Sıradaki içerik:

Aşırı Uyumak bir hastalıktır

e
sv

Kola nasıl bulundu – Kola’nın ilk kullanım amaçı neydi?

Kola nasıl bulundu - Kola'nın ilk kullanım amaçı neydi?

Dünya üzerinden 7/70 her kesin kullandığı ve hata bir çoğumuzda bağımlık haline nele kola en çok tüketilen içecekler arasında yerin alıyor. Peki hiç merak ettiniz mi kola’nın nasıl bulunduğun; Sıcak havalarda olduğumuz bu dönemlerde her zaman içmek isteyeceğim tadına duyamayacağımız kola bulunma hikayesi de bir hayli garip diye biliriz.

Kola hayatımızın öyle bir parçası haline geldi ki yemek yerken dair masaya kolasız oturmaz olduk. Her zaman yanımızda kola bulunduracak bir hale geldi. Çok sıcak oldu su yerine serin bir Kola içelim diyoruz. Peki kola nasıl bulundu. İşte detaylar…

Kola ilk üretildiği zaman aslında hastalıklar için bulunan bir ilaçtı evet doğru duydunuz aslında ilaç olarak icat edildi. Kola iktidarsızlık, Enerji, baş ağrısı ve dinç olmak için üretilmişti. Fakat günümüzde bu etkiler artık yok normal serinlemek amaçlı kullanılan bir içecek haline geldi.

İlginizi Çekebilir  Dişlerinize daha iyi bakman yolları!

Kola 1885 yılında John S Pemberton adında Amerikalı eczacı tarafından bulundu. Yazımızda ilk dediğimiz gibi iktidarsızlık, Enerji, baş ağrısı ve dinç olmak nedenler iyi gelmesi için bulunmuştu. İlk kolayı Kola’yi evinin arka bahçesinde, üç ayak üzerine yerleştirdiği çeşitli malzemeleri karıştırdığı pirinç bir çaydanlıkta icad etti.

O zaman yapılan kolanın içinde alkol ve uyuşturucu maddeler bulunuyor. Hata ilk çıktığı dönemde günde ortalama dokuz şişe civarında bir satış yapmaktaydı. Daha sonra seri üretim geçildi içindeki etken maddeler kaldırıldı. Günümüzdeki kola ortaya çıkmış oldu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli