Sıradaki içerik:

Twitter’da en eski Tweetleri silme yöntemleri

e
sv

Sağlıklı Dişler İçin İpuçları

Sağlıklı dişler yani diş sağlığı oldukça önemli bir konudur. 6 ayda bir mutlaka diş hekimlerine muayene olmak diş sağlığınızı korumak için oldukça faydalı olacaktır. Ülkemizde bu duruma maalesef yeterli önemin verilmediği görülmektedir. Bu yüzden sağlıklı dişlerin önemi konusunda insanları bilgilendirmek gerekmektedir.

Sağlıklı Dişler İçin Neler Yapmalıyız?

Ağız Bakımınıza Dikkat Edin!

Elbette öncelikli olarak ağız bakımınızı aksatmamanız ve ağız temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Her gün mutlaka yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamayı aksatmayın. Fırçaladıktan sonra diş ipi ile ağız gargarası kullanmak da oldukça faydalı olacaktır. Uyumadan önce de diş fırçalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dişlerinize Zarar Verebilecek Yiyeceklerden Kaçının!

Dişlerimiz bazen hassasiyet gösterebilir. Bu sebeple sert yiyeceklerin dişlerinize hasar verme ya da dişlerinize kırma oranı yüksektir. Sert yiyeceklerden (ceviz, fındık gibi) uzak durmaya çalışın. Bu gibi yiyecekleri gerekli aletleri ile kullanarak yemeye özen gösteriniz.

İlginizi Çekebilir  Propolis Nedir ?

Şekerin Zararını Göz Ardı Etmeyin!

Şekerli gıdalar çok fazla tüketildiğinde dişlerde çürümelere neden olabilir. Şekerli gıdaları olabildiğince az tüketmeye çalışınız. Gün içerisinde şekerli gıda tükettiyseniz dişlerinizi mutlaka fırçalayınız.

Beslenmenize Dikkat Edin!

Beslenme de en az diğer maddeler kadar önem arz etmektedir. Olabildiğince dengeli beslenmeye çalışın çünkü bu vücudun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu da dişlerinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Vitamin alımı yetersiz olursa dişleriniz güçsüzleşebilir.

Kontrollerinizi Yaptırmayı Atlamayın!

Dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli olarak muayene olmak da sağlıklı dişler için sizlere yardımcı olacaktır. Diş hekimi muayeneleri diş rahatsızlıklarının erken teşhis ve tanısına bunun devamında da tedavide oldukça etkili olacaktır.

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçimine Dikkat Etmelisiniz!

İlginizi Çekebilir  Dişlerinize daha iyi bakman yolları!

Dişlerinizin sağlığına dikkat ederken unutmamanız gereken bir diğer konuda diş fırçalarınızın diş yapınıza uygun olmasıdır. Diş fırçanızın orta sertlikte olması uygun olacaktır. Aynı diş fırçasını uzun süreli kullanmaktan kaçınmalısınız. Fırçanızı 3 ayda bir değiştirmek faydalı olacaktır. Diş fırçanız 3 aydan daha kısa sürede zarar görüyorsa diş fırçalama tekniğinizde bir hata olabilir. Diş fırçası kullanımının yanında diş macununu çok kullanmak da dişlere oldukça fazla zarar verebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli