Sıradaki içerik:

Göbek Eriten Baharatlar

e
sv

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Yeni çipli kimlik kartı başvurusu devam etmektedir. Akıllardaki soru ise bu yeni çipli kimlik kart başvurusu nasıl yapılır? hangi evraklar gerekli? Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan bu çipli kimlik kartı, online randevu sistemi aracılığı ile sıra beklemeden alınmaktadır.

Uzun bir süre pilot bölgelerde vatandaşlar tarafından alınabilen yeni çipli kimlik kartı, Nüfus Müdürlüğü’nün hazırladığı randevu sistemi ile yurt genelinde kolayca alınabilir durumdadır. Peki E-kimlik yenileme randevusu nasıl alınır? Yeni kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir? İşte merak edilenlerin ve randevu nasıl alınır sorusunun cevaplandığı detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz..

Yeni kimlik kartı randevusu nasıl alınır?

Vatandaşlar, online randevu sistemi ile Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları ise https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx internet adresinden detaylı bir şekilde öğrenebilecektir.

Başvuru sırasında nüfus müdürlüğü personeli, başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarasını sorgulayacak, ardından kimlik kartı bilgileri ve son aldığı kimlik kartı bilgilerini kontrol edecektir. İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı vb. belgeler ile son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik bir adet resim istenecektir.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem sol içi alınacaktır. 15 yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecektir. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak olup yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıl olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Güneş Sistemi Nedir. Gezegenler ve Uyduları Nelerdir?

Kimlik başvurunda gerekli belgeler nelerdir?

İlk defa kimlik kartı başvurusu yapanlar için; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı yada muhtarlık tarafından düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçecek olan fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik resim ile yapılacaktır.

Yeni kimlik ücretleri ne kadar olacak?

2017 yılı kimlik kartı bedeli ise; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeni ile düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeni ile düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeni ile düzenlenen kimlik kartı için 32 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilecektir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak kimlik kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmayacaktır.

18 yaşından küçüklerin başvurusunu kimler yapar?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba veya vasileri, bunların bulunmaması halinde ise büyük ana, büyük baba yada ergin kardeşleri veya çocukları yanlarında bulunduranlar yada vekaletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınacaktır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde ise çocukların kimlik kartı veli, vasi yada Kanunun 17. maddesinde bildirim ile yükümlü kılınan kişilere teslim edilecektir.

İlginizi Çekebilir  İnstagram storylerin Keşfet Bölümünde nasıl göstere bilirim!

Kartların şifreleri nasıl değiştirilecek?

Kart sahipleri tarafından KIOSK’larda PIN değiştirme, PIN bloke kaldırma, kişisel mesaj değiştirme ve kart kontrolü işlemleri gerçekleştirilecektir. Kimlik kartının geçerlilik süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. Geçerlilik süresi dolmadan gerekçesi belirtilmek kaydı ile, yeniden başvuruda bulunarak ücreti karşılığında yeni kimlik kartı alınabilecektir. Bu durumda eski kimlik kartı iptal edilmektedir.

Kimlik kartlarını kaybedenler ne yapacak?

Kimlik kartının kaybedilmesi yada çalınması durumunda çağrı merkezi yada nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekecektir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal işlemi yapılır.

Cinsiyet ayrımı olmayacak

Yeni uygulama ile beraber, eskiden “Nüfus cüzdanı” olarak tanımlanan yeni cüzdanlar, “T.C. Kimlik Kartı” olarak ifade edilmektedir. Nüfus Cüzdanlarının boyutu büyük iken, yeni kartların boyutu klasik banka kartı boyutlarında olacaktır. Bu durumda kartlar, cüzdanlara daha kolay girebilecektir.

Para cüzdanına sığmayan kimlikler ise bu şekilde tarihe karışmış olacaktır. Eski kimliklerde mavi ve pembe renk ayrımları ve cinsiyet ifade etme durumları ise artık tarih oluyor. Yeni Kimlikler turkuaz olan standart tek renkte üretilecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli