Sıradaki içerik:

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

e
sv

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji nedir

İnternette, televizyonda, reklamlarda ve sosyal platformlarda bunu çok duymaktayız.  Artık hemen hemen her yerde bu ismi duyar olduk. Peki bu giyilebilir teknoloji nedir? Akıllı saatler başta olmak üzere fitness bileklikleri, Google Glass gibi daha önce bir çoğumuzun tarafından kullanmadığı bu giyilebilir ürünler yakın gelecekte hayatımıza dahil olacak gibi görünüyor ve hatta çok hızlı bir şekilde hayatımızda yer almaya başladı.

Giyilebilir teknolojinin başlangıcı ise, akıllı telefon devrimin ilk günlerini hatırlatıyor biz teknoloji severlere. İlk önceleri reklamlardan ve arkadaş çevremizden duymaya başlamıştık, daha sonra ise hemen hepimizin hayatına büyük bir hızla girmiş oldu.

Peki nedir bu giyilebilir teknoloji kavramı? Bu kavram da teknolojiyi giyilebilir yapan şey nedir? İnsan vücudu ile entegre çalışabilen sistemler; eğer saat, bileklik ve glass gibi vücuda takılabiliyorsa eğer o ürünlere giyilebilir teknoloji ünvanı verilmektedir.

Bir çok elektronik ve dijital eşyayı, hatta mekanik olanları dahi, yıllardır vücudumuzun üzerinden kullanıyoruz. Kol saatleri ve kulaklıklar bunun en güzel örneklerinden birisidir. Fakat vücudumuzdan bir parça olmaları bu cihazları giyilebilir teknoloji yapmıyor. Bir cihazın giyilebilir olması için öncelikle akıllı sensörlere sahip olması gerekmektedir. Daha sonra ise internet bağlantısına sahip olması ve bluetooth gibi yöntemler vasıtası ile akıllı telefonunuzla bağlantı kurması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Modem Arayüzüne Nasıl Girilir - Modem Arayüzü Giriş Şifreleri

Giyilebilir cihazlar çoğunluk ile el bileklerine takılıyor. Fakat yeni nesil cihazlar ile birlikte boyun ve çevresine bağlanan ürünler de piyasaya girmeye başlamış durumda. İleri örneklerde ise, deri altına yerleştirilen daha gelişmiş implantlar bulunuyor. Bu implantlar daha çok medikal amaçlarla kullanılmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Akıllı Saatler

Akıllı saatler, telefonunuz ile birlikte entegre çalışabilen işletim sistemine sahip mini bir bilgisayar olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya bildirimleri olsun, elektronik posta, telefon çağrıları, kısa mesajlar gibi konularda size uyarılar verebilmektedir. Apple Watch’ın önderliğinde başlayan bu akıllı saat modasına Samsung, Motorola, LG ve Sony gibi teknoloji devi markaları da dahil olmuş durumda görünüyor.. Bu saatler, çok pahalı oldukları için henüz çok fazla tercih edilmese de, ilgi görmese de fiyatlarının düşmesi ile birlikte akıllı telefonu olan her teknoloji severin kullanabileceği ürünler ve cihazlar haline gelecekler gibi görünüyor.

Fitness Bileklikleri

Fitness sporu ile ilgilenenler için ne kadar uzaklık koştukları, ne kadar kalori yaktıkları son derece önemli bir durumdur. Fitness bileklikleri ise bu bilgileri ölçüp anlık olarak ekranına yansıtan giyilebilir teknolojik ürün olarak karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan bileklik modellerinde ise kalp ritmi, tansiyon gibi değerleri de ölçüyor bu cihazlar. Fitness bilekliği, en çok kullanılan ve tercih edilen giyilebilir teknoloji cihazları arasında ön planda görünüyor.

İlginizi Çekebilir  Huawei FreeBuds 3i'yi yeni kulaklığın özellikler ve fiyat beli oldu

Spor Saatleri

Özellikle doğa yürüyüşü, bisiklet, yüzme gibi outdoor sporlar ile uğraşanların en sevdiği ekipmanlarından birisi de spor saatleri olarak ön plana çıkıyor. Spor saatleri, diğer saatlerden farklı olarak GPS bağlantısına da sahip oluyorlar. Yükseklik başta olmak üzere sıcaklık, nem gibi değerleri gösteren modelleri de ayrıca mevcut durumdadır.

Akıllı Giysiler

Akıllı giyilebilir ürünler ise, günümüzde genellik ile aydınlatma ve kozmetik amaçlar ile kullanılsa da önümüzdeki 4 yıl içerisinde başta spor amaçlı olmak üzere bir çok fonksiyona sahip olacakları düşünülmektedir.

İmplantlar

Daha çok sağlık amacı ile kullanılmaktadır. Kanda bulunan insülin seviyesini ve değerlerini takip eden teknolojik çipler ya da kalp pilleri giyilebilir teknolojiye örnek olarak gösterilebilir.

3D Gözlükler

Google Glass’ın önderliğini yapmış olduğu 3 boyutlu gözlükler, tüm dünyayı artırılmış gerçeklik ile tanıştırmış durumda görünüyor. Bu gözlükler; internet bağlantısı, fotoğraf çekimi ve video kaydı, ses kaydı, bluetooth erişimi, dahili hafıza gibi özelliklere sahip olan bir giyilebilir teknolojik üründür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli