Sıradaki içerik:

Arı Soktuğunda Ne Yapılmalı?

e
sv

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Bilmedikleriniz

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Bilmedikleriniz

Çocuk sahibi olamayan çiftler adına en zorlu süreçler tedavi süreçleri olmaktadır. Çiftler Tüp Bebek Yöntemi tedavi aşamasında maddi ve manevi olarak çok fazla zorlanır. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesi de tüp bebek yöntemi olmaktadır.

Yapılan tüp bebek tedavileri sonucunda çiftlerin belli bir bölümü başarılı olurken, bazıları ise çeşitli nedenlere bağlı olarak başarısız olabilmektedir. Kadınların gebe kalmasını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi yaş aralıklarıdır.

40 yaş üstü olan bayanların tüp bebek yöntemi ile gebe kalma olasılığı oldukça düşüktür. Tüp bebek tedavisinden önce aşılama yöntemine başvurulması gerekir. Rahim kanalında bulanan tüplerden en az bir tanesi açık ve erkeğin sperm kalitesinde herhangi bir sorun yok ise aşılama yöntemi yapılabilir. Eğer kadının tüplerinde tıkanma var ise, erkeğin sperm sayısı az ve kalitesiz ise aşılama yöntemi başarısız olmaktadır. Aşılama yöntemi yerine tüp bebek yöntemi uygulanmalıdır.

Tüp Bebek Yöntemi Ne Zaman Uygulanır?

Kişilerin doğal yöntemler ile bebek sahibi olamaması, bayanların etkili üreme yaşını geçmesi, bayanların rahim kanalında yer alan tüplerin tıkalı olması, erkeklerde sperm sayısının az ve kalitesiz olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanır.

Bayanların düşük yaşaması tüp bebek sonucunu etkileyen en önemli faktör olmaktadır. Aşılama gibi çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmış olması ve başarı kaydedilmemesi durumunda tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Kişilerin boşa zaman kaybı yaşamaması, maddi kayba uğramaması ve psikolojik sorunlar yaşamaması adına mutlaka tedavi öncesinde çok iyi muayene edilmesi ve sonuçların çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir.

Menopoza Girmiş Olan Kadınlar Tüp Bebek Uygulaması İle Çocuk Sahibi Olabilir mi?

Bayanların adet dönemleri farklı yaş aralıklarında başlayabilmekte ve son bulabilmektedir. Erken regl olan bayanlar genellikle erken menopoza girerler. 40 yaş altında menopoza girmiş olan bayanlar adına çeşitli tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olabilmek mümkün olmaktadır. Ancak 40 yaş üstü bayanların olumlu sonuç alması ve zaman kaybetmemesi adına mutlaka tüp bebek yöntemine tabi tutulması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Bebekleri neden ağlar

Tüp Bebek Başarı Oranları

Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan kişiler tedavi süreci aşamasında çok fazla yorulmakta ve yıpranmaktadır. Baba adaylarının yanı sıra anne adayları daha fazla kırılgan yapıya sahip olduğundan dolayı psikolojileri hemen bozulmaktadır.

Stres, moral bozukluğu ve umutsuzluk tedaviyi olumsuz yönde etkileyen başlıca etkenlerdir. Bundan dolayı öncelikle tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi adına morallerin düzgün olması ve umutlu olunması gerekir. Yapılan tedavilerin hepsinin %100 başarı ile sonuçlanması mümkün değildir. Kişilerin bu bilinç ile tedaviye başlaması olumsuz sonuç yaşanması durumunda sonucu daha kolay kabullenmelerini sağlayacaktır.

Tüp Bebek Başarı Oranları Neye Göre Değişim Göstermektedir?

Gebeliğin oluşması tüp bebek tedavisinin başarılı olduğu anlamına gelmemektedir. Tedavinin tam anlamıyla başarılı sayılabilmesi adına mutlaka canlı doğumun gerçekleşmesi ve doğan bebeğin sağlıklı olması gerekir. Tüp bebek başarı oranları çeşitli nedenlere bağlı olarak değişim gösterir. Tedaviden önce çiftlerin durumunun çok iyi analiz edilmesi gerekir.

Tedavinin başarılı olabilmesi adına anne adaylarının uygun yaş aralıklarına sahip olması önemlidir. Başarı oranının yüksek olabilmesi için en etkili faktörlerden bir tanesi de erkek sperm kalitesi olmaktadır. Kalitesiz ve az sayıda sperme sahip olan erkekler adına tedavi süreci daha zorludur.

Evliliğin süresi, daha önceden gebelik ve düşük oluşması, düşük oluşmuş ise bunun nedenleri tedaviden önce mutlaka çok iyi analiz edilmelidir. Tüp bebek denemesi birkaç kere yapılabilmektedir. Hiç gebelik yaşanmaması tedavinin daha çabuk cevap vermesi adına etkilidir.

Anne adayının birkaç kere düşük yapması tedavinin olumlu sonuçlanmasını etkiler. Tedavinin başarılı olması erkek veya kadınların mevcut durumlarına göre değişim gösterebilir. Tüp bebek başarı oranları çiftlerde yaşanan bazı faktörlere göre farklılık gösterebileceği gibi tedavi görülen merkezle de alakalı olabilmektedir.

Tüp Bebek Merkezlerine Göre Değişen Başarı Oranları;

Merkezlerde kullanılan tıbbi cihazların kalitesine, bilinçli tedavi yöntemlerinin uygulanmasına, alanında uzman olan kişilerin çalışmasına, laboratuar çalışmalarının etkili bir şekilde yapılmasına ve embriyo dondurma yöntemlerinin doğru bir şekilde yapılmasına göre tüp bebek başarı oranları değişim gösterebilmekte sonuç başarılı veya başarısız olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarınıza oyuncak alırken  neler dikkat etmelisiniz?

Tüp Bebek Fiyatları Neye Göre Değişim Göstermektedir?

Tüp bebek adına yapılan tedavilerin fiyatları oldukça yüksektir. Yapılan tedavinin süreci, yöntemi ve uygulanan ilaçlar tüp bebek fiyatlarını etkileyebileceği gibi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak tüp bebek uygulaması yapılması da fiyatları yüksek oranda etkilemektedir.

Çiftler bu süreçte oldukça fazla umutsuzluğa düştüğünden dolayı güvenilir olmayan merkezlere, umut bağlayarak çok fazla maddi harcama yapar. Bundan dolayı öncelikle tercih edilecek olan tüp bebek merkezlerinin çok iyi araştırılması gerekir. Tüp bebek merkezinin ucuz veya pahalı olduğuna bakmadan önce mutlaka teknik yapısının, alt yapısının ve çalışanlarının çok iyi analiz edilmesi önemlidir.

Daha uygun fiyatlar dahilinde tüp bebek sahibi olmak isteyen kişilerin SGK kapsamında tüp bebek sahibi olabilmesi adına;

  • Tıbbi olarak uygulanan hiçbir tedavi sonucunda gebeliğin gerçekleşmediğine ve doğal yollar ile hamile kalınamayacağına yönelik olan sağlık raporu,
  • Anne adayının 23 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük olmaması,
  • Başvurulan tüp bebek merkezinin SGK ile sözleşmeli olması,
  • En az 5 yıl süre ile sigortalı çalışan olması,
  • Tedavi gördüğü 3 yıl içerisinde uygulanan bütün yöntemlerden sonuç almamış olmasının kanıtlanması gerekmektedir.

Tedavi fiyatlarının kişileri çok fazla zorlamaması gerekir. Güvenilir merkezlerde tedavi görmeyen kişilerin olumlu sonuç alması mümkün değildir. Bundan dolayı tüp bebek fiyatlarından önce merkezlerin verdiği hizmetlerin kalitesi araştırılmalıdır. Anneliğe Atılan İlk Adım  Yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli