Sıradaki içerik:

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı – Bazı şehirlerde karantina süresi uzaya bilir

e
sv

Yüzü Tanıma Sistemi Ve Video takip sistemi devrede

Cin Yüz tanıma sistemi teknolojileri ile birlikte  video takip sistemlerinin yaygınlığı her geçen saniye  artarken, video takip sistemi sektörünün 2025 yılına gelindiğinde yaklaşık 75 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Yüz tanıma sistem nasıl kullanılıyor. Video takip sistemin özellikleri nedir?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyada etkisini artırırken, virüsün yayılımını durdurmak için önlemler de peşi sıra geliyor. Gelen önlemler arasında en dikkati çeken uygulamalardan birisi de video takip uygulamaları. Termal kameralar ile yapılan video takip uygulamalarında vücut ısısı yüksek olan kişiler tespit edilmeye çalışılıyor.

2025’te 75 milyar dolar olması beklenen dev sektör

Yüz tanıma sistemleri ile güçlendirilen video takip sistemleri pek çok devletin de dikkatini çekmiş durumda. Dev şirketler yüz tanıma ve video takip sistemlerine çok büyük yatırımlar yaparken MarketsandMarkets’in raporuna göre, 2020 45.5 milyar dolar olan video takip sistemi sektörünün büyüklüğü 2025 yılına gelindiğinde ise 74,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir  Shopify nedir? Shopify avantajları nelerdir!

Çin bu sistermi en çok kullanan ülke.

Amerika merkezli teknoloji haberleri sitesi The Verge’ün haberine göre ise 2021 yılına kadar dünya genelinde bir milyar video gözetim sistemine sahip kameranın işleme alınması planlanıyor. Habere göre takip sistemi yaygınlığında dünyada ilk sırada yer alan Çin’in kamera sayısının 2021 yılına kadar 560 milyona yükselmesi beklenirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu rakamın 85 milyon civarında olacağı tahmin ediliyor. Haberde yer alan IHS Markit’in araştırmasına göre 2018 verileri dikkate alındığında Çin’de kamera başına 4,1 kişi düşerken, ABD’de kamera başına 4,6 kişi düşüyor. Tayvan kamera başına 5,5, Birleşik Krallık ve İrlanda 6,5 ve Singapur ise 7,1 ile video takip sistemini en çok kullanan ülkeler olarak sıralanıyor.

İlginizi Çekebilir  Xiaomi Hızlı şarj teknolojisiyle saniyeler içinde telefonları şarj edecek!

Video takibi en sistemli kullanan ülke: Çin

Bu yıl içerisinde tamamen “Sosyal Kredi Sistemi”ne geçmesi beklene Çin, bu sistemin bir parçası olarak video takip sistemlerine de çok önem veriyor. Çin’de vatandaşlara günlük hayattaki davranışları üzerinden verilecek puanlardan oluşan sistemde video takip sistemi aracılığıyla vatandaşların kurallara aykırı hareketleri gözlemlenecek.

Ülkenin farklı bölgelerinde kısmen uygulanmaya başlanan projede, geçen yılın mayıs ayına kadar çeşitli kategorilerde kara listeye giren 11 milyon 140 bin kişiye uçağa binmekten, 4 milyon 250 bin kişiye ise yüksek hızlı trene binmekten men cezası verildi. Ayrıca Çin hükümetinin Müslümanların yoğunlukta yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde video takip sistemi aracılığıyla bu sistemi kullanması da tartışılmaya devam ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli