Sıradaki içerik:

Aşırı Tuz kullanımın insan vücut üzerindeki etkisi!

e
sv

Pandemi sürecinde işsizlik maaşı hakkınızı yanlışlıkla yakmayın

Türkiye’de pandemi sürecine başlaması ile işçilerin işten çıkarılması yasaklandı. Bunun üzerine bazı işverenler işçileri anlaşma sağlayıp çift taraflı fesih işlemlerin girdiler. Dikkat edilmesi gereken en büyük husus eğer iş akdi feshedilen işçiler işsizlik maaşı alamazlar.  İşsizlik maaşı hakkını kaybetmemek için iş akdinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık dışında bir sebeple, işverence feshedilmesi gerekmektedir.İşte detayı…

Pandemi sürecinde işsizlik maaşı hakkınızı  yanlışlıkla yakmayın

Pandemi sürecinde işsizlik maaşı hakkınızı yanlışlıkla yakmayın

İŞVERENLE ANLAŞARAK İŞTEN ÇIKARTILAN İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ

İşveren beni ve bir arkadaşımı 8 Mayıs’ta işten çıkardı, ihbar ve kıdem tazminatımı ödedi. Resmi çıkışı 17 Temmuz’dan sonra yapacaklarmış. Şu an kısa çalışma ödeneği alıyorum ama fiilen işsizim. Ne yapabilirim? 

İşveren 17 Nisan – 17 Temmuz tarihleri arasında işçiyi sadece ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılıktan dolayı işten çıkartabilir. Bu gerekçeyle işten çıkartılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. İşten çıkışınızın hangi gerekçeyle yapıldığı önemlidir. İşveren ile karşılıklı anlaşarak iş akdini feshettiğinizde işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik ödeneği alabilmeniz için iş akdinizin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık dışında bir sebeple feshedilmesi gerekir.

KISA ÇALIŞMA KAPSAMINDAKİ İŞÇİ EVDEN ÇALIŞTIRILABİLİR Mİ?

İşveren tarafından 16 Mart – 16 Haziran tarihleri için ücretsiz izin dilekçesi yazdırılarak ücretsiz izne çıkartıldım. Normal maaşım 2.750 TL idi. İŞKUR tarafından KÇÖ olarak 1.900 TL maaş bağlandı. İşveren bilgisayarlarımızla birlikte evden çalıştırıyor ve ekstra bir ödeme yapmıyor. İşverenin böyle bir uygulama yapması yasal mı? Yasal ise saat-gün sınırı nasıl olmalıdır? (T.T.)

Anlaşılan işveren çalışanlara önce ücretsiz izin dilekçesi imzalatmış ama sonra bunu işleme koymayıp kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. İşin tamamen durdurulduğu kısa çalışma uygulamasında işveren işçiyi evden de olsa çalıştıramaz. İş tamamen durdurulmayıp, çalışma saatleri azaltıldı ise evden çalıştığınız sürelerin parasının ödenmesi gerekir. Aksi uygulama yasal değildir. Çalıştığınız sürelerin ücreti ödenmedi ise iş akdinizi haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İşin tamamen durdurulduğu bildirilmesine rağmen hem evden çalışma yaptırılıp hem de kısa çalışma ödeneğinden yararlanıldığı İŞKUR tarafından tespit edilirse işçilere yapılan kısa çalışma ödemeleri işverenden faiziyle tahsil edilir.

İlginizi Çekebilir  Twitter'dan Para Kazanmak için ne yapmamız gerekiyor!

EMEKLİLİKTE SON 7 YIL KURALI NEDİR?

09.08.1970 doğumluyum. 1 Haziran 1988 tarihinde sigorta girişim oldu. Toplam 3730 gün primim var. 2004 yılında BAĞ-KUR’lu oldum, toplam 1700 gün prim ödedim. 4 Mart 2019 tarihinde tekrar SSK’lı olarak çalışmaya başladım ve devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? Son 3,5 yıl şartını tam anlayamadım. 

SSK’dan normal emeklilikte 5450 prim günüyle 51 yaşında emekli olabilirsiniz. Emekliliğe hak kazanabilmek için 1720 gün daha prim ödemelisiniz.

Sizin gibi SSK, BAĞ-KUR gibi birden fazla statüde çalışması olanlar, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihten geriye doğru son 7 yıllık dönemde en fazla hangi statüde çalıştılar ise o statüden emekli olabilirler. BAĞ-KUR’dan emeklilikte 9000 prim günü aranır. Bu nedenle SSK’dan emekli olabilmeniz için emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarih itibarıyla en az 1261 prim gününüzün SSK (4/a) kapsamında olması gerekir. Dilekçe verdiğiniz tarihte yapılacak hesaplamada son 7 yıl BAĞ-KUR primlerinizin daha fazla çıkması halinde, bu kez emeklilik için 9000 prim gününü doldurmanız istenir.

SSK’dan eksik prim günüyle ise 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Ancak, BAĞ-KUR çalışmalarınız dolayısıyla 4 Mart 2019 tarihinden sonraki SSK primlerinizi yine 1261 güne tamamlamak zorundasınız.

İlginizi Çekebilir  03 Haziran şok market indirimli ürünler listesi beli oldu!

DOĞUM BORÇLANMASI İLE NASIL EMEKLİ OLUNUR?

Eşimin aşağıdaki bilgilerine istinaden emekli olabilmesi için ne kadar gün prim ödemesine ihtiyaç var? Doğum borçlanmasını emekliliğe yakın mı ödemeliyiz? Prim gününü doldurmak için isteğe bağlı sigorta primi mi ödemeliyiz?

Doğum: 31/10/1967

İlk işe giriş: 11/09/1995

Toplam prim günü: 959

Çocukların doğum tarihleri: 2000-2001-2005

eşiniz 3600 prim günüyle 58 yaşında SSK’dan, 5400 prim günüyle de 56 yaşında BAĞ-KUR’dan emekli olabilir. Gönderdiğiniz hizmet döküm cetveline göre, çocuklar sigortalı çalışmadığı dönemde doğduğu için üçü için de doğum borçlanması yapmanız mümkün. Her bir çocuk için 720 günden, toplam 2160 prim günü doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Hizmet dökümüne göre, isteğe bağlı sigorta ile birlikte toplam 1.120 prim günü bulunuyor. Üç çocuk için doğum borçlanması yaptığınızda toplam prim günü 3280’e ulaşır. Bu süreyi 3600’e tamamlayarak SSK’dan emekli olması mümkün. Doğrusu da SSK’dan emekli olmasıdır. Çünkü doğum borçlanmasına ilave olarak SSK’dan emeklilikte 11 ay, BAĞ-KUR’dan emeklilikte ise 6 yıl daha prim ödemeye ihtiyaç var.

SSK’dan emekli olabilmesi için isteğe bağlı sigorta primi ödemeye 10 ay daha devam edebilir. 11. ayda isteğe bağlı sigortayı bırakıp, en az bir ay süreyle 4/a’lı çalışması gerekir. Doğum borçlanmasının 4/a statüsünde değerlendirilebilmesi için, borçlanmayı 4/a’lı çalışırken veya 4/a’lı çalışmanın ardından yapmalısınız. Bu işlemlerin sonucunda prim gününü 3600’e tamamladıktan sonra çalışmayı bırakıp emeklilik yaşını bekleyecek. 31 Ekim 2025 tarihinde emeklilik dilekçesi verebilir.

Doğum borçlanmasını asgari ücret üzerinden yaparsanız, günlük 31.39 TL’den 2160 gün için toplam 67 bin 807 lira prim ödemeniz gerekir.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli