Sıradaki içerik:

En İyi Saç Düzleştirme Yöntemleri Nelerdir?

e
sv

Hangi Süt Daha Faydalı, Kutu Süt mü Açık Süt mü?

Hangi Süt Daha Faydalı, Kutu Süt mü Açık Süt mü?

Kutu süt ve açık süt konusunda insanlar son derece kararsız kalmış durumdalar.

Kimisi kutu sütün daha sağlıklı ve faydalı olduğunu düşünürken, kimisi de açık sütün daha sağlıklı olduğunu düşünmekte. Özellikle de çocukları olan ailelerin açık süt almaktaki ısrarının en önemli sebebi, açık sütün organik ve katkısız olduğunu düşünmeleri.

Sonuçta hiç kimse çocuğuna katkı maddeli ve zararlı besinleri vermek istemez. Son dönemlerde yaşanan gıda terörü de göz önüne alınınca insanların yedikleri içtikleri her şeyden şüphe etmeleri son derece doğal.

Hangi Süt Daha Faydalı ve Sağlıklı ?

Süt çocukların gelişiminde son derece önemli rol oynayan besinlerin başında yer alıyor. Sadece çocuklar için değil aslında her yaş grubundaki insanın mutlaka tüketmesi gereken bir besin. Fakat burada en çok tereddüt edilen konuların başında, hangi süt daha faydalı ve sağlıklı konusu.

Açık süt mü yoksa kutu süt mü ? Biz de bu çok merak edilen konuyu sizler için araştırdık ve sizlerin de aklınızdaki soruların yanıtı olacağını düşündüğümüz bir makale hazırladık.

Kutu Süt mü Açık Süt mü Daha Sağlıklı ?

Açık sütün daha sağlıklı olduğu düşünülmesine rağmen, uzmanlar, hiç bir denetime tabi tutulmayan açık sütün sakıncaları konusunda tüketicileri uyarıyorlar. Süt kısa süre içerinde soğuk zincire alınmaz ise son derece kolay bozulabilen bir besin.

İlginizi Çekebilir  Yandex DNS Ayarları Nasıl yapılandırılır!

Ayrıca sokakta satılan açık süt hiç bir denetime sabi olmadığından ve kaynağı belli olmayan çeşitli hilelere açık  olabileceğinden dolayı tüketimi önerilmiyor. Hijyenik olduğu düşünülmeyen açık sütteki bir diğer tehlike ise, gerekli kontrollere tabi olmadığından dolayı, bakteri içerip içermediği bilinmiyor.

Ayrıca, hayvana kullanıldırılan antibiyotik kalıntıları ve toksik maddeler süte de geçebileceğinden dolayı, açık sütün zararı bir kat daha artıyor. Bütün bunlar da bırakın sütten fayda görmeyi, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilecek ciddi sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sokak sütleri Katkısız ve Doğal mı-Zararları Var mı ?

Sokak sütlerinin katkısız ve doğal olduğunu düşünen okurlarımız için yapılan bir araştırmayı paylaşmak istiyoruz. Yapına araştırmada, 150 farklı noktadan satın alınan sokak sütlerinin %31 lik kısmında, nişasta su içerdiği gözlenmiş.

Bu da demek oluyor ki, sokak sütleri %100 katkısız ve doğal değil. İçerisine dışarıdan farklı maddeler katılabiliyor.

Ayrıca su ve nişasta dışında, sokak sütünün dayanıklılık süresini artırmak için sütün içine karbonat ve soda gibi ek maddeler ilave edilebilmektedir. Sütün yağı alınarak, içine su ilave edilmekte ve bu şekilde de besin değeri olması gerekenin çok çok altına düşürülmektedir.

İlginizi Çekebilir  Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor

Sokak sütünün soğuk zincire tabi tutulmaması, bakteri yükünün artmasına neden olur. Sokak sütünün evde uzun süreli kaynatılması çok daha fazla besin kaybına neden olur. Bu sebeple de hiç bir şekilde sokak sütünün tüketimi önerilmemektedir.

Kutu Süt Sağlıklı mı – Kutu Sütün Faydaları

Süt temin edilen çiftliklerden süt alındıktan sonra, soğuk zincir bozulmadan fabrikaya getirilir. Süt, fabrikaya geldiğinde öncelikle antibiyotik kontrolüne tabi tutulur.  Antibiyotik testinden geçen sütte bakteri, somatik hücre sayımı ve yağ-protein analizi yapılır.

Bütün bu işlemlerin ardından en iyi kalitede olan çiğ sütler işletmeye kabul edilir. Sadece ısıl işlemden geçen sütler el değmeden ambalajlanır. Süt alımdan son ürüne kadar üretimin her aşamasında sürekli olarak analiz edilen ambalajlı sütler, kaynağı belli olmayan ve denetlenmeyen sokak sütünden daha doğal ve sağlıklıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli