Sıradaki içerik:

Diş İp nedir – Diş ip nasıl kullanılır!

e
sv

Kendi kendine giden süren arabalar yakın gelecekte bizimle olacak!

Kendi kendine giden süren arabalar yakın gelecekte bizimle olacak!

Yakın geleceğimizin plan olan kendi kendine giden araba projeleri gün her gün yeni bir özellik ve yeni görüntüler oraya çıkıyor. Kendiliğinde giden arabalar yüksek derecede konfor ve rahatlık diye biliriz. Peki kendi kendine arabalar nasıl gidecek nasıl yolda kalacak yol çizgilerine uyuyacak ve gitmeye başlayacak. Akılınızdaki tüm soruların cevabı burada işte detaylar….

Kendi Kendine Sürüş Özelliğine Sahip Araçlar

Google’ın Waymo projesi, neredeyse tamamen özerk olan, kendi kendine giden bir araba örneğidir. Yine de bir insan sürücünün mevcut olmasını gerektirir, ancak yalnızca gerektiğinde sistemi geçersiz kılar. En saf anlamda kendi kendine sürüş değil, ideal koşullarda kendini sürdürebilir. Yüksek düzeyde özerkliğe sahiptir. Günümüzde tüketicilerin kullanabileceği otomobillerin çoğu daha düşük bir özerkliğe sahiptir, ancak yine de kendi kendine sürüş özelliklerine sahiptir. 2020 itibariyle birçok üretim otomobilinde bulunan kendi kendine sürüş özellikleri şunları içerir;

  • Eller serbest direksiyon, sürücünün elleri direksiyonda olmadan aracı ortalar. Sürücünün hala dikkat etmesi gerekiyor.
  • Adaptif cruise control (ACC) durma noktasına kadar otomatik olarak sürücü kabini ile öndeki araba arasında seçilebilir bir mesafeyi korur.
  • Şerit merkezleme direksiyonu, sürücü aracı otomatik olarak karşı şerit işaretine doğru iterek şerit işaretlerini geçtiğinde müdahale eder.

Kendi Kendine Giden Arabalarda Özerklik Seviyeleri

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), tamamen otonom araçlar kadar sürücü yardım teknolojileri ile insanların sürüş yaptığı 0 Seviyesinden başlayarak altı otomasyon seviyesi ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir  İphone da oynanacak en iyi ve mükemmel oyunlar

Kendi Kendine Giden Araç Güvenliği ve Zorluklar

Otonom arabalar, dallar ve çöplerden hayvanlara ve insanlara kadar, aracın yolundaki sayısız nesneyi tanımlamayı öğrenmelidir. Yoldaki diğer zorluklar, Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) müdahale eden tüneller, şerit değişikliklerine neden olan inşaat projeleri veya acil durum araçlarının geçmesine izin vermek için nerede durulacağı gibi karmaşık kararlardır.

Sistemlerin normalde yavaşlamanın veya hızlanmanın ne zaman yavaşlayacağına dair anında karar vermesi gerekir. Bu, geliştiriciler için sürekli bir zorluktur ve otoyollarda veya yakınında nesneler tespit edildiğinde gereksiz yere tereddüt eden ve dolaşan kendi kendine giden arabaların raporları vardır.

Bu sorun, Mart 2018’de Uber tarafından işletilen otonom bir otomobili kapsayan ölümcül bir kazada açıktı. Şirket, aracın yazılımının bir yaya tespit ettiğini ancak bunun yanlış bir pozitif olarak kabul ettiğini ve ona çarpmamaktan kaçınamadığını bildirdi. Bu kaza Toyota’nın geçici yollarda kendi kendine giden araba testlerini geçici olarak durdurmasına neden oldu, ancak testi başka yerlerde de devam edecek. Toyota Araştırma Enstitüsü, otomatik araç teknolojisini daha da geliştirmek için Michigan’da 60 dönümlük bir alanda bir test tesisi kuruyor.

İlginizi Çekebilir  GTA 5 Epic Games Store’da Kısa bir süreliğine ücretsiz olarak sunuldu

İçindekiler

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli