Sıradaki içerik:

Tecil Sorgulama ve Askerlik Durum Belgesi İşlemleri

e
sv

Hosting Değiştirirken WordPress Taşıma Nasıl Yapılır?

Hosting Değiştirirken WordPress Taşıma Nasıl Yapılır

Hosting değiştiren tüm web sitesi sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

WordPress taşıma işlemi. Aslında bir o kadar da kolaydır. Fakat en ufak bir hata’da bütün emekleriniz boşa gidebilir çok büyük zorluklar yaşayabilirsiniz.

Budan dolayı rehberimi adım adım izleyerek site taşıma işlemi gerçekleştirirseniz hiçbir problem yaşamayacaksınız. Anlatacağım site taşıma yönteminde siteniz hiç kapalı kalmayacak ! Taşıma süresinde dahil !

Sitenizin Tam Yedeğini Alın !

Sitenizin tam yedeğini almanız hakkında detaylıca bilgi verecek olursak yapacağınız işlemler 2 şıklıdır ;

  1. A) Sql ( Veritabanı ) yedeğinizi alın.

  2. B) Dosya Yedeklerinizi Alın.

WordPress Taşıma Rehberi 2

A-1) Sql (veritabanı) yedeği alın;

eritabanı yedeği almak oldukça basit bir işlemdir. öncelikle cpanelinize giriş sağlayın > sonrasında PhpMyAdmin seçeneğine gelin açılan pencerede sol tarafta kullandığınız veritabanını seçin.

(Dipnot : Eğer birden çok veritabanı mevcutsa ve sizin kullandığınız veritabanının hangisi olduğunu bilmiyorsanız. wordpress dosyalarınızın arasında config.php dosyanızı açın ve database name ‘in karşısında ismi yazan veritabanı sizin kullandığınız veritabanıdır.)

Veri tabanınızı seçtikten sonra aşağıda resimde gözüktüğü şekilde dışarı aktar butonuna tıklıyorsunuz ve git seçeneğine tıklıyorsunuz VERİTABANInızın yedeğini aldınız.

B-1) Dosya yedeklerinizi alın ;

Dosya yedeklerinizi almakta veri tabanı yedeklerinizi almak kadar kolay , öncelikle ftp pogramınızla websitenize bağlanıp public_html klasörünüzün içerisindeki tüm dosyaları masa üstünüzde Yedek adı altında açmış olduğunuz klasörün içerisine sürükleyin. bu işlem biraz uzun sürebilir internet sağlayıcınızın hızına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Dosyalarınızın aktarma işlemi gerçekleştikten sonra Tüm yedekleri aldınız demektir !

Sıra taşıma işlemine geçmekte !

Aldığınız Hosting Paketinize Domaininizi Ekleyin !

Şimdi öncelikle taşıma süresince siteniz kapalı kalmaması için yeni aldığınız hosting paketinde arkaplanda çalışacağız. bu durumda sitenizi siz taşırken kullanıcılarınız sitenizi kapalı görmeyecekler. Taşıma süresinde domain adresinizin dns’lerini yönlenene kadar hiçbir içerik girmeyin aksi taktir de gireceğiniz içerik kaybolabilir.

İlginizi Çekebilir  WordPress: Sitenizi Hızlandırma Taktikleri 2020

1- Hosting Panelinize Domaini ekledikten sonra sırası ile Bilgisayarım > Yerel Disk (C:) >  Windows > System32 > drivers > etc > hosts dosyanızı masa üstüne çekin sağ tıklayarak not defterinde açın varsa notepad ++’da açın. ve hostinginizin ip sini bir boşluk bırakarak siteniz.com aynı şekilde alt satıra hostinginizin ip’si www.siteniz.com şeklinde ekleyin ve kaydedin daha sonra tekrar etc dosyanızın içerisinde host klasörünüzü tekrar atın.

WordPress Taşıma Rehberi

Bu işlem sizin yeni hostinginizin ip’lerini domaininizi yönlendirmeden yeni domaininizin çalıştığını gösterecektir. Yani siteniz kapanmadan sadece siz yeni sitenizi görebileceksiniz. Şimdi www.siteniz.com’a giriş sağladığınızda yeni sitenizin yönlenmiş olacağını göreceksiniz.

Şimdi sitenizin yedeklerini geri yüklemeye geldi.

Yeni hosting’inizin cpaneline giriş sağladıktan sonra öncelikle veritabanınızı oluşturuyorsunuz.  Veri tabanı oluşturma ile ilgili detaylı bilgiyi WordPress Nasıl Kurulur? adlı makalemde verdim dilerseniz makalemi inceleyerek veritabanı oluşturmayı öğrenebilirsiniz

Veritabanınızı olutşurduktan sonra cpanel’de bulunan phpmyadmin bölümüne giriş sağlayıp daha demin dışarı aktar seçeneğinin yanında bulunan içeri aktar butonuna basarak masaüstünüze almış olduğunuz sql dosyasını seçin ve git seçeneğini tıklayarak tüm sql dosyanızı yeni açmış olduğunuz veri tabanınızın içine aktarın.

Sonraki işlemde bilgisayarınıza yedek aldığınız dosyalarınızı ftp programı araclığı ile yeni hostinginize aktaracaksınız.

Ftp programı ile hosting panelinize bağlanın ana hatta bulunan public_html’yi açıp yedeğini aldığınız tüm dosyaları bu klasör içerisine aktarın. Aktarma işlemi yedek aldığınız işlemden biraz daha uzun sürecektir. İnternet sağlayıcılarında upload hızı daima download hızına göre daha düşüktür.

İlginizi Çekebilir  Stegano Virüsü Nedir. Resimlere Yerleşen Virüs Nasıl Temizlenir?

Tüm dosyalarınızı geri yükledikten sonra aktardığınız dosyalar içinde wp-config.php bulunan dosyayı açıp yeni açmış olduğunuz veritabanı bilgilerinizi giriş sağlayın.

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //

/** The name of the database for WordPress */

define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı_isminiz’);

 

/** MySQL database username */

define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı_adınız’);

 

/** MySQL database password */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘Şifreniz’);

Sonrasında siteniz tamamen taşınmış olacaktır. www.siteniz.com’a giriş sağladığınızda problemsiz şekilde çalışır halde olacaktır. Eğerki bir problemle karşılaşırsanız yorum bölümünden benimle irtibat kurabilirsiniz.

Sıra geldi domain’inizi yeni hostinginize yönlendirmeye. Yeni hosting firmanızdan dns bilgilerinizi aldıktan sonra domain panelinize giriş sağlayın dns yönlendirme işlemini gerçekleştirdikten sonra 1-4 saat içeirsinde siteniz yönlenme işlemi gerçekleşecektir. tamamen yönlenme işlemi gerçekleştiğinde aktif olarak yeni taşıdığınız site çalışır halde olacaktır.

Başta gerçekleştirmiş olduğunuz etc > hosts dosyanızın içine eklediğiniz ipleri ve sitenizi silip tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Yeni Hostinginiz Hayırlı Olsun.

Bir problem ile karşılaştığınız taktirde yorumda belirterek benden destek alabilirsiniz yada sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli