Sıradaki içerik:

13 Haziran Cumartesi Günlük Burç yorumları açıklandı!

e
sv

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir ve risk faktörler nelerdir!

Dünya’da ve ülkemizde görülen meme kanser erken teşhis sayesinde hayat kurtarıyor. Her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan meme kanseri hızlı yayılan bir kanser çeşittir. Meme kanseri erken teşhis ile yayılmadan önce tespit edilirse hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Her yıl 40 bin üstün’de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.

Meme kanserine risk grubunda olanların kimler olduğun sizler için araştırdık.  Alınması gereken önlemleri neler dikkat edilmesi gerekiyor. Meme kanser erkeklerde görüldüğün biliyor muydunuz. Hata erkeklerde görülen meme kanseri bayanlardan daha fazla vakaya sahiptir. İşte detaylar!

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir ve risk faktörler nelerdir!

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir ve risk faktörler nelerdir!

Meme kanseri nedir?

Kadın ve erkeklerde meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser çeşitidir. Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir döneminde meme kanserine yakalanacağı öngörülmektedir. Erkeklerde de görülmekle beraber, erkek vakalarına oranla kadın vakaları 100 kat fazladır. 1970’lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. Avrupa ülkelerinde ve kuzey Amerika görülme sıklığı, dünyanın diğer bölgelerinde görülme sıklığından daha fazladır.

 

Meme kanserine karşı koruyucu en iyi yöntem nedir?

Meme kanserinin birçok türü vardır. En sık rastlanan memenin süt kanallarından başlayan duktal karsinomadır. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en çok görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, karaciğere, akciğere ve kemiğe yayılabilir. Her kadın da meme kanseri gelişme ihtimali vardır. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir.

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir ve risk faktörler nelerdir!

Meme kanseri riskini arttıran faktörler nedir?

1: Kadın olmak

2:55 yaş ve üzerinde olunması

3: Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kız kardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla)

4: Daha önceden diğer memede kanser tespit edilmiş olması

5: Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış olması

6: Hiç gebe kalmamış olması

7: Adet görmesi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması

8: Yoğun meme dokusuna sahip olmak

9: Alkol ve sigara tüketmek

10: Gece çalışmak

11: Obez olmak

12: Fiziksel aktiviteden yoksun olmak

13: Deodorant kullanmak(Muhtemel)

Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğu tespit edilmiştir. Genetik değişiklikler, aileden olabilir veya insanın yaşamı boyunca gelişebilirler. Meme kanseri genelde tek bir hücrede başlayarak ilerler. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak hayla çözülememiştir.

İlginizi Çekebilir  THY corona sonrası yurt dışı uçuşlar hangi ülkelere serbest olacak

Meme kanseri kompleks bir raharsızlıktır. Her meme kanseri birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye stage adı verilir. Gerçek stage’in bilinmesi, hekimin tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.

a) İnsan, hayatında meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsa da bu rahatsızlığa yakalanabilir.
B) Meme kanseri bulaşıcı olmayıp başka bir hastadan bulaşmaz.
c) Meme kanseri, stresle veya memeye darbeyle oluşmaz.
d) Meme kanseri gelişen çoğu bayanın risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikâye yoktur.
2015 yılında ABD’de Texas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan ve Kanser Araştırma Dergisi’nde yayınlanan deneysel çalışmaya göre sakaroz ve fruktoz 12-lipoksijenaz (12-LOX) sinyalizasyonunu ve dolayısıyla da 12-hidroksi– 5Z, 8Z , 10E , 14z – eikosat etraenoik asit seviyesini arttırarak meme kanseri riskini ve metastaz oranının yükseltiği tespit edilmiştir.

 

glukoz + fruktoz → 12-LOX ↑ → 12-HETE ↑ → meme kanseri ↑

 

Meme kanseri riskini azaltan faktörler nedir?

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite
Emzirmek
Yağlı besinleri kısıtlamak
Alkol alımını kısıtlamak
İdeal kiloyu korumak
Dünyada meme kanseri ile mücadelede “pembe kurdele” simge olarak seçilmiştir.

İnsanda meme kanserinde erken teşhis yöntemleri, hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre farklılık gösterir. Bu faktörlerin arasında yaş birinci sırada gelmektedir. Genelde genç yaşlarda görülebilmesine karşın, ileri yaş gruplarında bu risk daha da artar. Bundan dolayı ileri yaş gruplarında erken tanı konması için alınması gereken önlemler, erken yaş gruplarından daha farklılık gösterir.

Yirmi yaş grubu, her ayın belirli bir zamanlarında kendi kendilerini muayene etmelidir. Bu kontrol esmasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Şişkinlik, yumru benzeri bir değişiklik bulunulursa derhal bir doktora baş vurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa da, 3 yılda bir kez doktor tarafından muayene edilmelidirler.

Kırk yaş grubu, kendi yaptıkları periyodik muayeneye ek olarak her yıl bir kez doktor tarafından muayene edilmelidir. Ayrıca her yıl veya en az 2 yıl arayla mamografi çektirmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Tüp bebek nedir - Tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor!

Elli yaş grubu, kadınlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yıl bir defa doktor muayenesine devam etmeli ve her yıl mamografi çektirmelidir.

Kendi kendini kontrollerde 15 günü aşkın sürede ele gelen sertlik veya kitle, renk değişikliği, deride kalınlaşma, meme başında kalınlaşma, şişme, kızarıklık veya yara olması, memede veya meme başında içeri doğru çekinti, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, meme şeklinde değişiklik ve meme başında akıntı gibi belirtiler derhal doktor kontrolü gerektirmektedir. Doktorun muayenesi neticesinde yapılacak mamografi taramasının ardından ultrason, İnce iğne aspirasyon biyopsisi ve normal biyopsi tetkikleriyle kesin tanı-teşhis konulur.

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir ve risk faktörler nelerdir!

Meme Kanserinin evreleri ve tedavisi nedir?

Evre 1-Kişide tümör 20 mm ve daha küçük olan çeşididir. Bu durumda kanser lenf bezlerine henüz sıçramamıştır. Yapılacak olan tedavide meme koruyucu yöntemle lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisine start verilir. Desteklemek için kemoterapi ve/veya hormono terapi ilave edilir. Bir diğer uygulama da mastektomi biçimidir. Bu cerrahi işlemle kanserli göğüs alınarak koltuk altı lenf bezleri çıkarılır.
Evre 2-A:Kişilerde bulunan tümörün 20 mm – 50 mm. arasında olup, lenf bezlerine sıçramamış evresidir.
Evre 2-B:Kişilerde bulunan tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup (50 mm ve 50 mm den büyük olabilir), koltuk altı lenf bezlerine sıçramamış evresidir.
Evre 2:Evre 1 ile aynı tedavi biçimi uygulanmak ile birlikte, eğer tümör aşırı büyümüş ya da lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi tamamlayıcı olarak tavsiye edilir.
Evre 3-A:Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara sıçramış evresidir. Bu halde mastektomi yöntemiyle tedavi yoluna gidilir. Cerrahi operasyondan sonra kemoterapi ve hormon tedavisi yapılır.
Evre 3-B:Bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz; tümör göğüs duvarına bağlıdır ve lenf bezlerine sıçramış olan evredir. “Neoadjuvant” olarak isimlendirilen tümörün boyunun küçültülmesi amaçlı kemoterapi uygulanmasının ardından tümörün boyunun küçülmesinden sonra lampektomi operasyonu veya mastektomi operasyonu yapılır.
Evre 4:Bu aşamada kanser göğüs dışındaki vücut bölümlerine yayılmış evresidir. Bu evre tedavisinde hastanın yaşam süresini artırmak ve yaşam kalitesini yüksek düzeyde tutmak amaç edilir. Hormonoterapi ve kemoterapi yapılır.Hasta şikayetlerine bağlı olarak mastektomi operasyonuda yapılabilir.

Mastektomi cerrahi operasyon uygulamaları sonrasında alınan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılabilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli