Sıradaki içerik:

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e
sv

VPN Nedir?

VPN Nedir

VPN nedir? VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha önce birden çok kez duymuşsunuzdur, fakat şimdiye kadar kullanmanız gerekmedi. Veya nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz için zahmet etmek istemediniz. Bu yazımızda sizlere bu teknolojinin nasıl çalıştığından, ona neden ihtiyacımız olduğuna ayrıca ücretli ve ücretsiz Virtual Private Network  hizmetlerine ve sunduklarını inceleyeceğiz.

VPN nedir?

Virtual Private Network  kısaca sanal özel ağ teriminin kısaltılmış olan bir şeklidir. Basit bir anlatım ile internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşmaktadır. Bu özel bilgisayar ağı, örnek verecek olursak yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan ve dışarıdaki bir kişi aracılığı ile ağ kaynaklarına erişmekte kullanılmaktadır. VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve ya güvenli bir hale getirmek için de kullanılmaktadır. Bunun yanında ise VPN’ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden dolayı sizi kendi ülkelerinizin internet kısıtlamalarından yasaklı web siteleri ve IP’ler gibi da kurtarma gibi özellikleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir  Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

VPN’ler ile bağlantınız şifreli olduğundan dolayı, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden dolayı, meraklı gözler ne yaptığınızı asla göremezler.

Peki o halde neden herkes bu ağlarını kullanmıyor?

İyi, hızlı, kesintisiz ve uygun bir VPN hizmeti için genellik ile aylık bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bağlantınız farklı bir bilgisayar veya cihaz üzerinden yönlendirileceğinden dolayı, çoğu durumda normaldeki internet bağlantınız kadar hızlı olmayacaktır. Fakat bunları aştığınızda faydalarının, eksilerinden fazla olduğunu fark edebileceksiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli