Sıradaki içerik:

Dinen Caiz Olmayan İsimler Nelerdir?

e
sv

İnternet’ten Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternet’ten Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

İnsanlar artık alışverişlerini internet üzerinden yapıyorlar.

Teknolojinin en büyük nimetlerinden bir tanesi olan internetten alışveriş, bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Çünkü kötü niyetli ve dolandırıcılık amaçlı pek çok işlem yapan insan var.

Bunların büyük bir çoğunluğu da özellikle internetten kredi kartı ile alışveriş yapan kişilerin kart bilgilerini çalarak kendileri için kullanmak.

Bu sebeple de internetten alışveriş yaparken çok dikkatli olmak gerekli. Bu gün sizlere internetten güvenli alışveriş yapmanın püf noktaları konusunda önemli detaylar vereceğim.

Eğer siz de internetten alışveriş yapıp, sepeti doldurduktan sonra, onay tuşuna basmakta tereddüt ediyorsanız bu önerilerimiz tam size göre olacak.

Bildiğiniz ve Güvendiğiniz Sitelerden Şaşmayın

Sürekli bilinen ve güvenli olduğu düşünülen pek çok alışveriş sitsi mevcut. Siz de bu sitelerden hangisini biliyor ve güceniyor iseniz, o sitelerden alışveriş yapın.

Alışverişe Başlamadan Önce Mutlaka Fiyat Araştırması Yapın

Paranızı çöpe atmak istemiyorsanız ya da aldığınız ürünü başka bir sitede daha ucuz olduğunu görüp üzülmek istemiyorsanız alışveriş yapmadan önce farklı sitelerden fiyat araştırması yapın.

Satın alacağınız Ürünün Gerçek Halini Önceden Mutlaka Görün

Son dönemlerden istenen üründen farklı ürünler geldiğini hepimiz görüyoruz. Bu sebeple, alacağınız ürünün nasıl olduğunu önceden görmek, ürün elinize geldiğinde, hayal kırıklığı yaşamanızı önler.

Ürün Alacağınız Siteyi Önceden Araştırın

Ürün alacağınız siteyi, önceden Google de araştırıp hakkında bilgi almanız iyi olacaktır. Özellikle şikayet sitelerini atlamayın. En doğru bilgiyi kullanıcı yorumları verir size. Tabi ki, sitedeki kullanıcı yorumlarından bahsetmiyorum. Başka sitelerde ne gibi yorumlar yapılmış onlara bakın.

İlginizi Çekebilir  Akıl Telefon Devi Xiaomi'den Eskiyi Getir Yeniyi Götür kampanyasın başlatı!

Bilgisayarınızda Virüs Olmadığından Emin Olun

Bilgisayarınızı virüslerden korumak ve iyi bir virüs programı olmasını sağlamak, kredi kartı ve şahsi bilgilerinizin korsanların eline geçmesini önlemekte yardımcınız olacaktır.

Güvenli Bağlantı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Kart bilgilerinizi gireceğiniz sayfanın https protokolü ile güven altında olup olmadığını kontrol edin.

Ürünlerin İade Koşullarını Dikkatli Okuyun

Aldığınız ürünü beğenmediğiniz taktirde iadesi olup olmadığını, ürünü satın almadan önce araştırmanızda ve firmanın iade protokolünü dikkatli okumanızda fayda var.

Kargo Ücret Size mi Ait Firmaya mı Ait Öğrenin

Pek çok alışveriş sitesi, aldığınız ürüne ek olarak sizden kargo ücreti talep eder. Ürün alırken kargo ücreti dahil mi değil mi mutlaka öğrenin.

Alışveriş Sitenin Müşteri Hizmetleri Var mı ?

Pek çok alışveriş sitesi, artık müşteri hizmeti sunuyor. Sizin alışveriş yaptığınız sitenin müşteri hizmetleri numarası var ise mutlaka arayıp ürünün ne zaman elinizde olacağı konusunda bilgi alarak, size yardımcı olmaya ne kadar niyetli olduğunu gözlemleyin.

Alışveriş Yaptığınız sitenin Ürün Çeşitliliğine Bakın

Sitedeki ürün yelpazesi sizin için önemli kriterlerden bir tanesi olsun. eğer ürün çeşidi az ise, bu site profesyonel çalışmaktan oldukça uzak demektir. Bu siteden alışveriş yapmaktan vazgeçin.

İlginizi Çekebilir  GTA 5 Bilgisayarım kaldırır mı - GTA 5 Oyununa nasıl oyun

Satın almak İstediğiniz Ürüne Gelen Yorumları Okuyun

Satın almak istediğiniz ürünü yorum bölümündeki yorumlara bakın. Ama ben bu yorumlara çok güvenmediğimi belirteyim. Çok abartılı yorumlar yapılıyor. Bu da o üründen hızla uzaklaşmanız için önemli bir sebep. Başka sayfalardan da yorumlara bakarak karar verin derim.

İnternette Alışveriş İçin Kredi Kartı Yerine Ön Ödemeli Kart Kullanın

Migros, D&R, PTT Teknosa gibi kurumlardan kolaylıkla alabileceğiniz ön ödemeli kartlar internetten alışveriş açısından daha güvenlidir. Üzerinde isim veya herhangi bir şahsi bilgi barındırmadıklarından dolayı daha çok tercih edilmesi gerekir. Üstelik pek çok alışveriş sitesinde de sizlere indirim avantajı sağlamaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli