Sıradaki içerik:

Analog ve Dijital Ne Demek?

e
sv

Üst sıralar için SEO – Web Sayfası İçi SEO Teknikleri 2020 Versiyonu

Üst sıralar için SEO – Web Sayfası İçi SEO Teknikleri 2020 Versiyonu

Üst sıralar için SEO

Yazılarınızın anahtar kelime odaklı, üst sıralar için SEO çalışmalarında SEO kurallarına uygun ve daha fazla trafik almaya hazır olmasını mı istiyorsunuz?

Anahtar kelimelerinizin arama motorlarının derecelendirmesi açısından daha kolay ve anlaşılabilir olmasını mı istiyorsunuz?

Eğer cevabınız herhangi bir soru için “evet” ise blog yazılarınızın anahtar kelime hedefli olmasına olanak sağlayacak bazı sırları öğrenmek üzeresiniz.

Web sitenizi veya bloğunuzu optimize edeceğiniz zaman iki ana faktör başrol oynamaktadır:

Üst Sıralar İçin Seo – Ön plan optimizasyonu

Üst Sıralar İçin Seo – Arka plan optimizasyonu

Bu yazımızda sayfanızın ön plan optimizasyonu konusuna ağırlık vereceğiz ve sayfanızda uygulamanız gereken doğruluğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış birçok SEO tekniklerini paylaşacağız.

Öncelikle sayfa SEO optimizasyonu ile site SEO optimizasyonunu birbirine karıştırmamak gerekiyor. Site SEO optimizasyonu, web sitenizi site haritasıyla ve iç link yapınızla bütün olarak temsil eder. Sayfa SEO optimizasyonu ise anahtar kelime odaklı olarak içeriğe sahip tek bir sayfanızı temsil eder. Bu da yazınıza uygun başlıkları, uygun anahtar kelimesi yerleşimlerini, içerik kalitesini ve buna benzer diğer birçok faktörü kapsar.

Neden ön plan safya optimizasyonuna ihtiyacımız var?

Blogerlar SEO uyumlu makale terimini duyduklarında kötü bir izlenime kapılabilirler çünkü yazarların bazı özgürlüklerini belli kurallar çerçevesinde kısıtlar. Ancak bu durum kötü olmasının yanında zorunluluktur. Arama motorları algoritmalar topluluğundan başka bir şey değildir. Anahtar kelimelere göre sitenizde çeşitli faktörlere bakıp sıralamanıza karar verir. Şimdi bizim yapmamız gereken anahtar kelimelerimizi arama motorlarının tespit etmesinde yardımcı olmak ve okuyuculara tam olarak aradıkları içeriği sağlamak.

Şimdi Üst sıralar için SEO yolunda önümüzdeki asıl soruya bakalım:

Neden sizin sayfanız arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmıyor?

Bu durumun birçok sebebi olabilir ama eğer SEO’ya gerekli önemi vermiyorsanız bu en büyük ve öncelikli sebeptir. Dolayısıyla, bir yazımızı SEO uyumlu yapmak istediğimiz zaman uygulamamız gereken kanıtlanmış yöntemleri yerine getirerek arama motorlarında yukarılara tırmanabiliriz.

Güncel olarak Google artık, bir sayfanın sıralamasını belirlerken sadece SEO uyumuna değil, sosyal medya sinyallerine (paylaşımlar, beğeniler, twitler, takipler vs.), backlinklerine, domain yetkisine ve diğer birçok arka plan parametrelerine bakmaktadır. Bizim hedefimiz ise sayfalarımızı doğal yollarla SEO uyumlu hale getirip arama motorlarının hedef anahtar kelimemizi kolaylıkla tespit edebileceği ve sitemizi hedeflenen kitleye sunabileceği zekice hamleleri yapmak.

Okumaya devam etmeden önce kaliteli backlink elde etmek konusunda önemli bilgiler içeren bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz:

“2020 yılı Kaliteli backlink kazanmanın 50 yolu”

2020 yılının başından itibaren son yıllarda birçok değişiklik baş göstermiştir. Arka plan SEO uyumunun önemi kadar ön plan SEO uyumu da azımsanamayacak düzeyde artmıştır.

Böylelikle önümüze çıkan altın kural ise:  İçerik kraldır.

Üst sıralar için SEO çalışmalarında önerebileceğimiz bir başka konu ise mümkünse yazılarınıza video eklemenizdir. Videolar yalnızca yazılarınızdaki medya miktarını arttırmakla kalmaz ayrıca onları daha bilgilendirici ve içerik zengini olmasını sağlar. Çünkü bazen video olarak 1 dakika içerisinde birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz.

Birazdan ne anlatmak istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Daha iyi bir arama sonucu sıralaması için 2020 yılı itibarıyla uygulayabileceğiniz 10 ön plan sayfa optimizasyonu tekniği.

Özel yöntemleri paylaşmadan önce birtakım teknik olmayan konular üzerinde netleşelim:

  • Kullanıcı tecrübenizi arttırın. Web sitenizin responsive (duyarlı ya da başka bir deyişle farklı platformlar ile uyumlu) olmasına maksimum önemi verin.
  • Kırık linklerinizi tespit edin ve minimum seviyede tutmaya çalışın. Bu konuda size Google Web Yöneticisi Araçları yardımcı olacaktır.
  • Emin olmalıyız ki arama motoru yoluyla gelen okurlar sitenizde bolca zaman geçirmektedir. Eğer ziyaretçiler geri tuşuna hemen basarlarsa sitenizin sıralaması da aynı hızla düşecektir. Bu yüzden sitenizde bir profesyonellik görünümü vermelisiniz. Yazdığınız yazı hakkında popüler olan siteleri örnek almaktan kaçınmayın. Bu konuda bazı teknikleri önümüzdeki günlerde paylaşacağız.
İlginizi Çekebilir  Evde Ek İşler İle Kazançlı Günler Sizi Bekliyor!

Üst sıralar için SEO yolunda şimdi yazılarınızı yazarken aklınızın bir köşesinde her zaman bulunması gereken 10 adet ön plan optimizasyonu faktörlerini incelemeye geçebiliriz.

1- Yazı Başlığı

SEO uyumlu yazılarınız için en önemli etken budur. Çünkü arama sonuçlarında insanlar öncelikli olarak yazı başlıklarınızı okur ve onlara tıklarlar. Genel olarak ise ne kadar tıklanırsa yukarılara çıkma şansı da o kadar yüksektir.

Hedefli anahtar kelimenizin veya kelimelerinizin H1 etiketleri arasında olan yazı başlığının hemen başlangıcında olmasına özen gösterin. Bu mümkün olmuyorsa başlık içerisinde mutlaka bulundurun.

Başlığınızda aynı anahtar kelimeyi birden fazla bulundurmayın. Bunun sıralamanızı arttırdığını düşünebilirsiniz ama yanlış. Bu yazınızın doğallığını bozacak ve sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Yapmayın.

Başlığın 65 karakterden az olmasına dikkat edin. Neden derseniz yanıt çok basit. Google site başlıklarının ilk 65 karakterini arama sonuçlarında gösterir. Arama sonucunda yarım kalmış bir başlık hoş gözükmez.

2- Yazının link yapısı

Yazınıza ait olan URL tam olarak anahtar kelimelerinizi içermeli ve herhangi bir özel karakter içermemelidir. Sadece kelimeleri ayırmak için aralarda tire olmalı ve bu yöntem hemen hemen bütün tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. Burada tek dezavantajınız Türkçe karakterler olmaktadır ama yavaş yavaş bunun da üstesinden gelinmektedir.

Örnek bir yazı linki:

siteadi. xyz/tire-ile-ayrilmis-ornek-yazi-linki

3- Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri derken meta taglar ile karıştırılmasın. Başlık etiketleri derken yazı içerisinde kullanılan H1, H2- H3 gibi HTML etiketleri ile kullanılan alt başlık ve önemli noktaları belirten etiketlerden bahsediyoruz.

Genellikle H1 etiketini yazı başlığında kullandığımız için bunu daha fazla kullanmanıza gerek yok. Ancak diğer alt başlıkları ve konu başlıklarını belirtirken H2 ve H3 etiketlerini tercih etmeye bakın.

Bu etiketleri gereğinden fazla ve tekrarlayan şekilde kullanmaktan kaçının. Google sevmez böyle şeyleri.

4- Anahtar Kelime Yoğunluğu

Makaleniz içerisinde anahtar kelime yoğunluğu hakkında olması gereken kesin bir formül bulunmasa da %1.5 oranında bulundurmanız önerilmektedir. Bu da 200 kelimelik bir yazıda 3 sefer kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Anahtar kelimenizi yazınızın ilk paragrafında ve son paragrafında mutlaka kullanın. Genel kısımlarda ise yazı uzunluğuna göre gerekli yerlerde kullanın.

5- Meta Açıklaması ve Meta Tagları

Her yazınız için tekil ve alakalı meta açıklaması kullanmayı tercih edin. Yani sabit bir meta açıklaması kullanmayın. Yazı başlığınızdan tatmin olmayan okurlar meta açıklamasını okumayı tercih eder ve buna göre siteye gelmeyi tercih edebilir. Buradaki karakter sınırlaması başlıktan daha uzun olduğu için (120 ila 150 karakter aralığında) açıklamanızı kullanıcıyı etkileyecek şekilde yazın.

Google amcamız meta taglarını önemsemediğini açık bir şekilde belirtmiştir ancak bunlara az da olsa dikkate alan hala bazı arama motorları bulunmaktadır. Bing gibi.

6- Resimler

Yazılarınızdaki görsel optimizasyonu Google’daki görsel aramalarında büyük rol oynar. Görsel başlığındaki ve alt etiketi içerisindeki anahtar kelimeler yazılarınızın daha hedefli olmasında fayda sağlar. Ancak bundan daha önemli bir husus var: Görseller, etkileşim oluşturur ve bir ziyaretçi siteniz ile ne kadar etkileşime geçerse, sitenizin arama motorları bakımından önemi de o kadar artacaktır.

Yazınızı görseller ile donatırken dikkat etmeniz gereken bir nokta da görsel boyutları. Kaliteli görsellerim olsun derken sitenizin açılış hızını düşürebilir ve arama motoru kalitesini düşürebilirsiniz.

7- Makalelerin Kelime Sayısı

Çok fazla kelime içermeyen blog yazıları arama motorları tarafından çok iyi performans göstermezler. Kısa makaleleri daha az bilgilendirici olarak algılarlar.Tabii ki istisnalar yok değil, ancak bilgi verme amaçlı yazılan bir makalede standart kelime sayısı 500 civarındadır. Bu sayıya ulaşayım diye de aynı cümleleri tekrar tekrar kurmanın çok bi faydası olmaz.

Mümkün olduğunca aynı cümleler bile olsa farklı kelimelerle ifade etmeye çalışın. Özellikle rekabet düzeyi yüksek anahtar kelimeler üzerine yazı yazıyorsanız, iyi araştırılmış, uzun ve bilgilendirici yazılar her zaman kısa yazılardan daha iyidir. Öneri: Aynı konuda yazılmış diğer yazıları inceleyerek yaklaşık kaç kelime yazıldığını ve hangi konulara değindiğini analiz edin. Bir makale için resmi bir kelime sayısı şartı yoktur. Hiçbir yerde bulunmayan bir konu hakkında yazıyorsanız belki de 150-200 kelimeyle birinci sıralara oynayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Instagram Videolara Reklam verme Özelliği

8- Site İçi Linkler

Yazılarınızda sitenizde bulunan alakalı diğer yazılara linkler verin. Bu linkler sayesinde okurların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilir, ayrıca diğer yazılarınızın da önemini arttırabilirsiniz.

Bu linkleri verirken link yazısını “buraya tıklayın, buraya bakın” gibi yazılar yerine anahtar kelimeleri içeren yazıları tercih edin. Bu linklerin anahtar kelimelerinizi içeriyor olması, arama motorlarında yazıyla alakalı ekstra bilgi sağladığınız izlenimini doğurur. Ancak bu linklerin alakalı ve gerekli olduğundan emin olun.

9- Dış Linkler

Kendi sitenizden verdiğiniz linkler haricinde diş sitelere verdiğiniz linkler de güzel bir fikir olabilir. Bunun sitenize bir zararı yoktur. Tabii bu linklerin yazınızla alakalı olması gerektiği gerçeğini unutmayalım ve linkleri yalnizca güvendiğiniz sitelerden vermeye özen gösterin.

Eğer bu linkin güvenilirliğinden şüpheleniyorsanız ilerleyen günlerde sizi olumsuz etkilememesi için nofollow etiketi kullababilirsiniz. Kısaca güvenilir siteler için dofollow linkleri, daha az güvendiğiniz, ilerde kaplanabilir dediğiniz sitelere nofollow linkleri verebilirsiniz. Okuyucularınızın sevebileceği yazıları paylaşmak daha sizin de daha güvenilir olmanızı sağlayacaktır.

10- Etkileşimli Yazılar Yazın

Üst sıralar için SEO çalışmalarında Okurlarınız ile etkileşim içerisinde olduğunuz yazılar yazmayı tercih edin. Düşük kaliteli yazılar ve bazı arama motorlarını kandırmaya yönelik tekniklerle ziyaretçi kazanmaya çalışmak emin olun ki sizi sonuçta hüsrana uğratacaktır.

Ayrıca özenle hazırlanan 14 Muhteşem SEO Yazarlığı Sırları (Hızlı Etkili) konumuza da göz atmanızı tavsiye ederim daha etkili makaleler yazmak için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Tamamen özgün olun ve okurlarınızın aradığı şeyi onlara mutlaka verin. Okurlarınıza sorular sorun. Ne okumak istediklerini anlamaya çalışın. Okurlarınız ile etkileşim içerisinde olmazsanız sitenizde fazla vakit geçirmeyecekler ve arama motoru değeriniz de yerlere düşecektir.

Yazılarınızın arama motorlarında üst sıralara yerleşmesi için ne yapmak gerekir?

Verdiğimiz bu 10 tüyo ile artık yazılarınızın daha fazla SEO uyumlu olmasına ve arama motorları tarafından daha çok farkedilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Ancak aklınızdan çıkarmamanız gereken çok önemli bir husus var:

Arama motorlarını kandıramazsınız.

Bugüne kadar gelmiş en değerli siteler, en çok bilgilendirici, en çok kullanıcı ile etkileşimli, en çok kullanışlı sitelerdir. Tamamen aldatmacalar üzerine kurulu büyük bir site ile hiç karşılaştınız mı? Ya da oldu da karşılaştınız. Sonra ne kadar süre hayatta kalabildi o site? Unutmayın ki ziyaretçilerin sevdiği siteleri arama motorları da sevecektir.

Ayrıca unutmadan hızlı siteler ziyaretçilerin daha çok sevdiği sitelerdir. Yapılan araştırmaya göre eğer web sitesinin yüklenme süresi 3 saniyeyi geçiyor ise ziyaretçiler o sayfayı terk ediyormuş Daha önce yazmış olduğum. WordPress: Sitenizi Hızlandırma Taktikleri 2020 makalesine göz atarak rakiplerinizden 1-0 öne geçebilirsiniz.

Peki bizim bahsetmediğimiz ve sizin bu konuda söylemek istediğiniz teknikler var mı? Varsa ve yazımızı buraya kadar okuma zahmeti gösterdiyseniz bunu bizimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşmaktan çekinmeyin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli