Sıradaki içerik:

Görev Yöneticisi, Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Hatası Çözümü

e
sv

Rahim Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri ya da endometrium kanseri, adından da anlaşılacağı üzere yalnızca kadınlarda görülen ve en sık rastlanan jinekolojik kanser türüdür. Kadınlarda görülen diğer kanser türlerine oranla erken teşhis ve tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Endometrium, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen tabakadır ve bu tabakada meydana gelen çevresel kaynaklı değişim ya da büyümeler nedeniyle rahim kanseri oluşur. Bu hastalık östrojen hormonuna bağımlı bir hastalıktır.

Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?

En sık karşılaşılan belirti vajinal kanamadır. Menopoz sonrası görülen kanamalar, adet süresinin uzaması, kanlı olmayan ya da çok az kanlı olan anormal akıntılar, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı olması hastalık belirtileridir. Hastalığın ilerlediği durumlarda alt karın bölgesinde ağrılar, cinsel ilişkide kanamalar, kilo kaybı ve kabızlık da görülebilir. Hastaların çoğu menopoz dönemindeki kadınlardır bu nedenle erken teşhis olasılığı oldukça yüksek bir kanser türüdür.

Risk faktörleri nelerdir?

Rahim kanserinde östrojen hormonunun rolü büyük olduğundan, hormonal dengesizlikler kansere yakalanma riski oluşturmaktadır. Özellikle östrojen miktarını artıran erken adet görme, geç menopoza girme durumlarında, kısırlık ve obezite rahatsızlıklarında kadınlar risk altındadır.

Genç yaşta adet düzensizliği yaşayanlar da östrojene fazla maruz kalma durumundan dolayı hastalık riski taşımaktadırlar. 55 yaşın üstünde olmak, çocuk doğurmamış olmak, şeker ve hipertansiyon hastalıkları bulunmak ve meme veya yumurtalık kanseri geçirmiş olmak diğer risk faktörleridir. Erken yaşta cinsel ilişki, çok eşlilik ve yetersiz beslenme ise bilinen diğer faktörler arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir  Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Erken teşhis ve tedavi

Rahim kanseri erkenden fark edilebilir olduğundan her yıl düzenli olarak kadın doğum uzmanına muayene olmak oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde hızla iyileşme ve kanserden tamamen kurtulma mümkündür. Kadın genital kanserleri içinde prognozu en iyi olan kanser türü rahim kanseridir.

Erken tanının hayati önem taşıması nedeniyle; menopoza girdikten sonra kanama olduysa, düzensiz adet dönemleri ve adet döneminde olmaksızın kanamalarınız varsa, karnın alt kısmında ağrılar veya şişlik varsa, cinsel ilişki sonrası kanama oluyorsa muhakkak doktora görünmekte fayda vardır. En sık kullanılan tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile rahim, yumurtalıklar ve tüplerin alınmasıdır. Ameliyatın yeterli olmadığı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılabilir.

Ayrıca östrojen hormonunun zararlı etkilerini engelleyen progesteron hormonunun verilmesiyle hormon tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavi yöntemi kanserin hangi evrede olduğuna göre farklılık gösterebilir. Rahim kanserinden korunmak için uzmanlarca kabul görmüş bir yöntem yoktur. Ancak kanserin belirtileriyle ilgili şikâyetleriniz varsa, ailenizde kanser öyküsü varsa, 5o yaşın üstünde ve menopozdaysanız düzenli muayene olmanız en etkili önlem olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Vertigo Nedir? İnsanlar Üzerindeki Etkiler nelerdir?

Ayrıca tedavi sonrası kontroller de oldukça önemlidir. Nükseden kanserlerin teşhisi genellikle ilk üç yıllık takiple belirlenmektedir. İnsanların kanser türleriyle ilgili bilgi sahibi olmaları, kendi vücutlarını tanımaları ve herhangi bir değişikliği fark etmeleri tanı ve tedavi sürecinde büyük önem taşır. Birçok insan kanserle mücadele ederek ya da tedavi olup sağlığına kavuşmuş bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

Rahim kanseri de gerekli önlemler alınarak ve düzenli muayenenin önemsenmesiyle kolayca iyileştirilebilecek bir kanser türüdür. Bu nedenle birçok kanser türünün ölümle sonuçlanmadığını bilmek gerekir. Her şeyden önce önemli olan kişinin genel olarak sağlığına karşı duyarlı olması ve sağlıklı bir hayat sürdürmeyi önemsemesidir.

Ayrıca kanser vakalarında psikolojik sağlığın yararlı etkileri olduğu da bilinen bir gerçektir. Tedavi süresince sosyal ve psikolojik destek sağlanan hastalarda iyileşme süreleri kısalmaktadır. Sağlığı, iyi olma haliyle bir bütün olarak ele alan tüm yaklaşımlar, hastalıkla mücadele etme motivasyonunun önemini vurgularlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli