Sıradaki içerik:

Kara Sinek ve Sivri Sinek Kapanı Nasıl Yapılır?

e
sv

Yutma Zorluğu Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Yutma Zorluğu Ve Tedavisi Nasıl Olur?

İnsanların her döneminde yaşayabileceği disfaji yani yutma zorluğu, sıvı veya katı gıdaların yutulmasında önemli ölçüde sıkıntı yaşayan kişilere konulan teşhistir. Yutma işlevinin yerine getirilmesi sağlayan birkaç organ vardır. Bunlar; ağız, dil damak, yutak ve yemek borusudur.

Bu organlardan herhangi birinin çalışmaması veya rahatsızlanması durumunda sık sık yutma zorluğu ile karşılaşmak mümkündür. İşte sağlık konuları içerisinde büyük öneme sahip olan yutma zorluğu hakkında bilinmesi gerekenler.

Yutkunma Zorluğuna Sebep Olan Hastalıklar

Ağız, dil, diş, yutak veya yemek borusunda iltihaplanma olan kişiler ağrı yutma zorluğuyla beraber ağrı da çekebilirler. Bu da kişinin işini oldukça zorlaştırır ve hastalık iyileşen kadar herhangi bir şey yeme veya içmesini zor bir hale getirir.

Özellikle birçok insanda sıklıkla görülen farenjit, bademcik iltihaplanması, tonsilit ve diş apsesi gibi hastalıklar kişinin yutkunmasını zorlaştırır. Sık sık yaşandığı için çok fazla önemsenmeyen ağız içi aftlar yani küçük yaralar ise baş bölgesindeki birçok noktanın ağrımasına, yutkunma zorluğuna ve yemek yerken ya da bir şeyler içerken acı çekilmesine sebep olur.

İlginizi Çekebilir  Covid-19 (Koronavirüs) Nedir - Corona virüs etkiler nelerdir!

Yutma zorluğuna sebep olan etmenler arasında en önemlisi beyin ve sinir sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar sonucunda yemek borusundaki kasların çalışmasında sorun yaşanır ve bununla birlikte hasta için sıvı gıdaları bile yutmak sıkıntılı bir duruma dönüşür.

Aynı şekilde doğum sırasında meydana gelen ya da sonradan ortaya çıkan kas hastalıkları da yutma zorluğunu ortaya çıkaran en önemli etmenler arasında yer alır. Bu tür hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda ise zamanla yemek yemek veya sıvı bir şey tüketmek acı verici bir deneyime dönüşmeye başlar. Dolayısıyla doktor kontrolünden geçmek ve bir an önce tedaviye başlamak oldukça önemlidir.

Hızlı Bir Şekilde Tedaviye Başlamak İyileşme Sürecini Hızlandırır

Yutma zorluğunda tedaviye bir an önce başlanması oldukça önemlidir. Doğru tedavinin uygulamaya konulabilmesi içinse öncelikle hastaya teşhis konulması gerekir. Çünkü yutma zorluğu hastalığı kendi içerisinde de türlere ayrılır ve her biri farklı bir tedavi yöntemi gerektirebilir.

Buna göre enfeksiyonların sebep olduğu yutma zorluğu hastalığında tedavi olarak antibiyotikler uygulanırken, daha hafif enfeksiyon türlerinde yalnızca gargara, antiseptik spreyler, pastillerin kullanılması yeterli görülebilir.  Ayrıca bazı direnç arttırıcı vitaminler de bu tür durumlar için uygun tedavi çeşitleri arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir  Diş İp nedir - Diş ip nasıl kullanılır!

Hafif Enfeksiyonlar İçin Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Özellikle aftların oluşması durumunda ağız içini daha hijyenik bir hale getirmek önem taşıdığından dişler ve dil ön yüzeyi fırçalanmalıdır. Kullanılan diş fırçanın yapısı da oldukça önemdir. Buna göre diş fırçası mutlaka yumuşak kıllardan oluşmalı ve ağız yapısına uygun olanlardan seçilmelidir.

Bebekler için üretilen diş fırçaları da rahatlıkla tercih edilebilir. Dilin fırçalanması esnasında kişinin bunu yumuşak hareketlerle yapması oldukça önemlidir. Çünkü diş gibi sert bir şekilde fırçalanması durumunda materyaller dilin mukozasına zarar verebilir. Tüm bunların yanı sıra yutma zorluğu herhangi bir tümörün habercisi de olabilir. Dolayısıyla farklı tedavi yöntemleri gerekebilir. Sonuç olarak hafif derece bile olsa hastaların mutlaka doktor kontrolüne gitmesi büyük önem taşır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli