Sıradaki içerik:

En kolay İçli Köfte Tarifi

e
sv

ÖSYM DGS başvuruları başladı mı! DGS tarihi ne zaman!

2 yıllık Ön lisans mezunların DGS girip lisans daların girmesi için yapılan sınav bu yılda yapılacak. 2020 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ne zaman yapılacak? Peki 2020 yıl DGS sınav ücreti ne kadar? Geçtiğimiz yıl DGS ücreti de 120 TL şeklindeydi.

Ösym bu yıl DGS sınav tarihin 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak. Sınav başvuru tarihi de 9 Haziran’da başlıyor. 2020 DGS sınavların başvuru tarihleri netleşiyor. İşte detaylar…

DGS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı, 2020 yılında 9 Ağustos gününde gerçekleşecek. Sınavın başvuru tarihleri de 9 Haziran – 17 Haziran tarihleri arasında olacak. En Geç başvuru günü ise 3 Temmuz şeklinde belirlendi. DGS sınav sonuç tarihi 9 Eylül günü olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilir  2020 KPSS başvuru tarihleri beli oldu! Lisans Önlisans ve ortaöğretim kpss tarihleri!

ÖSYM sınav takvimi için tıklayın…

DGS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Dikey Geçiş Sınavı‘nın geçtiğimiz yıl belirlenen ücreti 120 TL idi.  başvuru ücreti ise 180 Tl şeklindeydi. 2020 yılı için henüz açıklanan yeni bir ücret tutarı bulunmuyor.

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen sınavdır.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir.

İlginizi Çekebilir  2020 AÖF sınav takvimi açıkladı

İçindekiler

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli