Sıradaki içerik:

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

e
sv

Vertigo Hastalığı Nedir. Tedavi Yolları Nelerdir?

Vertigo Hastalığı Nedir, Tedavi Yolları Nelerdir?

Vertigo, baş dönmesi olarak ifade edilmekle birlikte çok değişik şekillerde karşımıza çıkabilen bir hastalıktır.

Vücutta dengeyi sağlayan sistemde olan aksamalar sonucu görülür. Vertigo dönemsel olarak seyredebileceği gibi bazen ömür boyu yaşam kalitesini etkileyen bir sorun da olabilir. Vestibüler sistem dediğimiz denge sisteminde temel organ iç kulaktır. Kulakla ilgili nedenlere bağlı vertigo tiplerinde ataklar daha şiddetli, bulantı ve kusmanın da eşlik ettiği, gürültülü diye tabir edebileceğimiz tablolardır.

Bu tablo bazen hastanın hastanede yatarak tedavi görmesini gerektirecek düzeyde olabilir, ancak kulakla ilgili vertigo daha az tehlikelidir.

Beyinle ilgili yapılardan kaynaklanan “santrol vertigo”dediğimiz tip ise; bulantı ve kusmanın daha az eşlik ettiği, gürültülü olmayan ve daha uzun süredir devam eden sinsi, ancak ciddiye alınması gereken bir durumdur. Beyinde tümör, kanama, beyin damarlarında tıkanıklık, MS hastalığı ve enfeksiyon gibi önemli nedenleri olabilir. Vertigo bazen etrafın dönmesi, yerin kayması, sersemlik hissi gibi altta yatan sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  1. İç kulakla ilgili nedenler arasında enfeksiyon ve travma gibi bariz nedenler tespit edilebilse de bazen de net bir sebep ortaya konamayabilir.
  2. Sadece baş dönmesi atakları ile kendini gösteren migren atakları olabileceği de hatırlanmalıdır.
  3. Baş dönmesine eşlik eden güçsüzlük, kolunu ve bacaklarını hareket ettirememe, konuşmada bozulma gibi şikâyetler de varsa 112 aranarak en uygun hastanenin acil servisine hastanın ulaştırılması önemlidir.
  4. Çünkü bu bulgular altta yatan ciddi ve acil tedavi gerektiren bir hastalık konusunda bizi uyarmaktadır.
  5. Böyle durumlarda vakit kaybedilmesi hastanın aleyhine olur.
  6. Vertigo hastalarına yaklaşımda öncelikli beyinle ilgili ciddi problemler dışlandıktan sonra bazı ilaç ve manevra tedavileri gündeme gelir.
  7. Yapılan bu tedavilere cevap vermeyen, devam eden baş dönmeleri de olabilir.
  8. Bunlar arasında Menier hastalığı önemli bir gruptur ve bu hastalıkta baş dönmesi ile birlikte işitme kaybı ve kulaklarda çınlama olur.
İlginizi Çekebilir  Yaz ay sıcağında Covid-19'dan Kaçmak için yapılacak 8 hamle

Özetleyecek olursak baş dönmesi hekimler tarafından değerlendirilmesi ve titizlikle ayrımının yapılması gereken bir durumdur.

Ve son söz; başımız dönmeden, dengemizi sağlayarak yaşamak şükür gerektiren büyük bir nimettir.

Bir önceki yazımız olan Çocukların zihinsel gelişimi için aileye öneriler başlıklı makalemizde Algı sistemleri, Çocukların zihinsel gelişimi için aileye öneriler ve Dokunsal algı için hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli