, tavsiye edilmemektedir. Bir çok malzeme marinasyon işleminde kullanılabilir ki bunların başında ülkemizde de sık kullanılan zeytin yağı gelir. Zeytin yağının faydaları saymakla tükenmez dolayısıyla marinasyona da faydası çoktur ve ana marinasyon malzemesidir. Zeytin yağından sonra sirke tercih edilen bir diğer marinasyon malzemesidir. Sirke asidik özelliğe sahiptir ve ilk başta söylediğimiz doku parçalama işlemi için birebirdir. Ardından süt ve yoğurt eti terbiye için sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sarımsak, dereotu, fesleğen, kekik, nane, defne yaprağı, limon ve portakal ile pul biber, karabiber ve hatta salça dahi kullanılan marinasyon malzemeleri arasına girmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Evde Fırında Sütlaç Tarifi !

Hem enzim açısından zengin hem asidik özelliğe sahip olacak sıvı bir marinasyon sosu hazırlamanız et ve et yemekleriniz için çok daha uygun olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta marinasyon süresinin uzunluğudur. Eğer marinasyon süresini uzun tutarsanız etin dokusuna ve içine o kadar çok işleyecektir ve dolayısıyla lezzeti o oranda artacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli