Sıradaki içerik:

Yeni Xiaomi Mi Note 10 Lite Özellikler ve fiyatı

e
sv

Son Gelen Android güncellemesinde güvenlik açıkları olduğu belirtildi

Son Gelen Android güncellemesinde güvenlik açıkları olduğu belirtildi

Google Android sistemlerinde bir güvenlik açığın belirledi. Güvenlik açıklarının Android 8’den Android 10’a kadar olan sürümleri etkilendiği söylendi. Google bulduğu açık ne gibi sorunlar oluşturuyor. işte detaylar

Oluşan açığı e-posta, web taraması ve medya dosyaları işlendiği esnada MMS yoluyla kullanılabileceği bildirliyor.Android cihazları, uzaktan kod çalıştırma adı verilen bir saldırıya açık hâle getiriyor. CVE-2020-0117 ve CVE-2020-8597 adı verilen iki açık, Android Sistem bölümünde yer alıyor.

 

Saldırganlar; verilerinize ulaşabilir, onları değiştirebilir ya da silebilir:

 

Uygulamayla bağlantılı ayrıcalıklara bağlı olarak herhangi bir saldırgan; uygulama yükleyebilir, verileri değiştirebilir ya da silebilir. Saldırganlar bunun yanı sıra tam kullanıcı izinlerine sahip yeni hesaplar oluşturabilir. Sistem’i etkileyen diğer iki güvenlik açığıysa (CVE-2020-0116 ve CVE-2020-0119) Android 10’u etkileyen yüksek önem derecesine sahip bilgi açığa çıkarma sorunları. Google, bu açıklar hakkında teknik ayrıntı vermedi.

İlginizi Çekebilir  Üzgünüz Girişini Yapamadık Instagram Sorunu Çözüm

Haziran güvenlik güncellemelerinin işaret ettiği yüksek önemdeki açıkların içinde Android Framework’ün de yer aldığı diğer bölümlerde de görüldüğü belirtiliyor. Bunlar arasında Android 10’da yer alan bir ‘Elevation of Privilege’ (EoP) açığı (CVE-2020-0114) bulunuyor. Bu açık, yerel bir kötü niyetli uygulamanın ilave izinlere erişim sağlaması amacıyla kullanıcı etkileşim gereksinimlerinin etrafından dolanmasını sağlıyor.

Bunların yanı sıra Google, CVE-2020-0115 adı verilen ve Android 8’den Android 10’a kadar etkide bulunan bir başka EoP açığıyla CVE-2020-0121 adı verilen ve Android 10’u etkileyen açık hakkında bilgilendirme yaptı. Android Media Framework için de iki açığa (CVE-2020-0118 ve CVE-2020-0113) yama yayınlandı.

 

İLGİLİ HABER

Google, Android 11’in İlk Beta Sürümünü Yayınladı: İşte Görünen Özellikler

Son olarak Android’in çekirdek bileşenlerinde üç adet yüksek önem dereceli güvenlik açığı tespit edildi. Android’in yanı sıra Android cihazlar tarafından kullanılan Qualcomm yongalarında da iki önemli ve uzaktan istismara izin veren güvenlik açığı bulundu. Her iki açık da Qualcomm’un mobil yongalarındaki modem bölümünde tespit edildi.

İlginizi Çekebilir  Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli