Sıradaki içerik:

Evde Damla çikolatalı kurabiye Tarifi

e
sv

Facebook’a Reklam Nasıl Verilir? Tüm Detaylarıyla

Facebook’a Reklam Nasıl Verilir Tüm Detaylarıyla

Facebook’a her facebook kullanıcısı dilediği gibi reklam verebilir. Fakat tabi bu reklamların da belli bir şartları var. Doğal olarak “ Spam, İllegal, Yetişkin “ gibi içeriklere  hiçbir şekilde Facebook onay vermiyor. Olması gerekende bu. Şuanda sizde bir Facebook kullanıcısı iseniz kendinize ait bir bütçe belirlediğiniz bir durumu facebook’a reklam verebilir ve verdiğiniz reklam sayesinde geri dönüşümler ve etkileşimler kazanabilirsiniz.

Facebook reklamı sayesinde neler elde edebiliriz?

Facebook reklamı sayesinde bir çok şey elde edebilirsiniz. Bu durum sizin reklamınız biçimine bağlıdır. Eğer verdiğiniz reklamın biçimi “ Sayfa beğenisi “ ağırlıklı bir dönüş bekliyorsanız reklamınızı oluştururken reklam biçiminizi ona göre seçmelisiniz.

Eğer bir Web siteniz var ve bu siteye ziyaretçi çekerek sitenizi reklam yapmak istiyorsanız. Reklamınızı oluştururken sayfa beğenisi butonu yerine “ Web Site Ziyaret Et “ butonu ekleyerek reklamınızı gören facebook kullanıcıları isteğinde o butona tıklayarak sizlerin sitesine ulaşabilir. Hem facebook sayfa beğenisi kazanabilir, hemde siteniz için geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Facebook’a verilen reklamın içeriği nasıl olmalı?

Reklam içeriğiniz İllegal ve yetişken olmadığı taktirde dilediğiniz gibi içeriğiniz ile reklam verebilirsiniz. İsterseniz video, ister gif, ister resimli bir durumunuzu reklam olarak verebilirsiniz.

Facebook’a verilen reklamdan büyük bir geri dönüş nasıl sağlanır? (Etkileşim kazanma)

Tabi ki de çok büyük geri dönüşler sağlayabilirsiniz. Hatta hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar geri dönüşler, beğeniler, aboneler kazanabilirsiniz. Yeter ki içeriğiniz ilgi çekici ve sayfanızda ki diğer durumların da ilgi çekici olmasına özen gösterin.

Unutmayın ki facebook’ta binlerce kelime makaleniz olsun bir şeyler hakkında tüm detaylarına kadar bilgi verin emin olun o bilgi diğer insanlar için çöp olur. Bir çok kullanıcı her zaman o durumun görseline bakar ve ilgisini çeken bir görsel varsa sonra başlığına eğer başlığı da ilgisini çektiyse son adım içeriği inceler. O yüzden yeter ki reklam durumunuzun fotoğrafına çok özen gösterin. Bu sayede bir çok etkileşim kazanabilirsiniz. Bu etkileşimler size, sayfa beğenisi olarak geri dönüş yapacaktır.

Facebook’a reklam verirken profilimiz üzerinden mi veriyoruz?

Hayır. Facebook profiliniz üzerinden hiçbir şekilde reklam veremezsiniz. Facebook’ta reklam vermek için bir facebook sayfasına sahip olmalısınız. Eğer halen bir Facebook sayfasına sahip değilseniz hemen açmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Zoom'a Yeni Güncelleme Geldi - Zoom Güncellemeyi zorunlu kıldı

Facebook’a reklam vermek için sayfa yöneticisi mi olmamız lazım?

Evet. Reklam vermek istediğiniz sayfada eğer yönetici değilseniz hiçbir şekilde o sayfada ki bir durumun reklamını veremezsiniz. Eğer o facebook sayfası için ortak bir projeniz varsa ve sizde paylaştığınız bir durumu facebookta reklam vereceksiniz. Bu durumda sayfanın ana yöneticisi, size yönetici yetkili vermeli. Yetki aldıktan sonra durumlarınızı reklam olarak yayınlayabilirsiniz.

Facebook’a verdiğimiz reklamın bütçesini ayarlayabiliyor muyuz?

Evet. Belirlediğiniz reklam durumunun bütçesini sizler belirleyerek yayınlıyorsunuz. Bu reklam bütçesini dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Örnek; Günlük 1,5 TL’lik bir harcama yaparak reklam gösterimi yapsın, dediğinizde o reklamınız sizin belirlediğiniz o 1.5 TL’e uygun bir gösterim sayısı kazandırır. Ortalama günlüğüne 1.5 TL diye ayarladıysanız günlük 90-320 arasında bir reklam gösterimi olur.

Ufak bir önemli not: Facebook’un Günlük Minimum Reklam Bütçesi 1.5 TL’dir. Daha aşağı bir fiyat girmeniz imkansızdır.

Facebook’a verdiğimiz reklamı kullanıcı filtresi uygulayabiliyor muyuz?

Tabi ki. Reklam yöneticiniz sayesinde, belirlediğiniz reklamı filtreleyerek o reklamın kimlere gösterebileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Nedir bu filtreler? Kısaca; Yaş kısıtlaması, cinsiyet kısıtlaması, şehir kısıtlaması, ilgi alanları kısıtlaması gibi filtreler sayesinde reklamınızı filtreleyerek kitlenizin tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Facebook reklam yöneticisine kredi kartı ve banka kartı tanımlayabiliyor muyuz?

Eğer facebook’a reklam vereceksiniz ilk etapta facebook sizden bir ödeme seçeneği belirtmenizi ister. Kredi kartınız yada banka kartınızı facebook reklam yöneticisine kayıt ederek, reklam ücretlerinin sizden alınmasını sağlar. Facebook reklam tutarlarını sizin kredi kartınız yada banka kartınızdan ay sonunda alacaktır.

Kartım da para yok, facebook parayı benden nasıl alacak?

Herkesin ilk aklına gelen, yüksek miktarda bir reklam bütçesi belirleyip büyük bir reklam yayınlayarak çok fazla bir dönüş sağlamak istiyor. Ve belirlediği ücreti facebook benden alamasın diye “ kredi kartına yada banka kartına “ para yüklemeyerek facebook’a olan borcunu ödemekten kaçınıyor. Bu gibi durumlarda facebook’un her zaman kozları büyük olduğu için sizleri her konu da yenecektir. Siz siz olun ayağınızı denk alın. 🙂

İlginizi Çekebilir  iOS 13.5 güncellemesi iphone gelen yeni değişimler neler!

Parayı ödemediğinizde ne gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz?

Facebookta reklam verdiğiniz sayfanız kapanır. Profiliniz kapatılır. Hatta kapatılmadan önce belirttiğiniz kredi kartınızda yada banka kartınızda isim ve soyisminiz yazdığınızdan dolayı iş mahkemeye kadar gidebilir ve emin olun ki reklam verirken sözleşmeyi onayladığınız için başınıza başka ne büyük işler açılacağını azda olsa tahmin ediyorsunuzdur. O yüzden facebook’u kandırmaya çalışmayın. 🙂

Facebook’a reklam parasını bizden ne zaman ve ne şekilde alıyor?

Faceobok’a eğer bir reklam verdiysek ve belirlediğimiz bütçe sonucunda reklamımız gösterildiyse, facebook’a borçlu olduğumuz ücreti “ Ay sonunda “ kaydettiğimiz kartımızdan çekecektir. Standart çekim günleri; Her ayın sonudur.

Eğer eski bir reklam yöneticisi hesabına sahip değilseniz, Facebook’un yeni kural ve şartlarına göre;

Geçtiğimiz birkaç ay önceden itibaren geçirli olan şartları

Ön ödemeli bir reklam yöneticisi hesabına sahip olmuş olacaksınız. Bu durumda yeni normalde ay sonunda sizden tahsil edilecek olan ücreti, sizin kartınızdan ilk anda çekecektir. Bu yeni şartlara göre olan yenilik. Eskiden reklam ücretleri kartlarımızın ay sonunda çekiliyordu fakat yeni şartlara göre bu ücretler reklamı oluşturduğumuz ve yayına alındığı an o belirttiğimiz ücreti bizden tahsil edecektir.

Ufak bir Not: Çok yazılı bir durumu reklam vermek isterseniz, onaylanma süreci çok uzun sürebilir. Hatta en sonunda size bir bildirim gelir “ Reklamınız Onaylanmadı. “ diye. Onaylanmamasını tetikleyen durum ise; Reklam vermek istediğiniz durumda çok fazla yazı olduğundandır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli