Sıradaki içerik:

Saç bakımı İçin Bakım Önerileri

e
sv

Propolis Nedir ?

Propolis, arıların, bitkilerin tomurcuklarından, gövdelerinden almış olduğu bir ürün olarak bilinir. Yapraklarından, salgılarından ve iğne yapraklı ağaçlardan topladığı maddeleri kafalarında bulunan salgı bezlerinden salgılamaktadır . Bazı enzimlerle işleyerek ürettiği, reçine gibi bir üründür. Arılar antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi, kovanlarını mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı korumak, diğer hayvan ve böceklerin kovana girişini engellemek ve peteklerin hijyenini sağlamak için kullanır.

Ayrıca kovan içinde yer alan çatlakları onarmak ve bal peteklerini güçlendirmek için de kullanılan propolis ile arılar, kovana koruyucu bir kanal yoluyla girip çıkarlar. Bu sayede hem kendilerinin hem de kovanın hijyeni sağlanmış olur. Yunanca’da savunma ve giriş anlamına gelen “pro” ve kent anlamına gelen “polis” sözcüklerinin birleşiminden oluşan propolis, arıların kovanlarının hijyenini ve güvenliğini sağlamak için ürettiği bir çeşit reçinedir.

İlginizi Çekebilir  Kabızlık nedir ve ne iyi gelir - Kabızlığa iyi gelen ürünler!

Genellikle koyu kahverengi renkte ve kendine özgü bir kokuya sahip olan propolisin, arı poleninden oldukça farklı ve daha zengin bir içeriği vardır.

İnsanlar tarafından tarih boyunca farklı hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmıştır. Bu ürün hakkında günümüzde de pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

%5 mineral madde ve organik kalıntılar, %5 polen, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %30 bal mumu ve %50 oranında reçineden oluşan propolisin, insan sağlığı üzerinde çok fazla olumlu etkisi bulunduğu bilinmektedir. Propolis, yararları bakımından oldukça zengin bir maddedir. Antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar ve antifungal içeriğinin yanı sıra pek çok farklı hastalık için de önleyicidir. Tedavi edici özelliği olduğu bilinir.

İlginizi Çekebilir  Yaz ay sıcağında Covid-19'dan Kaçmak için yapılacak 8 hamle

Propoliste bulunan etanol ekstraktı (faydalı bileşenlerin ayrıştırılarak kullanıma hazır hâle getirilmesi işlemi) güçlü bir bağışıklık sistemine yardımcı olur. Etanol ekstraktı, aynı zamanda antibakteriyel, iltihap önleyici, antifungal, antiviral, lokal anestezik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Propolis içeriğinde yer alan clerodane diterpenoidin ve kafeik asit fenil ester de kanserli hücrelerin gelişimine engel olmaktadır. Sağlıklı hücrelerin, kanserli hücreye dönüşme ihtimalini düşürdüğü düşünülmektedir. Cilt, meme, karaciğer, gırtlak, mesane, yumurtalık ve kolon   kanseri tedavisinde rol oynadığı öne sürülmektedir. Bu içeriğin karaciğeri de zararlı maddelere karşı koruduğu yapılan bazı çalışmalarda görülmüştür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli